idrar.org https://www.idrar.org İdrar, İdrar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, idrar.org Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Sun, 13 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 İdrarda Aseton https://www.idrar.org/idrarda-aseton.html Wed, 22 Aug 2018 03:07:48 +0000 İdrarda aseton, uçucu bir madde olan aseton kolayca alev alır. Renksiz akışkan bir sıvı maddedir. Su ve alkol birbirine karışabilir. Aseton kan ve idrarda bulunabilir. Özellikle şeker hastalarının idrarında aseton çok miktarda g İdrarda aseton, uçucu bir madde olan aseton kolayca alev alır. Renksiz akışkan bir sıvı maddedir. Su ve alkol birbirine karışabilir. Aseton kan ve idrarda bulunabilir. Özellikle şeker hastalarının idrarında aseton çok miktarda görülür. Aseton kişide uyku ve sarhoşluk etkisi yaratır. İdrarda asetonun çok görülmesi yüksek şeker koma durumunun habercisidir. Kişi konuşurken ve nefes alırken aseton kokusu hissedilir. Bu durumlar ciddi sağlık problemidir. Mutlaka doktor kontrolünde olunması gereklidir. İdrarda aseton görülmesi kandaki keton cismin aşırı yükselmesine sebep olur. Bu nedenle şeker hastaları komaya girebilir. Şeker hastalarının komaya girmesi ölüm ile sonuçlanabilir. İdrar yaparken normal idrar kokusu kötüdür.  İdrarda aseton olması kötü kokuyu daha keskin yapar. Bu kokudan kişi çok rahatsız olur. Hamile kadın idrarında aseton sürekli görülür. Çocuk ve anne sağlığı için tehlikeli durumdur. Normal kişilerin idrarın da aseton görülmesi kanserin habercisi olabilir. Kanser tedavisine erken teşhis yapılması kişinin sağlığı için çok önemlidir. Uzman tarafından idrarda aseton var mı tahlil yapılması gerekir. İdrar renginde farklı durum ve keskin koku hissediliyorsa geç kalınmadan mutlaka doktora gidilmelidir.

İdrarda aseton olmasının belirtileri

Kişide yüksek baş ağrısı yapar. İdrar yaparken zorlanma ve ishal sürekli oluşur. Devamlı mide bulantısı, kusmalar, tiksinme görülür. Sinir bozukluğu yaşanır. Her şeye karşı çabuk sinirlenme, stres yapma, olumsuz tepkiler verme hissi görülür. Kişinin vücudun da bitmeyen halsizlik, güçsüzlük etkisi yaratır. Çok ilaç kullanımı, diyet yapan ve diyabet hastalarında çok görülür. Zihinsel bozukluğu olan kişiler de ve depresyon yaşayan kişilerin idrarın da aseton görülür. Hamile bayanlar sürekli kusma, bitkinlik, haksızlık etkisi olduğu için idrarda aseton görülür.
]]>
İdrar Kesesi Görevi https://www.idrar.org/idrar-kesesi-gorevi.html Wed, 22 Aug 2018 07:59:34 +0000 İdrar Kesesi Görevi, İdrar kesesi, vücudun idrar depolama tankı olarak işlev gören, boş elastik bir organdır. Böbrekler tarafından üretilen idrar, üreter bölgelerden idrar torbasına akar ve buradan idrar yoluna girmeden ve İdrar Kesesi Görevi, İdrar kesesi, vücudun idrar depolama tankı olarak işlev gören, boş elastik bir organdır. Böbrekler tarafından üretilen idrar, üreter bölgelerden idrar torbasına akar ve buradan idrar yoluna girmeden ve vücudun dışına çıkmadan önce depolanır. İdrar kesesi idrar çıkma ve geciktirmede önemli bir rol oynar. Böylece ortalama bir insan, sürekli olarak küçük miktarlarda idrar sızdırması yerine, her gün birkaç kez idrarını yapmak zorunda kalır. Şekli ve ebadı bireyler arasında farklılık gösterir. İçerdiği idrar hacmine büyük oranda bağlı olmakla birlikte, mesane şekli kabaca küre şeklindedir. Rektumun önündeki pelvik boşlukta bulunur. Pelvisin üreme organlarından daha büyüktür. Kadınlarda idrar kesesinin boyutu biraz daha küçüktür. Pelvik boşluğun sınırlı alanını üste ve arkaya dayanan uterus ile paylaşır. Hamilelik sırasında rahim önemli miktarda yer kaplar. İdrar kesesinin genişlemesini ciddi oranda sınırlar. Rugae olarak bilinen çok küçük kırışıklıklar, idrar kesesinin iç yüzeyine hizalanır. İdrar dolduğunda gerginleşmesine izin verir. İdrar kesesinin arka duvarının alt ucundaki bir çift üreter boşluğu, sağ ve sol üreterden, idrarın içi boş lümene girmesini sağlar. İdrar kesesinin alt ucunda üriner sisteme giden küçük bir huni oluşur. İdrar tüpü sayesinde, idrar boşaltımı sırasında vücudun dışına taşar.

İdrar Kesesinin Yapısı ve Görevleri: İdrar kesesinin en içteki tabakası, içi boş lümeni çizen mukoza tabakasıdır. Diğer içi boş organların mukozasından farklı olarak idrar kesesi, büyük miktarda idrara uyacak şekilde gerginleşebilen geçiş epitel dokusu ile kaplanmıştır. Geçiş epitel, altta yatan dokulara asidik veya alkalin idrardan korur. Mukoza tabakanın etrafında submukoz, çevresindeki doku katmanlarını destekleyen ve kontrol eden kan damarları ve sinir dokusu ile bağ dokusu tabakası bulunur. Muskolaris katmanının visseral kasları, submukozayı kuşatır. İdrar kesesine genişleme ve daralma kabiliyeti kazandırır. Kaslar genelde detrusur kası olarak adlandırılır. İdrara çıkma sırasında vücudun idrarı atmasını sağlar. Muskolaris aynı zamanda üteral açıklığı çevreleyen ve idrar kesesine obstriksiyon tutan bir halka, halkası olan iç üretral sfinkteri oluşturur. İdrar sırasında sfinkter, idrarın üretranın içine akmasına izin vermek için gevşer.
]]>
İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotik https://www.idrar.org/idrar-yolu-enfeksiyonu-antibiyotik.html Thu, 23 Aug 2018 03:22:47 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotik, Özellikle kadınlarda sıkıntılı geçen idrar yolu enfeksiyonu kasıklardaki şiddetli ağrı, akıntı ve kötü koku ile kendini gösterir.  Bu belirtiler görüldüğünde olumsuz sonuçlara sebebiy İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotik, Özellikle kadınlarda sıkıntılı geçen idrar yolu enfeksiyonu kasıklardaki şiddetli ağrı, akıntı ve kötü koku ile kendini gösterir.  Bu belirtiler görüldüğünde olumsuz sonuçlara sebebiyet vermemek için derhal önlem alınmalıdır. Ayrıca idrarda kesinti, idrar yaparken yanma hissi, üşütme, yorgunluk, yataktan çıkamama isteği ve uyuşukluk ta bu hastalığın belirtileri arasındadır. Erkeklerde de seyreden idrar yolu enfeksiyonu genellikle havuz, deniz gibi ıslak ortamlar yüzünden oluşur.

Antibiyotik olmadan idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilebilir mi

İdrar yolu enfeksiyonu kendi kendine iyileşebilecek bir hastalık olmadığından ilk olarak alınan bilinçli önlem hemen kadın doğum uzmanına görünmek olacaktır. İdrar yolu enfeksiyonu için antibiyotik tedavisi olmazsa olmazdır. Antibiyotiksiz bir tedavi süreci bu hastalığı iyi etmeyecektir. Doğru doktor seçimi, ihlal tahliline göre doktorun yazacağı antibiyotik hastayı iyileştirecektir. İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotik tedavisi başlanması için idrar tahlili oldukça önemlidir. Çünkü idrar tahlilinde görülecek bakteriye göre uygun antibiyotik reçete edilecektir.Antibiyotik tedavi süreci tamamlandığında tekrar doktora görünmeli ve antibiyotiğin hastayı iyileştirip iyileştirmediği kontrol edilmelidir. Bazı durumlarda hastanın antibiyotiği bitse bile iyileşmediği görülür. Bu gibi durumlarda tekrar idrar tahlili gerekir. İdrar tahlili sonucuna göre hastanın yüzde kaç oranda iyileştiği tespit edilir. Eğer 10 günlük antibiyotik sürecinde hasta iyileşemez ise bu durumda antibiyotik iğne tedavi sürecine başlanır. Bu iğneler oldukça zahmetli ve can yakıcıdır. 

Antibiyotikle tedavi süreci 

Hasta da idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklı her hangi bir komplikasyon yoksa genelde doktorların reçete ettiği ağızdan alınan antibiyotikler genelde Trimethoprim, Cephalosporinler, Birflıoroquinolon ve ya nitrofurantoidir. Eğer hasta da piyelonefrit belirtileri var sa antibiyotik damardan verilmelidir. İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotik tedavi süreci yetişkinler. için 14 gündür. Yalnız fluoroquinolon grubuna dahil olan antibiyotikler hamile kadınlarda ve 18 yaş altı çocuklarda kullanılamaz. Üst idrar yolu enfeksiyonlarında hasta mutlaka hastaneye yatırılarak antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

Reçete edilen antibiyotik ilaç iğne, fitil, ve ya hap olabilir. İlaçları kullanırken eczacının uyarılarını dikkate almakla birlikte ilaçları her zaman aynı saatte almak ta idrar yolu enfeksiyonu tedavi süreci için çok önemlidir. Aksi takdirde hasta ilaçların faydasını göremeyecektir. Hasta bazen antibiyotikli tedaviye geç cevap verebilir. Bu yüzden hastanın bu süreçte bol su (günde 2 litreye yakın diyelim) içmesi tedavi sürecine oldukça yardımcı olacaktır. Ayrıca kendini sıcak tutması, soğuk yerlere oturmaktan kaçınması, sıcak ortamlarda bulunması da tedavi sürecini hızlandıracaktır.

Son zamanlarda idrar yolu enfeksiyonunu antibiyotiğe karşı direnç göstermiştir. İdrar yolu enfeksiyonu için antibiyotikle iyileşme oranı % 80 denilebilir. Ancak yine de hastalık çok komplike hale gelmeden tedavi yine antibiyotiktir. Ayrıca uzun süreli antibiyotik kullanımının yararlı mikropları da öldürdüğü gözlenmiştir. Eğer hasta antibiyotiklere rağmen iyileşemez ise böbreklerden tomografi alınmalıdır. Çünkü başka hastalığın sonucu olarak karşınıza çıkmış belirtiler olabilir. Sonuç olarak idrar yolu enfeksiyonu antibiyotiksiz iyileşmez. Bu yüzden idrarınızda kötü bir koku fark ettiğinizde hemen doktorunuza başvurmanız önerilir.
]]>
İdrar Neden Kokar https://www.idrar.org/idrar-neden-kokar.html Thu, 23 Aug 2018 07:15:41 +0000 İdrar Neden Kokar, idrar kokusunun birden çok sebebi vardır. Genellikle vücut susuz kaldığı zaman veya sık sık yaşanan idrar yolu enfeksiyonları idrarın kokmasına neden olur. İdrar insanlar için vücutta bulunan fazla toksi İdrar Neden Kokar, idrar kokusunun birden çok sebebi vardır. Genellikle vücut susuz kaldığı zaman veya sık sık yaşanan idrar yolu enfeksiyonları idrarın kokmasına neden olur. İdrar insanlar için vücutta bulunan fazla toksinleri veya suyu atan bir sıvı olarak görmemeli.  Çünkü idrar kokusu veya rengi vücudun ne kadar sağlıklı olup olmadığını gösterir. Eğer bir kişinin idrarında şeker gibi koku geliyorsa bu kişinin şekeri hastası olabileceği mesajını verebilir. Vücutta bulunan glikoz tam olarak  çalışmadığından idrarda kokuya neden olur. Vücutta yaşayan herhangi bir virüs yüzünden beyaz kan hücreleri ve virüs ile savaşmaya başlar ve idrar da koku olmasına neden olur. İdrar da herhangi bir koku olduğu an hemen bir hekime başvuru. İnsanların sık sık yaşadığı idrar kokmasının nedenleri nelerdir ve nasıl tedavi edilir ondan bahsedelim.

İdrarın Kokma Nedenleri,

İdrar kokmasının birden çok nedeni  bulunmakta. 
 • Vücudun aşırı susuz kalması neden olur. Vücutta aşırı yoğun olan idrar, içinde barındırdığı atığın fazla olamsından dolayı aşırı ağır kokar. Vücudun aşırı susuz kalması idrar da kokulu olmasına neden olduğundan, gün için de bol bol su içmeleri gerekir. Su tüketimi sonra idrar sık çıkılır idrarın barındırdığı atık kolaylıkla atmasına yardımcı olur. Su tüketimi idrar da kokuyu önleyecek en basit yöntemdir.
 • Sık sık yaşanılan idrar yolu enfeksiyonlarından dolayı. İdrar kokmasının en büyük sebeplerinde biri de budur. Vücutta bulaşan mikrop veya bakteriler idrar yoluna girerek gün geçtikçe artarak çoğalmaya ve idrar yolu enfeksiyonu neden olur ve bunun sonucunda idrar sonra kokuya neden olur. Eğer idrar da kokuyu alamadıysanız, sık sık idrar çıkma idrar sonra yanma kaşıntı şikayeti varsa idrar da kokuya neden olur. İdrar da koku varsa hemen bir hekime başvurun, onun önerileri doğrultusunda antibiyotik tedavisini başlayın ve gün için bol bol su tüketin.
 • Kadınlar sık görülen vajinal enfeksiyonları. Vajina oluşan tahriş mayalar ve cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyonlar idrar da kokuya neden olur. İdrar neden kokar, vajinal akıntılar, idrar yaparken, ilişki esnasında rahatsızlık ve kaşıntı sonrası idrar kokar. Eğer böyle şikayetleriniz varsa doktor kontrolünde antibiyotik tedavisine ve mantar önleyici krem kullanın.
 • Böbrek taşı olan hastalarda idrarda koku olur. Eğer idrar da kokma renk değişiği gibi şikayetleriniz olursa hemen bir üroloji uzmanına muayene olun onun önerileri doğrultusunda ilaç tedavisine başlamanızda fayda olacaktır.
]]>
İdrar Yaparken Yanma https://www.idrar.org/idrar-yaparken-yanma.html Fri, 24 Aug 2018 02:01:58 +0000 İdrar yaparken yanma, sistit olarak ifade edilmektedir. Kesinlikle geç kalınmaması gereken tedavisine bir an evvel başlanması oldukça önemli olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık ihmal edildiği takdirde kronikleşerek böbrek a İdrar yaparken yanma, sistit olarak ifade edilmektedir. Kesinlikle geç kalınmaması gereken tedavisine bir an evvel başlanması oldukça önemli olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık ihmal edildiği takdirde kronikleşerek böbrek ağrılarına kadar ulaşabilmektedir. Bu hastalık sonucunda mesanede kalıcı hasarlar ortaya çıkabilmektedir. Kadınlarda bu hastalık daha fazla görülmektedir. Sebebi ise üretranın kadınlarda daha kısa olmasıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde her beş kadından birisi hayatında bir defa bu durumu yaşamaktadır. Kadınların anatomik yapıları erkeklerin yapılarına göre daha farklıdır. 
 
İdrar yaparken yanma teşhisine bağlı olan sonuçlar nelerdir

Hastalığın gelişimine bağlı olarak yapılan teşhisler ve testler ile hastalığın tanısı konulmaktadır. İdrar tahlili, üretranın ve mesanenin gözlemlenmesi röntgen filmi çekilmesi ile kesin bulunacak tanılar konulabilir. Yapılan bütün tetkikler enfeksiyonun belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Bu aşamadan sonra bakterinin tanımlanması için idrar kültürü de yapılabilir.  BU rahatsızlığın geç kalınmadan erken ve uygun şekilde tedavi edildiği zaman kolaylıkla yok edilebilir. Tedavi edilmediği zaman ise kronik bir hal alarak hastayı daha da çıkılmaz rahatsız edici bir duruma sokacaktır. Bu hastalık kısa süreli olarak devam edilecek antibiyotik tedavisi ile yok edilebilir. Tedaviden önce alınacak olan idrar kültürüne bağlı kalınarak uygun ve de etkili olan antibiyotikler kullanılabilir. Fakat hastalık kronik bir seviyeye kadar ilerledi ise bu zaman çok daha fazla uzayabilir.

İdrar yaparken yanma neden oluşur 

Yanlış ve eksik olarak yapılan genital temizlik. İdrar kanalının kısalığı. Şeker hastalığı, hamilelik, yaşlılık, düzensiz olarak yapılan cinsel ilişki, menopoz dönemi, nörolojik anlamda mesanenin boşaltılamaması, idrar akımının gerçekleşmesine engel olan durumlar, prostat gibi durumlar nedeni ile oluşmaktadır. İdrar yaparken yanma, sistit nedenlerine bağlı olarak görülebileceği gibi üşütme sebepleri ile alakalı olarak da görülebilir. İdrar yolunda yaşanan enfeksiyonlar bakterilere ve mikroplara neden olmaktadır. 

İdrar yaparken yanma durumunda ne zaman doktora başvurulmalıdır

 • Yirmi dört saatten uzun süredir yanma var ise acilen doktora başvurulmalıdır.
 • Vajina ya da penisten akıntı ile birlikte gelen yanma acısı olduğu zaman,
 • Yanmanın yanı sıra ateş, sık idrara çıkma, bel ağrısı, titreme gibi durumlar varlığını gösterdiği zaman,
 • İdrarda kan görülmesi yaşandığı zaman ,
 • Böbrek ya da idrardan taş geldiği zaman doktora acil olarak başvurulmalıdır. 
 • Hamilelik esnasında da idrar yaparken yanma ve ağrı hissi oluştuğu zaman çok gecikmeden doktor kontrolü altına alınmalıdır. 
İdrar yaparken yanma oluşması idrar yolu enfeksiyonlarının en sık görülen belirtisidir. Özellikle kadınlarda oluşan bu enfeksiyon idrar yolu girişinden kolaylıkla içeri giren bakteriler ve mikroorganizmaların varlığı nedeni ile idrar kesesine ulaşarak sistite sebep olurlar. Erkeklerde idrar yaparken yanma hissi cinsel yolla bulaşan ya da bel soğukluğu sebebi ile ortaya çıkan bakteriler nedeni ile ortaya çıkıyor olabilir. 

İdrar yaparken yanma rahatsızlığından korunmak için neler yapılmalıdır

Her şeyden önce tuvalet temizliği ve genital bölge temizliği çok önemlidir. Tuvalet temizliğinin önden arkaya doğru yapılması oluşan bakterilerin genital girişten uzak kalması için önemlidir. İdrarın sık olarak yapılmaması ve kesinlikle idrarın bekletilerek tutulmaması gerekmektedir. Cinsel ilişki sonrasında on dakika içinde idrar yapılmalıdır. Cinsel ilişkide kayganlığın sağlanması üretra bölgesinin zarar görmesini engelleyecektir. Sıvı tüketimi bu hastalıktan korunmak için oldukça önemlidir. Düzenli olarak ve bol miktarda su tüketilmesi en büyük önlemdir. Alkol, çay ve kahve gibi kafein mikta]]> İdrar Yolunda Taş https://www.idrar.org/idrar-yolunda-tas.html Fri, 24 Aug 2018 16:46:02 +0000 İdrar Yolunda Taş, böbrek taşı olan hastaların sık sık yaşadığı sorunlar arasında yer almakta. İdrar yolunu inceleyecek olursak, böbrekte hareket ederek çıkış yoluna kadar giden bir yapıya mevcuttur. İdrar yolunda bu siste İdrar Yolunda Taş, böbrek taşı olan hastaların sık sık yaşadığı sorunlar arasında yer almakta. İdrar yolunu inceleyecek olursak, böbrekte hareket ederek çıkış yoluna kadar giden bir yapıya mevcuttur. İdrar yolunda bu sistemin içinde bir rezervuar görevini yapmakta. İdrar kanalına herhangi bölgesine böbrek bulunan taş düşebilir. Düşmüş olduğu böbreğe göre sağ üreter ve sol üreter adı verilir. İdrar yolu vücutta ki atıkları temizler. Bu yüzden idrar yoluna düşen taş yüzünden idrar yapmakta zorlanır kişi ve vücuttaki atıkları temizleyemez. 

İdrar Yolunda Taşın Belirtileri,

İdrar bulunan taşın boyutun ve bulunduğu bölgeye göre değişmekte. Genelikle idrar yolunda taş oluğundan, kesik kesik idrar yapılır. İdrar yapamama tıkanma gibi belirtileri olabilir. İdrar yolunda taş; çatallı işeme,idrar yaparken yanma, idrarı tam yapamama, damla damla işeme, idrarın bulanık ve arada kırmızı renkte olma gibi belirtileri vardır. İdrar yolunda taş; erkeklerde, penis kökü ve ucuna ara ara vura ağrı şeklinde belirtileri olabilir. Bazen de perine adı verilen anüs ile idrar torbasının arasında ki bölge ağrır. Kadınlarda ise vajinal bölgeye  ve yine perine adı verilen anüs ile idrar torbasının arasında ki bölge ağrır. Eğer idrar yolunda taş varsa hasta enfeksiyon kapar ve yüksek ateş, üşüme, mide bulantısı, idrar yapamama ve idrarın tıkanmasına ve  kasıkta ağrı ve şişlik idrar yolunda taş belirtileri.

İdrar Yolunda Taş Tedavisi

İdrar yolunda taş alınabilir veya düşürülmesi sağlanabilir. Eğer taş küçük ise stent takılarak sık sık su içerek hastanın rahat idrar yapmasına ve böylece küçük olan taşların düşmesine yardımcı olur. Şayet idrar yolunda taş 3 cm büyük ve oldukça sert ise muhakkak bir hekim cerrahi müdahalede bulunmalıdır. İdrar yolunun dar olmasında dolayı küçük olan taşlar düşmediği zamanlarda cerrahi müdahalede bulunabilirler. Hastaya yapılan müdahale sonrası taşın tekrar oluşumunu engellemek gün içinde en az iki litre su tüketmesinde fayda vardır. Böbrekte taş oluşturabilecek sebzelerde ve tuz tüketiminde uzak durmalıdır. 
]]>
Bebeklerde İdrar Tahlili https://www.idrar.org/bebeklerde-idrar-tahlili.html Sat, 25 Aug 2018 10:42:19 +0000 Bebeklerde İdrar Tahlili, genellikle tahlilin yapılması değil ama idrarın bebekten alınmasının zorluğu ile bilinir. Bebeklerin idrar yollarında bir sorun olduğu bebek bezi kullanıldığı için çok kolay anlaşılmaz özellikle de Bebeklerde İdrar Tahlili, genellikle tahlilin yapılması değil ama idrarın bebekten alınmasının zorluğu ile bilinir. Bebeklerin idrar yollarında bir sorun olduğu bebek bezi kullanıldığı için çok kolay anlaşılmaz özellikle deneyimsiz ve ilk bebeklerine sahip anneler bu konuda tecrübesiz olabilirler. Bebeğin huysuz olduğu durumlarda mutlaka bir çocuk hekimine gösterilmesi gerekir. Bebeklerin genel durumunun değişmesi veya sürekli ağlamaları özellikle sebebi belirlenemeyen ateş, idrar yollarında bir sorun olduğuna işaret edebilir. Böyle durumlarda idrar tahlili yapılmalı özellikle idrar mikroskobisi incelenmelidir. Bebeklerden idrar toplamanın özel yöntemleri vardır ve bu konuda anneler hemşire veya ebelerden yardım alabilirler.

Bebeklerde İdrar Tahlili Neden ve Nasıl Yapılır:

Bebeklerin idrar yollarında oluşacak problemler yetişkin insanlara göre daha zor anlaşılır. Özellikle idrarda yoğun kanama ya da ekstrem oranlarda dansite artışı yok ise bebek bezi kullandıkları için idrar problemlerini anlamak zordur. Bu durumda annenin dikkat etmesi gereken bebeğin günde kaç kere idrar yaptığı veya normal zamanlara oranla bezini daha az ya da fazla kirlettiğine dikkat ederek bebeğin idrar yolları problemlerini anlayabilir. Bunun dışında bebek bezindeki idrar bulaşan kısımlarda renk değişikliği ya da idrarın kokusunda değişiklik idrar yolu hastalıkları ile ilgili fikir verebilir. Bebeklerin sürekli ağlamaları ya da karın alt bölgesinde sertlik, idrar yaparken ağlama veya zorlanma, idrar yaparken kızarma, uyku düzeninde bozukluk ve genel ruh halinde değişiklik idrar yolu enfeksiyonu belirtileri olabilir.

Bu belirtileri gösteren bebekler mutlaka bir çocuk hekimine gösterilmelidir. Hekim idrar tahlili isteyecektir fakat bebekten idrar toplamak çok kolay değildir. Bebekler için özel üretilmiş idrar torbaları mevcuttur, bu torbalar hastanelerin çocuk servisleri ya da tahlil merkezlerinden ücretsiz olarak temin edilebilir. Görevli ebe ya da hemşireler kullanımı konusunda annelere bilgi verecektir. Özellikle erkek bebeklerde idrar toplama torbası kullanımı nispeten daha kolaydır.

İdrar toplama torbası bebeğin tüm genital bölgesini içine alacak şekilde yapıştırılır ve bebeğin idrar yapması beklenir. Bebek idrar yaptıktan sonra mutlaka yarım saat içinde tahlil yapılması gerekir. Bu süre önemlidir. Eğer bebeğin idrar yapması evde bekleniyor ise mutlaka toplanan idrar yarım saat içinde hastaneye ulaştırılmalıdır. İdrar miktarı 2-3 cc kadar olması yeterlidir, tüm torbanın dolmasına gerek yoktur. İdrarın bekletilmeden hastaneye ulaştırılmasının sebebi hava ile temas eden idrarda bakteri üremeye başlar ve test sonucu hatalı çıkar. İdrar tahlilinin sonucu alındıktan sonra tekrar hekime gösterilir ve hekimin gerekli gördüğü ilaçlar kullanılarak bebek tedavi edilir.
]]>
Kız Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idrar.org/kiz-bebeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Sun, 26 Aug 2018 03:07:22 +0000 Kız Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu, en sık rastlanan hastalıklardan biridir. Özellikle bebeğin doğumu kış mevsimine gelmiş ise üşütmeye bağlı olarak idrar yolu enfeksiyonu vakaları sıkça yaşanır. Bunun yanı sıra tuvale Kız Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu, en sık rastlanan hastalıklardan biridir. Özellikle bebeğin doğumu kış mevsimine gelmiş ise üşütmeye bağlı olarak idrar yolu enfeksiyonu vakaları sıkça yaşanır. Bunun yanı sıra tuvalet alışkanlığı kazandırılmaya çalışılan bebekler veya hafif giydirme ya da aksi olan çok kalın giydirme sonucunda bebeklerde terleme ya da üşütmeye başlı olarak idrar yolu enfeksiyonu görülebilir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun bir başka sebebi de bebeğin havuz gibi ortak kullanılan ıslak zeminlerde bulunmasıdır. İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan kız bebeğin bebek bezi kullandığı dönemde enfeksiyonu anlamak zor olabilir. Bu sebeple bebeğin genel durumu çok iyi gözlemlenmelidir.

Kız Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur:

Kız bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu erkek bebeklerden daha sık rastlanan bir hastalıktır. İdrar yolu enfeksiyonuna daha açık olan kadın genital organları daha çabuk enfeksiyon kapabilir. Bebeğin genel durumunda değişiklik, idrar yaparken zorlanma ya da kızarma, idrarda renk ya da koku değişikliği, idrar miktarında artma ya da azalma var ise anne idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenip bir çocuk doktoruna başvurmalıdır. Genellikle tecrübesiz anneler bebek bezi kullanan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunu anlamakta güçlük çekebilirler. Bunun için bebekte sebebi anlaşılamayan ateş ve bacaklarını karna çekme ayrıca uyku düzensizliği ve sürekli ağlama nöbetleri ile birlikte alt karında sertlik var ise idrar yolu enfeksiyonundan bahsedilebilir.
Kız bebekten idrar tahlili için idrar toplamak zor olabilir. Bunun için özel olarak üretilen torbalar hastanelerin ilgili birimlerinden ücretsiz olarak temin edilir ve bebekten bu sayede idrar toplanabilir. İdrar yolu enfeksiyonu özellikle kız bebeklerde, üşütme ya da havuza girme gibi sebepler ile olabilir.

Kız Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir:

İdrar yolu enfeksiyonunu tespit etmek için idrar mikroskobisi yapmak gerekir. İdrarda lökosit tespit edilmesi halinde lökosit yoğunluğuna bağlı olarak idrar kültürü gerekebilir. Özellikle enfeksiyon henüz başlangıç aşamasında ise yani geniş yayılım yapmamış ise antiseptik ilaçlar ile idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilebilir. Enfeksiyon yayılım göstermiş ise idrar kültürü yapılmalı ve antibiyogram testi ile uygun antibiyotik tespit edilip antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Bu dönemde anne eğer anne sütü veriyor ise bebeğin vücut direnci açısından çok faydalı olur aksi halde ilave vitamin kullanmak gerekir. Bol su tüketimi bu dönemde çok önemlidir. Bebeğin oda havası temiz ve sıcaklığı makul olmalıdır. Bebek bezi kullanılıyor ise bez sık değiştirilmeli ve bebeğin genital bölgesi neme maruz bırakılmamalıdır.  Anneler bu dönemde bebeği genelde yıkamak istemez fakat çok sık olmamak kaydı ile iki ya da üç günde bir banyo yaptırılmasında zarar yoktur fakat banyo yaptırılan oda ve sonrasında giyinme anında hava akımına maruz bırakılmamalıdır.
]]>
Erkeklerde İdrar Yolu İltihabı https://www.idrar.org/erkeklerde-idrar-yolu-iltihabi.html Sun, 26 Aug 2018 07:41:52 +0000 Erkeklerde İdrar Yolu İltihabı: idrar yollarında çeşitli durumlardan meydana gelebilir.  İdrar yolu iltihabı genelde yaygın olarak kadınlarda görülse de erkeklerde de görülen ve ağrıya neden olan bir rahatsızlıktır. Her Erkeklerde İdrar Yolu İltihabı: idrar yollarında çeşitli durumlardan meydana gelebilir.  İdrar yolu iltihabı genelde yaygın olarak kadınlarda görülse de erkeklerde de görülen ve ağrıya neden olan bir rahatsızlıktır. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis edilirse, tedavisi daha kolay olmaktadır.  İltihabın durumuna göre tedavi şekli ve süresi uzman bir doktor  tarafından belirlenir.

Erkeklerde İdrar Yolu İltihabı Sebepleri

 • Böbrek taşlarının verdiği tahriş ve enfeksiyon,
 • İdrarın uzun süre tutulması,
 • İç çamaşırı hijyenine dikkat edilmemesi
 • Prostat büyümesi gibi etkenler erkeklerde idrar yolu enfeksiyonuna sebep olabilir.
 • Cinsel ilişki sırasında ters ilişki münasebetiyle penisin fazla enfeksiyona maruz kalması

Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Erkeklerde idrar yolu iltihabının belirtileri, kadınlar görülen idrar yolu enfeksiyonu belirtilerine yakınlık gösterir.  Mesela sık sık idrar çıkma hissinin olup idrarın yapılamaması, bazen idrar renginin koyu renk veya kanlı olması ,erkeğin idrarını yaparken peniste ağrı ve yanma görülmesi, idrarın  damla damla penisten gelmesi gibi belirtiler benzerlik gösterir. İdrar yolundaki iltihap çoğalırsa, halsizlik, terleme, ateş ve kasıklarda ağrı hissi de artmaktadır.

 Erkeklerde İdrar Yolu İltihabı  Nasıl Oluşur

Erkeklerde görülen bu rahatsızlığın ana nedenlerinden biri escherichia coli denilen boşaltım sisteminde görülen bakerinden kaynaklanır. Bu yukarıda bahsedilen sebeplerden ötürü idrar yollarına ulaşarak çoğalır ve ciddi enfeksiyona neden olur. Erkeklerde idrar yolu iltihabı ilk olarak alt idrar yolunda etkili olur, ikinci olarak ise üst idrar yolu dediğimiz böbrek ve mesaneyi etkileyen bölgelerde görülür.

 Erkeklerde İdrar Yolu İltihabının Tedavisi

Tedavide genellikle antibiyotikler kullanılır. İdrar testiyle bakteri çeşidi belirlenir ve ona göre doktor tarafından antibiyotik çeşidi verilir. İltihap üst idrar yollarında görülürse genelde hastaya damardan antibiyotik tedavisi uygulanır. Kronikleşen idrar yolu iltihabında sistosel  operasyon uygulanabilir.

]]>
Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idrar.org/erkeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Sun, 26 Aug 2018 19:10:13 +0000 Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu: İdrar yolları,böbrek ve mesaneyi bağlayan üreter denilen küçük borucuktan idrarın çıktığı ve geçtiği bütün yolları içermektedir. Normalde bu yol sterildir. Hiçbir bakteri veya mikro Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu: İdrar yolları,böbrek ve mesaneyi bağlayan üreter denilen küçük borucuktan idrarın çıktığı ve geçtiği bütün yolları içermektedir. Normalde bu yol sterildir. Hiçbir bakteri veya mikroorganizma içermez. Ancak enfeksiyon olduğu zaman bu bölgelerde bakteriler olabilir. Özellikle mesanenin içinde ve bazı hastalarda böbreklerde mikroplar birikebilir. 

Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Hastalarda en sık görülen belirti sık idrar çıkmadır. Yani hasta normalde 3-4 saatte bir idrara giderken enfeksiyon olduğu zaman yarım saatte bir, saatte bir idrara çıkma hissi hisseder. Acil çıkma hissi hisseder. Çünkü; aniden gelmektedir. Bunun yanında, idrar yaparken ağrı olabilir. Bu da sık bir belirtidir. İdrar yaparken ağrı olması daha çok idrar yollarında bakteriyel enfeksiyonların olduğu düşünülür. Özellikle bakteriyel enfeksiyonlarda ateş olabilir. Ateşin 39-40 dereceye kadar çıktığı görülebilir. Açıklanamayan ateşlerde de idrar yolu enfeksiyonları olabilir. Bunun yanında, kasık ve yan ağrısı olabilir. Özellikle, böbreklerin tutulduğu enfeksiyonda hastalar yan bölgelerde, yani böbreklerin bulunduğu bölgelerde çok ciddi ağrılar hissedebilir. Bu ağrı, idrar yaparken artabilir ve etkilenebilir. 

Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Yapılan idrar testleri ve idrar kültürleri sonucunda, hangi antibiyotiklerin kullanılması gerektiği belirlenir. Bu alanda kullanılan belirli ve özel antibiyotikler vardır. Florokinolon adı verilen antibiyotik, şu anda toplumumuza göre %10'un altında direnç gösterdiği için birinci sırada tercih edilmektedir.
]]> İdrarda Epitel https://www.idrar.org/idrarda-epitel.html Mon, 27 Aug 2018 16:11:37 +0000 İdrarda epitel, hücresi idrar torbasının doğrudan iç ve dış yüzeylerini tamamen örten bir hücre dokusu olarak bilinmektedir. Bu idrarda epitel hücreleri çok daha katlı veya tek katlı bir özel yapı oluşturacak kadar normal İdrarda epitel, hücresi idrar torbasının doğrudan iç ve dış yüzeylerini tamamen örten bir hücre dokusu olarak bilinmektedir. Bu idrarda epitel hücreleri çok daha katlı veya tek katlı bir özel yapı oluşturacak kadar normal biçimde dizilim gösterir. Vücudun doğrudan dış ve iç yüzeylerini kendi içindeki epitel hücreleri kapattığı için çeşitli bezlerin doğrudan yapısına katılır. İdrarda sıvısının içinde oluşan epitel hücreleri üstlendikleri bazı göreve göre ayrıcalık kazanırlar. Ürogenital olarak bilinen vücudun deri ve sindirim sistemi içerisindeki organı ile dış yüzeylerinden tamamen oluşmaktadır. İnsan vücudundaki damarlar ve kalp, akciğer yapısı ve kalp ile akciğer zarı iç yüzeylerine bağlı olarak epitel dokuya sahip hücreler ile üzeri kaplanmış bir organdır. İdrarda epitel hücresinin genel olarak anlamı ve oluşumu itibari ile iltihaptan kaynaklanır. İltihaplar, bu kısımda epitel hücresinden tamamen kaynaklı olcak rahatsızlıklara sebep olur. Bu durum ise insan vücudun da doğrudan olmasa da bir çeşit bazı farklı rahatsızlıkların oluşmasına sebebiyet vermektedir. İdrarda epitel hücresinin normalin tamamen üstünde olup çok fazla miktarda epitel hücre içermesinin en büyük sebebi ise, kadınlarda çok sıklıkla görülen vajinal rahatsızlıklardır. Bu durumda ise üretra ve vajina bölgesinin arasında anormal olan fistüller bağlantı kaynaklı olması demektir. Fakat bu durum çok korkulacak bir olay kesinlikle değildir. Uzman bir hekime baş vurulup en doğru olan tedavi şekli ve gerekli olan idrar tahlilinden hemen sonra tespit edilip kişiye tedavi uygulanır. Erkekler ise bu idrarda epitel olan ve yapılan idrar tahlilinden hemen sonra üretra iltihabı kesinlikle üretritlerde görülür.  

İdrarda epitel bulunmasından kaynaklanan üç çeşit farklı doku hücresi bulunmaktadır. 

İdrarda yassı epitel; İdrar içinde farklı olarak bulunan en yaygın olan epitel hücre şeklidir. Yapısal olarak oldukça çok büyüktür. İdrar içinde yapılan genel mikroskopunda görülebilen en büyük idrarda epitel hücresi olarak bilinir. Sadece tek çekirdekli olan iri sitoplazmalı ve oldukça yassı görünüme sahip dağınık olan bir hücre tipidir. Fakat bazı farklı durumlara göre belirli hücrelerde çift çekirdekli olarak görünebilir. İdrarda epitel hücresi, üriner yolunun hemen hemen son bölümünde olan üretra ve kadınlarda bulunan vajinaya bağlı olarak kontaminasyonun kaynaklandığı yerden geldiği düşünülmektedir. 

İdrarda değişici epitel; İnsanlarda böbrek pelvisinden doğrudan başlayıp üretra çıkışındaki bölgeye kadar uzanan üriner sistemin tamamen iç yüzeyini saran idrarda epitel hücresidir ve büyük olarak çoğunluğu bu düzeydedir. Bu durum tamamen epitel hücresinden kaynaklanan bir olgudur. Bu hücreler bazı merkezi sisteme bağlı olan nükleuslu füsiform sitoplazmalı epitel dokuya sahip hücrelerdir. 

İdrarda böbrek epitel; Kişilerde böbrek korteks ve medullasında ki bazı farklı tübüllerin oluşmasını doğrudan sağlayan tamamen epitel den kaynaklı hücreler olarak bilinmektedir. Böbrek içindeki epitelleri silendirlerin doğrudan görüldüğü ve protein olarak miktarının çok yüksek düzeyde bulunduğu idrarda oldukça daha çok görünür. İdrarda epitel, böbrek yapısına bağlı olarak çok fazla köşeli, küçük ve yuvarlak bir şekle sahiptir.
Lökositlerden oldukça daha büyük yapıya sahip granüler ve yassı olan epitel hücrelerine bağlı olarak çekirdeği çok daha büyüktür ve tahlil yapıldığı zamanda bu şekilde görülmektedir. 

İdrarda epitel tedavisi

İdrarda epitel, kendi dokusu ve hücresi akla idrarda iltihap problemi olduğunu getirir. Bu nedenle bazı farklı olarak uygulanan en doğru tedavi biçimi ise doktora giderek antibiyotik tedavisine kısa süreli olarak başlamaktır. Doktorların istediği bazı tahliller ve teşhisi sonucunda rahatsızlık tamamen ilaç tedavisi ile çözülür ve hasta kişi kolaylıkla iyileştirilir. İlaç tedavisi yapılmadan bunun dışında idrarda epitel hücresi olan kişi, oldukça çok su tüketmelidir. Bol]]> İdrar Kültürü https://www.idrar.org/idrar-kulturu.html Tue, 28 Aug 2018 00:55:00 +0000 İdrar Kültürü, Bir hastalığın takibinde idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen iltihaplanmada ve enfeksiyonunda etken olan mikrobun belirlenmesini sağlamaktadır. İdrar kültürü testi ile hastalığın tedavisine ba İdrar Kültürü, Bir hastalığın takibinde idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen iltihaplanmada ve enfeksiyonunda etken olan mikrobun belirlenmesini sağlamaktadır. İdrar kültürü testi ile hastalığın tedavisine başlamak amacıyla idrar testlerinin yapılması gereklidir. Dolayısıyla idrar yolu enfeksiyonları idrar yollarına mikrop girmesi sonucu ile oluşur. Bu mikrop vücuda temas ettiğinde idrar yolu veya kan yolu ile bulaşır. Bu organlardan da idrar torbasına (mesane), idrar yollarına (üreterler) ve böbreklere kadar ilerleyebilir. Mikrobiyolojik bir test olan idrar kültürü sonucuna göre, üreme olmayan değerler normal olarak kabul edilir. Mikroorganizma üreyen idrar kültüründe ise, kişinin idrarında enfeksiyon bulgusu tanımlanır. Üreyen enfeksiyon etkenine göre tıp dilinde antibiyogram denilen bir test daha yapılır. Bu test sonucuna göre, idrar yolu enfeksiyon durumunda mikroorganizmaya karşı duyarlı olan antibiyotiği anlaşılır. Buna göre idrar kültüründe lökosit, eritrosit ve bakteri görüldüğünde idrar kültürü yapılması halinde tedavide büyük faydalar sağlamaktadır. Enfeksiyona neden olan bu mikrobu laboratuvar ortamında özel yöntemlerle üretilir. Bu işlemden sonra üretilen mikropların hangi antibiyotiklere karşı az duyarlı veya duyarsız olduğu belirlenir. Antibiyotik duyarlılığını belirleyen bu teste "kültür antibiyogram" denir. Böylece tedavi esnasında enfeksiyona neden olan mikrobun dirençli olduğu antibiyotik belirlenerek önlenir. 

İdrar Kültürü Nasıl Yapılır

Erkeklerde; Öncelikle cinsel bölge sabun ile iyice temizlenir. Ardından steril gazlı bir bez ile kurulanır. Her sabah bu işlem uygulanarak üç kaba idrar alınır. İdrar alındıktan sonra iç kısmına kesinlikle dokunulmaz ve kabın kapağı hemen kapatılmalıdır. İdrar kültürü genelde üç gün sonra sonuçlanır.

Kadınlarda; Eller sabunlu su ile yıkandıktan sonra kurulanır. Genital bölge gazlı bir bez ile yukarıdan aşağıya doğru temizlenir. Bu temizleme işlemi farklı gazlı bezler ile en az dört defa tekrarlanmalıdır. Ardından genital bölgeyi bir elinizle aralayın ve üç kaba idrar alınır. Burada dikkatli ve steril bir şekilde yapılması çok derece önemlidir. Kabın hava almamasına da dikkat edilmelidir. Bazı kaynaklar tarafından sabah ilk yapılan idrarın kullanılması şeklinde önerilmektedir. Ayrıca analiz için alınan idrar hemen incelenmelidir. İdrar örneği için idrar tetkiki ve idrar kültürü için oda sıcaklığında bir saatten fazla bekletilmemelidir. Şayet üç saat gibi bir gecikme olur ise, mikroskobi duyarlılığında azalma yapabilir. Fakat idrar kültürü için beklenmesi gerekiyorsa, idrar buzdolabı gibi soğuk bir ortamda bekletmek daha uygun olur. İdrar kültüründe birinci kapta alınan idrar örneği erkeklerde prostat gibi idrar yollarının vücut yüzeyine doğru açıldığı noktaya yakın olan organlardan geldiği kabul edilmektedir. İkinci kapta idrar kesesinden gelen idrar bulunmaktadır. İdrar kültürü için ikinci kap, daha uygun olarak görülmektedir. Böbrek havuzu ve idrar boruları gibi üst idrar yollarında oluşabilecek hastalıklarla ilgili olarak açıklayıcı bilgi veren üçüncü kaptaki idrar içeriğindeki bileşenlerin belirlenmesi amacıyla alınmaktadır. Bu durumda tespit edilen bakteriye karşı tedavi uygulanır.
]]> Hamilelikte Sık İdrara Çıkma https://www.idrar.org/hamilelikte-sik-idrara-cikma.html Tue, 28 Aug 2018 14:56:43 +0000 Hamilelikte Sık İdrara Çıkma, hamilelik döneminin en yaygın olarak bilinen erken belirtileri arasında yer alır. Anne adayının 6. haftalıktan itibaren hamileliğin ilk 3 aylık süresine kadar oldukça sık idrara çıkma durumu dev Hamilelikte Sık İdrara Çıkma, hamilelik döneminin en yaygın olarak bilinen erken belirtileri arasında yer alır. Anne adayının 6. haftalıktan itibaren hamileliğin ilk 3 aylık süresine kadar oldukça sık idrara çıkma durumu devam eder. Hamilelik döneminde anne adaylarının genel olarak % 10’u idrar yollarına bağlı olarak çok sık idrara çıkma hastalığına yakalanırlar.Hamilelikte sık idrara çıkma hamileliğin son 3 aylık dönemini tamamen kapsayan ayların içinde yer alır. Çok sık idrara çıkmanın en önemli nedeni ise, anne adayının yaşamış olduğu hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Anne adayları çok sık idrar yaparken çok yanma, fazla ateş, tipik vaziyette giderek bozulma, çok fazla halsizlik ve buna benzer belirtiler yoksa rahmin kendi basısına ilişkili normal olarak durum tamamen genel olarak ayrıntılı değerlendirilir. Eğer bu çok ağrılı olan belirtiler varsa idrar yolu enfeksiyonuna bağlı olarak çok sık idrara çıkma durumu söz konusudur. Bu hormonal değişmeler böbreklere doğru oldukça daha hızlı bir düzeyde kan akışına sebep olur. Bu durumda idrar torbasının çok daha sık dolmasına doğrudan yol açar. Buna bağlı olarak aynı şekilde vücutta bulunan kan miktarı da doğrudan artış gösterir. Bu durumda çok fazla sıvı akışına neden olarak torbanın daha hızlı dolmasına etki eder.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Nedenleri
 • Hamilelik döneminde çok sık olarak idrara çıkmanın en önemli nedeni vücutta giderek artan bazı zehirli maddelerin doğrudan dışarı atılması için böbreklerin çok daha hızlı çalışmaya başlaması durumudur.
 • Anne adayının gün geçtikçe büyüyen rahim bölgesi de idrar torbasına oldukça kuvvetli baskı uygulayarak çok sık olarak idrara çıkmaya etki eder. Bu durum anne adayları için oldukça zor bir dönem içerisinde yer alır.
 • Çok fazla kafein maddesi içeren içecekler kullanılması sık idrara çıkmaya neden olan faktörler arasında yer alır. 
Hamilelikte Sık İdrara Çıkmamak İçin Yapılması Gerekenler
 • Çay, kahve ve alkol gibi bazı kafein içeren içeceklerden olabildiğince kaçınmak gerekir. Çünkü bu tür içecekler şiddetli idrar söktürücü olan bir etkiye doğrudan sahiptir. 
 • Anne adayının idrar torbasını tamamen boşalmasını bekleyerek idrarının tamamen bittiğinden emin olması gerekir. Bu işlemi yaparken anne adayının öne doğru eğilim göstermesi, idrar torbasının tamamen kolaylıkla boşalmasına yardımcı olacaktır.
 • Hamilelikte sık idrara çıkma durumunu çok az da olsa biraz engelleyebilmek için sıvı tüketimini azaltmak kesinlikle uygun değildir. Çünkü bu durum vücudun giderek sıvı miktarını oldukça azaltarak sıvı yetersizliğine sebep olur. Hamilelik boyunca bol su ve diğer besin değeri yüksek olan sıvılardan içmeye devam edilmesi gerekir. Fakat gece uygun haline geçmeden önce alınan sıvılar biraz daha azaltılabilir  ya da sıvı alımı olabildiğince gece kesilebilir. Bol sıvı tüketimini gün içerisinde devam ettirebilirsiniz.

Hamilelikte sık idrara çıkma döneminde eğer acı ve çok fazla derecede yanma hissediliyorsa hemen biran önce uzman bir hekime görünmek gerekir. Çünkü bu durum olası bir ihtimal olarak idrar yolları enfeksiyonuna yakalanmış olma ihtimalini arttırır. İdrar yollarına bağlı olan enfeksiyon hamilelik döneminde görülen en yaygın bakteriyel enfeksiyonlardan sadece birisidir. Anne adayında eğer idrar yolları enfeksiyonu bulunuyorsa mutlaka tedavi olması gerekir. Tedavi olunmadığı taktirde böbrek enfeksiyonuna doğrudan bağlı olarak erken doğuma yol açabilir. 

]]>
İdrar Kanaması https://www.idrar.org/idrar-kanamasi.html Tue, 28 Aug 2018 20:18:13 +0000 İdrar kanaması: İdrardan kan gelmesi iki şekilde olur. Birinci olarak mikroskopik denilen, göz ile görülmeyen ve idrar tahlillerinde ortaya çıkan kanama çeşididir. İkincisi ise göz ile görülebilen, idrarın rengini pembeye yada İdrar kanaması: İdrardan kan gelmesi iki şekilde olur. Birinci olarak mikroskopik denilen, göz ile görülmeyen ve idrar tahlillerinde ortaya çıkan kanama çeşididir. İkincisi ise göz ile görülebilen, idrarın rengini pembeye yada kırmızıya çeviren kanamadır. Kanlı idrar yapmanın çeşitleri vardır. Birinci çeşitte idrar ilk önce kanlı çıkar ve sonra berraklaşır. İkinci türünde ise idrarın ilk başlamasından sonuna kadar sürekli olarak kan ve kırmızılık görülür. Üçüncü olarak ise  idrarın bitiminde son birkaç damlada kan olabilir. İdrarda meydana gelen kanamanın türleri nedene göre belirtiler şeklinde ortaya çıkar. Örnek vermek gerekirse, ilk baştan kanlı çıkıp sonra normale dönen idrar türü üretra adı verilen hem kadınlarda hem erkeklerde mesanenin çıkışında bulunan ince boncuk şeklindeki yapıdan kaynaklı oluşabilecek kanamalardır. İdrarın başından sonuna kadar görülen kanama şekli böbreklerden veya idrar torbası adı verilen mesaneden kaynaklanan kanama şekli olabilir. İdrarın sonunda birkaç damla kan görülmesi ise mesane çıkışında bulunan organda erkeklerde prostat adı verilen yapıda, kadınlarda sistit adı verilen oluşumda görülen kanama şekli olarak ortaya çıkabilir. Kanlı idrarın sebepleri organlara göre incelemek gerekir. 

 İdrarda kanamanın tedavisi,

İdrarda meydana gelen kanamanın tedavisi nedene yönelik olarak yapılır. İdrarda görülen kanı durdurmaktan ziyade bu kanamanın neden ve nereden meydana geldiği araştırılır ve ortaya çıkan sebebe göre uygun tedavi metotları uygulanır. Mesela, böbreklerde bir taş bulunuyor ise idrar yolundan girilerek taşı çıkarmak ya da taş küçük ise taşın düşmesini beklemek gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Enfeksiyon bulunuyor ise yapılacak tedavi idrar kültürü yapmak ve kültürün neticesine göre antibiyotik tedavisi uygulamaktır. Şayet bir tümör sebebi ile idrarda kanama meydana gelmiş ise meydana gelen bu kanamanın lokalizasyon sonuçlarının görülmesi gereklidir. Bunun için gereken tetkikler uygulandıktan sonra tümör için açık ameliyat veya kapalı ameliyat şeklinde  ameliyat ile veya radyoterapi, kemoterapi tedavileri şeklinde tedavi yapılır. Travma kaynaklı olarak idrarda kanama olmuş ise buna yönelik olarak inceleme ve tedavi uygulanır.
]]>
Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma https://www.idrar.org/erkeklerde-idrar-yaparken-yanma.html Wed, 29 Aug 2018 09:01:10 +0000 Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma: hissi olmasının birçok nedeni bulunmakta ve susuzluktan kaynaklanan bir hastalıktır. Erkeklerde idrar yaparken yanma hissinde ilk akla gelecek olan idrar yolu enfeksiyonunun olmasıdır ve yaz aylar Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma: hissi olmasının birçok nedeni bulunmakta ve susuzluktan kaynaklanan bir hastalıktır. Erkeklerde idrar yaparken yanma hissinde ilk akla gelecek olan idrar yolu enfeksiyonunun olmasıdır ve yaz aylarında oldukça sıkıntı ve ağrı verici olmaktadır. Bu durum çoğu zaman erkelerde idrar yolunda enfeksiyon olduğunu göstermektedir. Erkeklerde idrar yaparken yanma hissi çoğu kez kendiliğinden geçerken hassas kişilerde ise hekimin verdiği ilaçlar ile geçmektedir. Erkeklerde idrar yaparken yanma hissinin oluşmasına acılı yiyecekler, alkol, asitli içecekler, çay, kahve, baharatlı yiyecekler neden olabilmektedir.

Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma Hissine Neden Olan Hastalıklar:  

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu penisin bakterilere maruz kalması sonucunda ve oluşan bakterilerin idrar yolu ile mesaneye ulaşmasından meydana gelmektedir. Bu idrar yolunda oluşan enfeksiyon bazen üst idrar kanalını ve böbrekleri etkisi altına alabilmektedir. Üst idrar yolunda oluşan enfeksiyon alt idrar yolu enfeksiyonundan daha ciddi olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni ise erkeklerin idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanallarının daha uzun olmasından kaynaklanmaktadır. Erkeklerde idrar yollarında enfeksiyon görülmesi cinsel hayatlarının çok çalışır olmasından da oluşabilir. Erkeklerde idrar yaparken yanma hissi hijyen kurallarına dikkat etmediklerinden veya toplu kullanıma açık tuvaletleri kullanmaktan dolayı enfeksiyon kapması sonucu oluşabilmektedir. 

Bel Soğukluğu: Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ve penis ağzına üreme organlarında, idrar yollarında yerleşen bir bakteridir. Bel soğukluğu genelde genç bireylerde oldukça fazla görülür ve erkeklerden kadınlara bulaşması daha kolay olmaktadır. Bel soğukluğu hafif yanma ile belirtir daha sonra ise idrar yaparken  şiddetli bir yanma hissi meydana gelir.

Mesane İltihabı: Mesane de oluşmuş iltihap çoğunlukla boşaltım sistemi hastalığıdır. Mesane iltihabı tedavi edilmediği zaman mesane tümörünün oluşmasına neden olur. Bazı bakteriler idrar yoluna girdikten sonra idrarla beraber dışarı atılır fakat bir kısmı idrarla dışarı atılamaz bu durumda idrar sistem içerisinde Prostat kanserinden sonra en çok rastlanan hastalıktır. Mesanede oluşan tümörün en belirgin belirtisi idrar yolunda yanma, sık,sık idrara çıkma, idrar yanması, idrar yaparken ağrı veya ağrısız kanamalar görülmektedir. Erkeklerde bu gibi durumlar görüldüğünde mutlaka doktora gitmeleri gerekir.

Prostat: Prostat her erkekte bulunmaktadır fakat yaşları ilerleyen erkelerde özellikle 50 yaşın üstüne geldiklerinde prostat büyümesi görülmeye başlar. Erkeklerde prostat hücresi yaş ilerledikçe değişen hormon dengesinin bozulması sonucu meydana çıkmakta ve bu durumda idrar yaparken yanma ve idrarda zorlanma görülür.

Mesane Uru: Mesane uru kadınlara oranla erkeklerde dört kat daha fazla görülür ve oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Erkeklerde mesane tümörü Ürolojik yolunda iltihaplanmaya yol açar ve idrar yaparken yanma hissi verir.
]]> İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulaşıcı Mıdır https://www.idrar.org/idrar-yolu-enfeksiyonu-bulasici-midir.html Wed, 29 Aug 2018 12:37:36 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu bulaşıcı mıdır; İdrar yolu enfeksiyonu günümüzde erkek veya kadınlarda en çok görülen enfeksiyonlardır. Ayrıca çocuklarda ve bebeklerde dahil görülen genel bir hastalık olarak bilinir. İd İdrar yolu enfeksiyonu bulaşıcı mıdır; İdrar yolu enfeksiyonu günümüzde erkek veya kadınlarda en çok görülen enfeksiyonlardır. Ayrıca çocuklarda ve bebeklerde dahil görülen genel bir hastalık olarak bilinir. İdrar yolu enfeksiyonlarında ilk akla gelen bulaşıcı olup olmadığını bilmektir. İdrar yolu enfeksiyonlarında rahatsızlık olduğu durumda sorumlu olan bakteri yüzde 80 oran ile ecolü bakteridir. İdrar yolu enfeksiyonları bakteriye uygun şartlar bulunduğu takdirde hastadan hastaya bulaşabilen bir hastalık türüdür. Yani kısaca idrar yolu enfeksiyonu bulaşıcı bir hastalıktır. Tuvalet ve banyolarda dikkat edilmelidir. Tuvalet sonrası temizlik konusunda dikkat edilmelidir. İdrar yolu enfeksiyonları kadından erkeğe veya erkekten kadına bulaşabilir. İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda Birbirine çok yakın ama erkeklerde ise aynı yerdedir. Bu sebeple idrar yolu enfeksiyonu eşe bulaşabilir özellikle evlendikten sonra ilk günlerde kadınlarda sık görülen hastalıklardır. İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için hijyene ve temizliğe çok önem verilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle halka açık kaffe işletme gibi iş yeri tuvaletlerinde hijyen olmadığı için enfeksiyonlar ve bakteriler ile temas edildiği için bulaşır. İdrar yolu enfeksiyonları erkeklerde ise daha az görünür. Bunun sebebi erkekler ile kadınların tuvalet yapma şeklinin farklı olmasıdır. Bu nedenle halka açık tuvaletlerde ihtiyacınızı giderirken çok dikkat etmeli ve hijyene önem vermelisiniz. İdrar yolu enfeksiyonları özellikle kadınlarda katı dışkı çıkartıldıktan sonra temizlik yaparken arkadan öne doğru su ile temizlen memelidir. Tuvaletteki temizliğimize dikkat edilmediği takdirde dışkıdaki bakteriler idrar yollarına  bulaşabilir. Tuvalet kurallarına uymak ve genel temizliğe dikkat etmek bulaşma riskini azaltacaktır. Masum bir hastalık değildir, tedavi edilmediği takdirde uriner sisteme  sıçrayarak ağır bir enfeksiyon durumu oluşturabilir. Enfeksiyonlar mesane ve böbreklere ulaşarak fonksiyonlarını bozabilir ve daha ciddi boyutlarda böbrek yetmezliği ne kadar ilerleyebilir. İdrar yolu enfeksiyonlarında şüphe ediyor iseniz vakit kaybetmeden bir uzman hekime giderek tedavi olmanız gerekir. Enfeksiyonlardan kurtulmak için bol su tüketmeliyiz. 

İdrar yolu enfeksiyonları belirtileri

 • İdrara çıkarken ağrı ve yanma hissi 
 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrar yaparken sonrasında kan görmek
 • İdrar yaparken kötü koku 
 • Karında ağrı
 • Acil idrara çıkma isteği
]]>
İdrarda Hemoglobin https://www.idrar.org/idrarda-hemoglobin.html Wed, 29 Aug 2018 19:39:20 +0000 İdrarda Hemoglobin; yapılan idrar tahlili sonucunda idrarla görülen hemoglobine tıp alanında hemoglobinüri denir. Bu durumda idrarda hemoglobin olması idrarın renginin değişmesine neden olur. Hastanın idrar rengi kırmızı İdrarda Hemoglobin; yapılan idrar tahlili sonucunda idrarla görülen hemoglobine tıp alanında hemoglobinüri denir. Bu durumda idrarda hemoglobin olması idrarın renginin değişmesine neden olur. Hastanın idrar rengi kırmızıdan kahverengiye kadar değiştiği görülür. Bu durumda idrarda hemoglobin görülmesi idrarda alyuvar olduğuna işaret edilir.

Ayrıca çok fazla idrara çıkma, idrar yaparken yanma veya hiç idrara çıkmama gibi şikayetlerde idrarda hemoglobin olduğunun belirtileri arasındadır. Ayrıca tüm bunların dışında idrarda ciddi bir hemoglobin görülmesi böbrek hastalığının habercisidir. İdrarda hemoglobin vücuttan atılması durumunda alyuvarların yozlaşması durumunda ortaya çıkmasına neden olur. Bu alyuvarlar içinde bulunan hemoglobin kan plazmasında serbest hale geçerek idrar testinde hemoglobin olması az da olsa kanama olduğunu gösterir. Daha sonra bu durumda idrara karışarak idrara koyu kırmızı renk verir. Alyuvarların yol açtıkları hastalıklarda özellikle hemoglobinuriye rastlanır. Hemoglobin demir iyonu içeren bir yapıdır. Dokulara oksijen taşıyan hemoglobin insanların sağlığı için çok önemlidir. İnsanda hemoglobin eksikliği veya fonksiyonlarında meydana gelen bozulmalar kişinin büyük sağlık sorunu olan anemi ile karşılaşması söz konusudur.

İdrarda Hemoglobin Görülme Nedenleri  Ve Belirtileri

İdrarda hemoglobin fiziksel yorgunluk ve soğuğa maruz kalma sonucunda sağlam bir insanda bile görebilir. Normal bir insanın idrarında hemoglobin görülmesi kişide şiddetli terleme, yüksek ateş, bitkinlik, üşüme ve şiddetli baş ağrısı ile varlığını gösterir. Ayrıca Difteri, Kızıl, Tifo, Sıtma, yılan sokmaları, mantar zehirlenmeleri, Zatürre, bulaşıcı hastalıklar ve gebelik zehirlenme gibi rahatsızlıklarda idrarda hemoglobin görüldüğü anlamına gelmektedir. Bu tür şikayetlerin sonucunda normal bir insanın yaptırmış olduğu idrar tahlilinde genellikle idrarda hemoglobin bulgusuna rastlanır. İdrar kırmızı bir renk aldığında da alyuvarların idrarda bütün olarak bulunması söz konusudur. Bunu anlamak için idrar tortusu mikroskop altında incelenir. Eğer alyuvar görülmezse hastaya hemoglobinüri tesisi konur. Ancak hemoglobinüri bir hastalık değildir hastalık belirtisidir. insanların idrarında hemoglobin rastlanması durumu genellikle soğuktan ileri gelmektedir. Kişinin kendisini soğuktan korunması idrarda hemoglobin bulgusuna maruz kalmaması için önemlidir.

İdrarda Hemoglobin Bulunması Durumları

İdrarda hemoglobin normal sağlıklı bir insanda görülme olasılığı sıfırdır. Yani sağlıklı bir insanda bulunmaz. İdrarda hemoglobin bulunması idrarın kanlı olarak gelmesine neden olur. İdrarda hemoglobin bulunacağı durumlar şunlardır.
 • Böbrek taşı olması
 • Aşırı yapılan egzersiz
 • Şiddetli travmalar
 • Mesane enfeksiyonu
 • İdrar yolları enfeksiyonu
 • Böbreklerde görülen enfeksiyonlar
 • Oral hücreli anemi
 • Bazı ağır ilaçların kullanımı
]]>
İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir https://www.idrar.org/idrar-kacirmaya-ne-iyi-gelir.html Thu, 30 Aug 2018 02:54:56 +0000 İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir, bazen yaşlılıktan bazen de sağlık sorunlarından dolayı meydana gelen idrar kaçırma problemi genellikle hiç kimseye anlatamadığınız ve utanmadan dolayı doktora bile gidemediğiniz sağlık proble İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir, bazen yaşlılıktan bazen de sağlık sorunlarından dolayı meydana gelen idrar kaçırma problemi genellikle hiç kimseye anlatamadığınız ve utanmadan dolayı doktora bile gidemediğiniz sağlık problemlerinden bir tanesidir. İdrar kaçırma çoğunlukla kişinin istemsiz olarak ya da bir takım sorunlardan ötürü ortaya çıkan rahatsız edici bir sorundur. İdrar kaçırmaya ne iyi gelir sorusunun en güzel yanıtlarından bir tanesi de evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bitki çayları sayesinde sorunu hafifletebilir ya da tam anlamı ile ortadan kaldırabilirsiniz. Günlük hayatta sizi zor durumda bırakan idrar kaçırma hemen her yaşta insanın yaşayabileceği bir sağlık problemi olduğu göz ardı edilmemelidir. Aktarlardan alabileceğiniz mucizevi bitkiler ile hazırlanan çaylar idrar kaçırmaya son vererek yaşamınızı sorunsuz devam ettirmenizde büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu bitkisel kürler sayesinde idrar kaçırma sorununuza doğal bir çözüm sağlayarak rahatlıkla kurtulabilirsiniz. 

İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir Melisa Çayı, 1 tutam melisa otunu 200 gram kaynamış sıcak suyun içerisine atalım, ardından ocağın altını kısık hale getirelim ve 3 dakika bu şekilde demlenmesini sağlayalım. Daha sonra içine 1 tutam karabaş otu ilave edip yeniden 3 dakika kısık ateşte demleyelim. Hazır hale gelen melisa çayını özellikle akşamları yatağa yatmadan önce tüketin. İdrar kaçırmaya iyi gelen melisa çayını 21 gün düzenli olarak akşamları yatmadan önce içemeye devam edin. 

İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir Isırgan Otu Civan Perçemi, aktarlardan aldığınız ısırgan otu, mayıs papatyası, civan perçemi ve kuşburnunu eşit olacak miktarda karıştırın. Daha sonra hazırladığınız bu bitki karışımından bir tutam alarak bir su bardağı kaynamış sıcak suyun içerisine atalım. Cezvenin ağzını kapatalım ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyelim. Karışım bitki çayı demlendikten sonra süzelim ve iki saat ara ile bir bardak olmak şartı ile sıcak olarak içelim. 

İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir Kişniş Otu, 1 kahve kaşığı kişniş otunu bir çay bardağı kaynamış sıcak olan suyun içine katalım, yaklaşık 10 dakika demlendirdikten sonra süzerek tüketebilirsiniz. Kişniş otu ile hazırladığınız çaya 3 gün düzenli olarak devam ettiğiniz taktirde idrar kaçırma ile ilgili olan sorununuzu tamamen ortadan kaldırmış olursunuz. 

İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir Kızılağaç Kabuğu, 4 su bardağı sıcak suyun içerisine 10 gram kadar kızılağaç kabuğunu ilave edelim. Ocağın altını kısalım ve 10 dakika süre ile kaynatalım. Hazır olduktan sonra süzdüğümüz karışımdan günde 3 defa sadece iki çorba kaşığı kadar tüketin. Kızılağaç kabuğu çayı sayesinde idrar kaçırma sorununuzu kökünden kolaylıkla yok edebilirsiniz. 
]]>
Büyüklerde İdrar Kaçırma https://www.idrar.org/buyuklerde-idrar-kacirma.html Thu, 30 Aug 2018 11:48:28 +0000 Büyüklerde İdrar Kaçırma, toplum arasında idrar kaçırmaya yatak ıslatma denilmektedir. Sadece çocuklarda değil büyüklerde de idrar kaçırma sorunu yaşanabilmektedir. Büyüklerde idrar kaçırma, idrar kontrolünü sağlam Büyüklerde İdrar Kaçırma, toplum arasında idrar kaçırmaya yatak ıslatma denilmektedir. Sadece çocuklarda değil büyüklerde de idrar kaçırma sorunu yaşanabilmektedir. Büyüklerde idrar kaçırma, idrar kontrolünü sağlamış olması beklenen insanlarda görülen istem dışı idrar kaçırma diye açıklanmaktadır. Büyüklerde idrar kaçırma rahatsızlığının tedavisi yaptırılmaz ise insanda öz güven eksikliğine ve benlik saygısının yitirilmesine sebep olur.

Büyüklerde İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar Yolu Enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu büyüklerde idrar kaçırma sorununa neden olmaktadır. Kişi kesinlikle bir doktora giderek tedavi edilmelidir.

Şeker Hastalığı, büyüklerde idrar kaçırmanın asıl nedeni olabilir. Bu hastalığı olan kişiler şekeri normal şekilde işleyemediğinden aşırı miktarda idrar üretilmektedir. Bu olayda büyüklerde idrar kaçırma sorununa neden olmaktadır. Şeker hastalığından dolayı büyüklerde idrar kaçırma sorunu yaşıyor ise şeker hastalığı tedavi edildiği zaman idrar rahatsızlığı da normal şekline dönecektir.

Uyku İlaçları, kişi uyku ilaçları kullanıyor ise, idrarı geldiği zaman uyanamayabilir ve bu olayda büyüklerde idrar kaçırma sorununa neden olur. Kişi bu uyku ilaçlarından dolayı idrar kaçırıyorsa doktora gitmesi ve bilgi alması gerekmektedir.

Endişe Ve Stres, bu olay büyüklerde idrar kaçırma sorununa neden olabilir. İnsanların kesinlikle fazla endişe ve stres yapmaması gerekir.

İdrar Sökücü İlaçlar, bu ilaçlar daha fazla idrar üretilmesine sebep olur ve bu ilaçlar gece alındığında büyüklerde idrar kaçırma sorununa neden olur. Bu nedenden dolayı bu ilaçlar gündüz alındığı zaman büyüklerde idrar kaçırma sorunun önüne geçilebilir.

Alkol Ve Kahve Tüketimi, aşırı alkol ve kahve içmekte fazla şekilde idrar üretimine neden olur. Bu sebepten ötürü de büyüklerde idrar kaçırma sorununa neden olabilir. Bu alkol ve kahve neden oluyor ise azaltılmalıdır veya tamamen bırakılmalıdır.  

Genetik, büyüklerde idrar kaçırma sorunu aileden gelen bir genetik rahatsızlığı olabilmektedir. 

]]>
İdrar Torbası Ameliyatı https://www.idrar.org/idrar-torbasi-ameliyati.html Fri, 31 Aug 2018 09:05:11 +0000 İdrar torbası ameliyatı; bir takım nedenlere bağlı olarak gerçekleştirilen cerrahi müdahaleye verilen isimdir. İdrar torbası, insan vücudunda böbreklerden süzülerek gelen idrarın içerisinde tutularak bir süre sonra boşa İdrar torbası ameliyatı; bir takım nedenlere bağlı olarak gerçekleştirilen cerrahi müdahaleye verilen isimdir. İdrar torbası, insan vücudunda böbreklerden süzülerek gelen idrarın içerisinde tutularak bir süre sonra boşaltıldığı yer için kullanılan terimdir. İdrar torbasının büyüklüğü vücudun büyüklüğü ile orantılı olarak değişmekte olup içerisinde yaklaşık olarak 350-400 gr kadar idrar tutma kapasitesine sahiptir. İdrar torbasının bu görevi yerine getirmesi ile ilgili bir takım aksaklıklar yaşanabilir. Çocuklarda özellikle doğuştan gelen bazı hastalıkların etkisiyle yetişkinlerde ise zamanla oluşan bu durumun tedavi edilmesi amacıyla son bir işlem olarak idrar torbası ameliyatı gerçekleştirilebilir. Günümüzde gerçekleşen tıbbi gelişmelere de bağlı olarak basit bir şekilde yapılabilmektedir. İdrar kesesi ameliyatı en sık kesenin sarkma yaptığı vakıalarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. İdrar torbası sarkması daha çok kadınlarda yaşanan bir sağlık sorunu olup ilerleyen yaşlarda görülme ihtimali daha yüksektir. İdrar torbası sarkmasının en önemli nedeni olarak özellikle normal doğum sayısının fazla olması gösterilmektedir.  

İdrar torbası ameliyatı ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler,
 • İdrar torbası ameliyatları lokal ya da genel anestezi uygulanarak yapılan cerrahi müdahalelerdir. Bu nedenle ameliyat olacak hastaya sağlık personeli tarafından gerekli bilgilendirme yapılır. Ameliyat günü hastanın son 12 saat boyunca hiçbir şey yiyip içmemiş olarak gelmesi istenir. Hastanın yatış işlemi yapılır ve ameliyat solonuna alınarak yaş ve kilosu ile diğer sağlık sorunları göz önünde bulundurulmak suretiyle anestezi uzmanı tarafından narkoz verilir. Ameliyat işlemi çok uzun süren bir işlem değildir. Bu nedenle hasta ameliyat sonrasında ayılana kadar gözlem altına alınır ve ayıldıktan sonra olağanüstü bir durum yoksa normal servise yatırılır. Hastanın hastanede kalış süresi en fazla bir gecedir. 
 • Hastanın ameliyat sonrasında özellikle narkozun etkisi geçtikten sonra ağrılar yaşaması olağan bir durumdur. Hastaya ağrı kesici iğne ve ilaçlar verilerek rahatlatılması sağlanır. 
 • Hastaya narkoz verildiği için gazı çıkıncaya kadar yemek ve su verilmez. Bu süreci hızlandırmak için eğer mümkünse biraz gezinti yapılabilir. Hastanın gazı çıktıktan sonra yavaş yavaş beslenmesine başlamasında bir sakınca bulunmamaktadır. En iyi gıdalar ise çorba, yoğurt ve muhallebi gibi yiyeceklerdir.
 • Ameliyat sonrası bakım ameliyatın başarısı kadar önemlidir. Özellikle dikişli hastalarda dikiş yerinin mikrop kapmadan iyileşmesi için çaba sarf etmek gerekir. Eğer estetik dikiş yapılmamış ise yaklaşık 1 haftadan sonra dikişler alınır. 
 • İdrar torbası ameliyatından sonra  sonra ilk 4 gün boyunca su ve sabun gibi maddeler ile dikişlerin teması iyi olmayacağından bu sürenin geçmesini beklemek gerekir. 
]]>
İdrar Hissi https://www.idrar.org/idrar-hissi.html Sat, 01 Sep 2018 01:25:34 +0000 İdrar hissi, sistik probleminden kaynaklı olan bir durumdur. Sistik ne demek diye sorarsanız kısaca tanımı mesanenin yani idrar kesesinde oluşan iltihaplanmadır. İltihaplanma bakteriyel bir durumdur ve idrar yolunda da gerçekleşebil İdrar hissi, sistik probleminden kaynaklı olan bir durumdur. Sistik ne demek diye sorarsanız kısaca tanımı mesanenin yani idrar kesesinde oluşan iltihaplanmadır. İltihaplanma bakteriyel bir durumdur ve idrar yolunda da gerçekleşebilir. İdrar hissi, genel olarak insanda idrarını yaparken zorlanma, idrarın akması damla damla gerçekleşir ve idrarını yapma sırasında şiddetli bir şekilde yanma hissi veren belirtiler vardır. Sistik insanda her yaşta görülen bir rahatsızlıktır. Sistik rahatsızlığı kesinlikle ciddiye alınması gereken sağlık problemidir. Eğer bu hastalık tedavi altına alınmaz ise  ciddi problemleri doğurabilir. Ciddi problemler olarak böbreklerde iltihaplanmaya ve idrarda kanamaya yol açabilir. Halk arasında bu hastalık ile ilgili bir söylem vardır bu söylem ise sistik rahatsızlığı cinsel ilişki yaşamayan insanlarda olamayacağıdır. Bu söylem kesinlikle yanlış bir bilgidir. Cinsel ilişki sırasında bakteriler mesaneye geçişi kolay olur bu doğru bir bilgi fakat cinsellik dışında da sistitin oluşabileceği pek çok nedenler de vardır. Sistit özellikle mide ve bağırsak yolunda oluşan bakteriden kaynaklanan bir durumdur. Ve bazen vücudumuz bu gibi bakterileri idrar yolu ile dışarı atmasını sağlar. Ancak bazı durumlarda ise bu bakteriler mesaneye yapışarak mesanede hızlı bir şekilde çoğalarak ürerler. Bazı durumlarda ise idrar hissi bu bakterilerle ilgisi olmayabilir. Sürekli idrar hissi ışın tedavisine, bazı ilaçlara, uzun bir süre boyunca sonda kullanımında veya sprem öldürücü jel kullanımı gibi çeşitli faktörlere karşı vücudun tepkisi olarak karşımıza çıkabilir. Sistit tedavisi için doktorların çoğu antibiyotik önerirler fakat sistitin altında yatan nedenlere göre bu tedavi değişiklik gösterebilir. Sistit hastalığı sadece kadınlara özgü bir hastalık olarak bilinsede genel olarak erkeklerde de görülen bir hastalıktır. Fakat kadınlarda bu hastalık daha fazla görüldüğü doğru bir bilgidir. Kadınlarda bu hastalığın fazla görülme sebebi ise kadınların vücut anatomisine göre idrar kanalı kısadır ve bakteriler mesaneye daha kolay ve daha çabuk bir şekilde yapışmaktadır. Bakteriler cinsel ilişki sırasında veya tuvalet temizliği sırasında idrar kanalına gelip enfeksiyona sebep olabilir. Bundan dolayı ise idrar hissi oluşması gözlemlenir. 

Hamilelikte idrar hissi,

Kadınların hamilelik sırasında da sık bir şekilde karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Hamilelik sırasında sistitin meydana gelmesine neden olan birçok durumlar vardır. Hamilelik döneminde kadınların vücudu bazen direnci olmayabilir, hormonlarda değişiklik meydana gelebilir, büyümekte olan rahim mesaneye baskı uygulayabilir, idrarın idrar kesesinde çok fazla süre boyunca beklemesi gibi faktörler olabilir. Sistit rahatsızlığı hamile kadınlarda ve normal insanlarda da aynı etkiyi gösterir. Ancak tedavi için kullanılan antibiyotiği hamileler için önerilmemektedir. Hamileler için özel olarak üretilen antibiyotik ilaçlar bulunmaktadır. Hamile kadınlar bu rahatsızlıkları nedeni ile kesinlikle doktoruna başvurup özel sınıf antibiyotiği tüketebilirler
]]>
Çok Sık İdrara Çıkma https://www.idrar.org/cok-sik-idrara-cikma.html Sat, 01 Sep 2018 13:10:55 +0000 Çok Sık İdrara Çıkma; Aşırı sıvı tüketilimine veya herhangi bir hastalığa maruz kaldığında beden çok sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilir. Sizde günde 7 yedi seferden fazla idrara çıkıyorsanız makalemizi dikkatlice Çok Sık İdrara Çıkma; Aşırı sıvı tüketilimine veya herhangi bir hastalığa maruz kaldığında beden çok sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilir. Sizde günde 7 yedi seferden fazla idrara çıkıyorsanız makalemizi dikkatlice okuyunuz

Çok Sık İdrara Çıkmanın Nedenleri; 

Çok sık idrara çıkmanın fiziksel yada psikolojik birçok farklı sorundan kaynaklandığını söyleyebiliriz. 

Aşırı Sıvı Tüketimi; İdrara çıkma mekanizmasına dahil olan bir çok etken bulunmaktadır.  Ancak ilk dikkat edilmesi gereken, sıvı tüketiminin ne kadar olduğuna bakılmalıdır.

Özellikle alkollü veya kafeinli  içeceklerin fazlaca tüketimi sık idrara çıkmaya yol açan bir etkendir. Gece uyumadan önce çok fazla su yada sıvı tüketmek, uykunuzu birden fazla yani birçok kez bölecek kadar sık idrara çıkmanıza neden olabilir.

İdrar Yolu İltihapları; Mesane iltihabı, idrar kanalı iltihabı (üretrit), böbrek iltihabı yada böbrek taşı düşürmek gibi sağlık sorunları  idrara çok sık çıkmaya yol açan nedenler arasında yer alır.

Şeker Hastalığı; Kan şekerinin olduğundan yüksek olması, böbreklerin şekeri süzememesine ve idrarda şeker çıkmasına yol açabilir. İdrardaki şeker ise vücut dokularındaki sıvıları toplar ve sık idrara çıkmanızı sağlar. Böylelikle hem sık idrara çıkarsınız hemde gereğinden fazla susarsınız.

Hamilelik; Ana rahmindeki bebeğin büyüyerek boyutlarının vede ağırlığının artması, mesane üzerindeki baskının artmasına neden olur. Bu durumda ise mesane hacmi küçülür ve çok sık idrara çıkmaya yol açar.

Prostat  sorunlarından herhangi biri idrar kanalı olan üretranın daralmasına yol açabilir. Bu durumda ise idrarı boşaltmak isteyen mesane kaslarının daha sık aralıklarla kasılmasına yol açar. Bundan dolayı çok sık idrara çıkarsınız.

Az Su İçmek; Genel olarak bildiğimiz suyu az içersek, idrara daha az çıkarız. Bu durum her zaman için geçerli olmaz. Az su içmek, idrardaki ürenin ve diğer atıkların yoğunluğunun artmasına sebep olur. Bu yoğunluk ise mesanede tahriş hissine yol açar. Bu tahrişden dolayı ise  idrardan bir an önce kurtulma isteği ortaya çıkar. Bu durumun sonucunda ise; sık idrara çıkmak ve boşaltılan idrar miktarının az olmasına yol açar.

Aşağıdaki durumlarda çok sık idrara çıkma ile sonuçlanabilir:

 • Mesane boyutunun normalinden az olması
 • Pelvik taban kaslarında zayıflık
 • İdrar söktürücüler vede tansiyon hapları gibi bazı ilaçların kullanımı da sık idrara çıkmaya yol açar.

Çok Sık İdrara Çıkma İçin Diğer Nedenler;

 • Böbrek yetmezliği 
 • Kaygı bozuklukları
 • Aşırı aktif mesane sendromu yani çıklanamayan mesane kasılmaları
 • Mesane taşı
 • Mesene kanseri
 • Orak hücreli anemi
 • Felç veya beyin-sinir sistemini etkileyen bazı hastalıklar
 • Leğen kemiği bölgesinde ortaya çıkan tümörler
]]>
Gebelikte İdrarda Kan https://www.idrar.org/gebelikte-idrarda-kan.html Sun, 02 Sep 2018 04:02:33 +0000 Gebelikte İdrarda Kan, gebe bayanların çok sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Vücut susuz kalınca ve sindirim sistemi enfeksiyon kapınca idrar da kan görülür. İdrar yolunda bakteri, enfeksiyon varsa idrar torbasında çoğa Gebelikte İdrarda Kan, gebe bayanların çok sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Vücut susuz kalınca ve sindirim sistemi enfeksiyon kapınca idrar da kan görülür. İdrar yolunda bakteri, enfeksiyon varsa idrar torbasında çoğalırlar ve dışkılama anında kan hissedilir. İdrar kötü kokar ve bulanık olur. İdrar rengi pembe ve kırmızı katı şekilde belli olur. Hamile döneminde sindirim sistemi daha çok çalışmaktadır. Kolay mikrop kapar ve bakteri, bulaşıcı hastalıklar idrar yoluna etki eder. Gebelikte idrarda kan olması dışkılama anında zorlanmalar, katı idrar ve keskin kötü koku hissedilir. Sıvı tüketilmediği zaman idrar torbasında yoğunluk artar ve dışkılama çok olur. Gebe bayanlar istifra çok yaptıkları için beden sıvı miktarı tükenir. Hastalıklar çabuk sindirim sistemine etki eder ve idrar da kan görülür. Hamilelik hormonu embriyonun plasentası tarafından üretilir. Annenin kan dolaşımına direk geçer. Kan dolaşım anında vücuda giren mikrop sindirim sistemine kan yoluyla geçişi yapılır. Gebelikte progesteron hormonun artışıyla fazla kan süzme işlemi yapılır ve hastalıklar direk idrara geçer. Hamile kadın idrarın da kan görülme oranı artar. Bu durum anne ve çocuk için ciddi sorun olur. Mutlaka doktora gidilmelidir.

Gebelikte idrarda kan hangi nedenlerden oluşur

Vücut susuz kalınca gebe bayan yeteri kadar sıvı tüketmediği zaman idrar yolunda kan görülür. Kırmızı renk idrar kan belirtisidir ve idrar kötü kokar. İdrar yolunda enfeksiyon varsa bakteri varsa idrar yoluna girerek orada çoğalırlar ve sindirim sisteminin çalışmasına engel olur. İdrar anında zorlanmalar olur ve kan görülür. İdrara çıkamama, zorlanma, karın ve sırt ağrısı idrarda kan olduğunu belirtir. Vajinada iltihap varsa ve sürekli kaşıntı oluyorsa sindirim sistemine etki eder. Gebe bayanın böbreğinde taş varsa idrarda kan görülür. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar vücuda işler ve sindirim sistemine geçer. İdrarda kan olmasına neden olur. Karın bölgesinde, dışkılama anında şiddetli ağrılar oluşur. Anne ve çocuk sağlığı için doktora gidilmelidir.
]]>
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idrar.org/cocuklarda-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Sun, 02 Sep 2018 09:30:33 +0000 Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu, çocuklarda sıklıkla yaşanan rahatsızlıktan biridir. Mesane bölgesinde meydana gelir. Tıp dilin de sistik adıyla isimlendirilir. İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakteriler, mikroplar hastalığ Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu, çocuklarda sıklıkla yaşanan rahatsızlıktan biridir. Mesane bölgesinde meydana gelir. Tıp dilin de sistik adıyla isimlendirilir. İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakteriler, mikroplar hastalığın başlamasına neden olur. Çocukların %80 oran ile bu hastalık görülür. Bağırsak bakterileri, virüsler, mantarlar çocukların idrar yoluna bulaşır ve sorunlar oluşturur. Kız çocukların da idrar yolu enfeksiyonu daha çok görülmektedir. Kızlar da üretranın kısa olması sebebiyle mesane içi tam boşalamaz ve asitik ortam azalır. Bu azalmalar ile enfeksiyon oluşur. Çocuklar jenital bölgesinin hijyenini temiz yapamadıkları için idrar yolunda enfeksiyon oluşur. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu kabızlık yaşayan çocuklar da bu sorun çok görülür. Lavabo sonrası el yıkama alışkanlığı olmayan çocuklar mikrop kapar ve idrarda enfeksiyon oluşur. Yaz ayların da bu hastalık çocuklar da daha çok görülür. Toplu yüzülen havuzlar, kalabalık ortamlar da bulaşan enfeksiyon çocuklara etki eder. Ciddi sağlık problemleri yaratır.İdrar bölgesinde beklenmeyen sıkıntılar yaşanır. İhmal edilmemelidir. Mutlaka doktora gidilmelidir.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonun belirtileri

İdrar yaparken çocuklar da mesane bölgesinde aşırı sızı, sancı, ağrı görülür. İdrar yaparken kabızlık, zorlanmalar meydana gelir. Zorlanma anında kanamalar görülebilir. Karın bölgesinde şiddetli ağrı hissedilir. İdrar yaparken aşırı karın sancısı, mide bulantısı enfeksiyonun belirtisidir. Bel ve boyun bölgesinde ağrı oluşur. Yemek yiyememek, iştahsızlık çocukları yorgun ve halsiz düşürür. Sürekli uyumak, yataktan çıkmamak isterler. Üşüme hissi, her dakika titreme, soğuğa karşı dayanıksızlık ve yüksek baş ağrısı görülür. Sürekli mide bulantısı, herşeyden tiksinme, kusma enfeksiyon belirtisidir. İdrara sıklıkla çıkma azar azar idrar yapma tamamen mesane içi dolu kalması enfeksiyonun belirtisidir.
]]>
Geçmeyen İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idrar.org/gecmeyen-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Sun, 02 Sep 2018 21:43:36 +0000 Geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu; İdrar yolu enfeksiyonunun genelde idrar yolundan mesaneye kadar ulaşan bakterilerin (E.Coli bakterisi) sebep olduğu bir enfeksiyondur. Enfeksiyon sadece mesanede görülüyorsa buna sistit denir. Bakteriyel Geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu; İdrar yolu enfeksiyonunun genelde idrar yolundan mesaneye kadar ulaşan bakterilerin (E.Coli bakterisi) sebep olduğu bir enfeksiyondur. Enfeksiyon sadece mesanede görülüyorsa buna sistit denir. Bakteriyel bir enfeksiyondur ve buna idrar yolu enfeksiyonu denmektedir. Bu rahatsızlık genelde kadınlarda görülmesinin en önemli nedeni, kadın ile erkek arasında ki anatomi farklılığıdır. Kadın dış idrar yolu erkeğe göre daha kısa olduğundan, bağırsaklarda bulunan E-Coli bakterisi daha kısa yol kat edecektir. Ağrılı ve sancılı olan bu durum ,doktorun idrar kültürü ile tespit ettiği antibiyotik tedavisiyle bir kaç günde geçecektir. 

Eğer geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse, bazen üriner sisteme bağlı böbrekleri ve üst idrar kanalını etkiler. Enfeksiyon böbreklere ve üst idrar kanalına yayılmışsa buna piyelonefrit denir. Bu durum mesane enfeksiyonundan daha ciddi bir durumdur. 

Geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu belirtileri:
 • Sık sık idrara çıkma isteği
 • İdrarı yaparken ağrı ve sızı olması
 • İdrara çıktıktan sonra bile tekrar idrara çıkma isteği olması
 • Pelvik bölgede veya bel bölgesinde ağrı olması
 • Karnın alt kısmında şişlik, rahatsızlık ve baskı olması
 • İdrarın bulanık olması ve bazı durumlarda idrarın kanlı olması
 • İdrarın ağır kokulu olması
Geçmeyen idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri:
 • Tuvalet temizliği alışkanlığının yanlış olması (temşzliği arkadan öne doğru yapmak)
 • Sıkı naylon iç çamaşırları tercih etmek
 • Sabunlar, temizlik mendilleri, şampuanlar
 • Genital bölgede aşırı kuruluk
 • Stres
 • Prostat büyümesi ve böbrek taşı idrar yolunun tıkanmasına neden olur ve mesaneden idrarın çıkışını engeller. Bu durumda enfeksiyon sık görülür.
 • İdrar yolu anormallikleri ile doğan bebeklerde, idrarın idrar yolunda birikmesiyle enfeksiyon sık görülür.
 • Şeker hastalığı olanlarda bağışıklık sistemi baskılanır. Vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığında bakterilere karşı korunma sistemi zayıflar. Bu durumda idrar yolu enfeksiyonu sık sık görülür.
 • Bazı hastalıklar nedeniyle kendi kendine idrar yapamayan kişilerde sonda kullanımında idrar yolu enfeksiyonu çok sık görülür.
 • Bazı doğum kontrol yöntemleri de (diyafram ve sperm öldürücü) idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini arttırır.
 • Cinsel olarak aktif olan kişilerde idrar yolu enfeksiyonu sık görülür.
Uzmanlar; ateşiniz varsa, sırtın tek tarafında ağrı geçmiyorsa, nedensiz mide bulantısı ve kusma görülüyorsa, şeker hastalığınız varsa, hamile iseniz, 65 yaş üzerinde iseniz idrar yolundan şüphelenebilir. Doktorunuz geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını tespit edebilmek için bazı idrar tahlillerini yaptıracaktır. Tahlillerde sadece E-Coli bakterinden dolayı kaynaklı idrar yolununun enfeksiyonu tespit edildiğinde doktorunuz antibiyotik tedavisine başlayacaktır. 
]]>
Erkeklerde İdrarda Kan https://www.idrar.org/erkeklerde-idrarda-kan.html Mon, 03 Sep 2018 07:59:15 +0000 Erkeklerde İdrarda Kan, önemli hastalıkların ve enfeksiyonların belirtisi olabilir. Erkeklerde idrardan kan gelmesi çok sıkıntılı ve ağrılı bir durumdur, hem günlük yaşamı olumsuz etkiler hem de kişinin enerjisini tüketebili Erkeklerde İdrarda Kan, önemli hastalıkların ve enfeksiyonların belirtisi olabilir. Erkeklerde idrardan kan gelmesi çok sıkıntılı ve ağrılı bir durumdur, hem günlük yaşamı olumsuz etkiler hem de kişinin enerjisini tüketebilir. İdrarda kan olması ile birlikte idrar yapmakta zorlanma, idrar torbasının tam boşalmaması hissi ile sık idrara çıkma, bel ağrısı bulantı ve beden enerjisinin düşmesi görülebilir. Bu durum ihmal edilmemeli ve mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Erkeklerde idrardan kan gelmesi her zaman çok kolay tespit edilemez, idrardan kan gelmesi özellikle idrar yollarında ya da böbrek kanallarında aktif kanama yok ise kıpkırmızı idrar demek değildir. Bu sebep ile idrarda kan olduğunu tespit etmek için idrar tahlili yapmak gerekir.

Erkeklerde İdrarda Kan Gelmesinin Sebepleri

Erkeklerde idrarda kan gelmesinin bir çok sebebi olabilir, özellikle en yaygın sebepler arasında, idrar yolu enfeksiyonu ve mesane hastalıkları sayılabilir. İdrar kanallarında enfeksiyon, idrar yolunda iltihap ya da kum birikmesi, böbrek taşı, böbrek kanallarında enfeksiyon, nefrit ya da pyelonefrit en yaygın hastalıklar arasında sayılabilir. Bunun dışında idrardan kan gelmesi sebepleri arasında cinsel yolla bulaşan hastalıklar, böbreklere kaza ya da kavga sonucu darbe alma sayılabilir.

Erkeklerde idrardan kan gelmesi çok kolay tespit edilemez çünkü idrardan kan gelmesi demek her zaman kıpkırmızı idrar rengi demek değildir. İdrarın rengi ve kokusunda değişim olur ama dikkat edilmez ise fark etmek zordur. Bu sebeple idrar yaparken zorlanma, mesanenin tam boşalmaması hissi, bulantı, sık idrara çıkma ihtiyacı, bel ağrısı gibi belirtileri takip etmek gerekir. Yapılacak idrar tahlili ve idrar mikroskobisi ile idrarda kan varlığı tespit edilebilir. Bu adımdan sonra idrarda kan bir enfeksiyon sebebi ile mi yoksa cinsel yolla bulaşan bir hastalık sebebi ile mi oluşmuş bunu tespit etmek için ayrı tahliller yapılır ve gerçek sebep tespit edilir. İdrarda kan gelmesi eğer bir enfeksiyon sebebi ile oluşmuş ise antibiyotik ve antiseptik ilaçlar ile tedavisi yapılabilir, cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi daha zor ve uzun süreli olacaktır ayrıca hasta evli ise eşi de tedavi edilmelidir.

Erkeklerde idrardan kan gelmesi hafife alınmamalı ve idrar şikayeti yaşayan erkekler mutlaka bir hekime başvurmalıdır, idrardan kan gelmesinin ciddi böbrek hastalıklarına işaret edebileceği unutulmamalıdır. Özellikle bel veya böbrek bölgesine darbe alan ya da yakın zamanda kaza yaşamış kişilerin böbreğinde geri dönüşü zor olan hasarlar kalmış olabilir. Bu sebeple mutlaka idrar tahlilinin yanı sıra ultrasonografik inceleme de yapılmalıdır.
]]>
Gebelik İdrar Testi https://www.idrar.org/gebelik-idrar-testi.html Mon, 03 Sep 2018 20:58:10 +0000 Gebelik  idrar testi, ilişkiden hemen sonra sonuç vermez. Gebelik şüphesi olanlar ilişkiden on dört gün geçmesi gerekmektedir. Gebelik şüphesi olan ve adet gecikmesi olan kadınların kolaylıkla temin edebileceği idrar testi çok Gebelik  idrar testi, ilişkiden hemen sonra sonuç vermez. Gebelik şüphesi olanlar ilişkiden on dört gün geçmesi gerekmektedir. Gebelik şüphesi olan ve adet gecikmesi olan kadınların kolaylıkla temin edebileceği idrar testi çok kolay ve ucuz temin edilebilen kolay bir yöntemdir. İdrar testi gebe olan kişiye özeldir. Yaşamış olduğu o özel anı ilk kendisi görür ve doyasıya yaşar. İstenmeyen bir gebelikte ise gebelik idrar testi korkuyla alınan bir şey olur. Gebelik idrar testi dünyada bir yılda milyonlarca satılmaktadır. Gebelik testinin anlamı '' home pregnancy test '' ( HPT ) olarak adlandırılan kitlerden oluşur. Gebelik idrar testi her zaman kesin sonuç vermeyebilir. Bundan dolayı gebelik testi doğru bir biçimde kullanılmalıdır. Doğru kullanılmadığı zaman bazı kişilerde psikolojik ve fiziksel travmaya neden olabilir. 

Gebelik idrar testi nasıl yapılır  

Gebelik testleri kişiye özel olduğu için kullanma talimatının dikkatli bir şekilde okunması gerekir. Gebelik testi için en uygun idrar orta akım idrarıdır. Yani idrar yapmaya başlayıp biraz idrarı boşa akıttıktan sonra idrar örneği alınması daha uygundur. Testi yapmak için idrarı bir kaba alıp damlalık ile damlatmanız, idrar kabına batırmanız veya direk idrarınızı yaparken testi akan idrara tutmanız uygulanan yöntemlerdendir. Gebelik testinde gebeliğin saptanabilmesi için embriyonun rahim içine yerleşmesi gerekmektedir. Bu nedenle test en erken yumurtlamadan yaklaşık dokuz gün sonra saptanabilir. Fakat embriyonun rahme geç yerleşmesi ve yumurtlamanın geç olması gebelik idrar testinin negatif çıkmasına neden olabilir. Bu dönemde yapılan testteki negatif hamile değilsiniz anlamına gelmez. En akılcı ve ekonomik yaklaşım adet kanamasını beklemek eğer gecikirse test yapmaktır. Bu nedenle adet gecikmesini takip eden 1 veya 2. günde test yapılması yine negatif çıkarsa 1 hafta sonra yapılması gerekir. 

Gebelik idrar testi nasıl yorumlanır  

Genellikle idrar testlerinde üç tane pencere bulunur. Bunlardan bir tanesine idrar damlatılırken yan yana bulunan iki pencereye bakarak gebelik testini yorumlayabiliriz. Bir diğer pencere ise sonucun negatif mi yoksa pozitif mi olduğunu gösterir. Pozitif sonuç çıktığında bu pencerede ya bir çizgi ya da artı işareti oluşur. Negatif sonuç çıktığında ise ya eksi çıkar ya da herhangi bir işaret olmaz. Bazı testlerde sadece artı ya da eksi işareti çıkar. Bunda da artı gebeliği, eksi ise gebelik olmadığını belirtir. Gebelik sonucu okunurken kullanma talimatındaki süre beklenmelidir. Bazı durumlarda test negatif olmasına rağmen süre beklendiği zaman hafif bir çizgi ortaya çıkar. Bu da hamile olduğunuz halde hCG değeri testin saptayabileceği düzeye ulaşmamış demektir.  Bu gibi durumlarda testin 1 ya da 2 gün sonra tekrar yapılması önerilir. Testin hatalı pozitif sonuç vermesi nadirdir. Bu nedenle pozitif sonuçta ek incelemeye gerek duyulmazken negatif sonuçta gebe olmadığı anlamına gelmez.
]]>
İdrar Tahlili Ph https://www.idrar.org/idrar-tahlili-ph.html Tue, 04 Sep 2018 16:31:17 +0000 İdrar Tahlili Ph, idrarın PH değerini ölçerek asik ve bazik değerlerini tespit etmek için yapılır. İdrar tahlili PH böbrek taşlarının, bazı enfeksiyon hastalıklarının ve bazı ilaçların kontrolü için yapılı İdrar Tahlili Ph, idrarın PH değerini ölçerek asik ve bazik değerlerini tespit etmek için yapılır. İdrar tahlili PH böbrek taşlarının, bazı enfeksiyon hastalıklarının ve bazı ilaçların kontrolü için yapılır. Genel idrar tahlili PH testinde idrarda bulunan bakteri ve mikroorganizmalara bağlı olarak birçok sonuç çıkabilir. Kronik hastalıklar, daha önceden tüketilmiş yemekler yada enfeksiyonlar idrar tahlili PH sonuçlarını etkiler. Bu yüzden idrar tahlilinde PH değerinin doğru tespit edilmesi büyük önem taşır. İdrar tahlilinde normal, yüksek ve düşük değerler vardır. Genel olarak PH değerinin düştüğü durumlar asidik, yükseldiği durumlar ise bazik olarak adlandırılır.

İdrar tahlili PH normal değerleri nelerdir

Normal idrar tahlilinde PH değeri 4.5 ile 8.0 arasında olmalıdır. İdrar PH normal değeri 6 dır. İdrar PH ı asidiktir fakat bekletilen idrar zamanla alkali hale döner.

İdrar tahlili PH neden yapılmalıdır

İdrardaki PH değerinin yüksek yada düşük olması böbrek taşı oluşumuna neden olur. Bunun için doktorlar kişinin idrar PH değerini bilmek ister. Eğer PH değerleri normal değerlerin dışında ise gerekli önlemler alınır. Bazı ilaçlar kişinin PH değerini değiştirebilir. Bu durum yanlış sonuçlar ve sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bunun için hasta kullanmış olduğu ilaçları doktora söylemelidir. Bunların dışında idrar PH ın içerisindeki maddeler ile belirli hastalıklar tespit edilebilir.

İdrar tahlili PH sonuçlarının değerlendirilmesi nasıl yapılır

İdrar da PH düşüklüğü asidik olarak değerlendirilir. Bu durum susuz kalma, ishal ve şeker koması gibi durumlarda ortaya çıkar. İdrarda PH yüksekliği bazik (alkali) olarak değerlendirilir ve genel olarak PH değeri 7 üzeri çıkar. İdrar yollarındaki enfeksiyonlar, böbrek yetmezliği ve kusma gibi durumlar hastanın PH değerini yükseltir. Ancak idrarın uzun süre oda sıcaklığında bekletilmesi PH değerinin yüksek çıkmasına neden olur. Bu yüzden idrarın çok bekletilmeden laboratuvarı götürülmesi gerekmektedir.

]]>
Gebelikte İdrar Kaçırma https://www.idrar.org/gebelikte-idrar-kacirma.html Wed, 05 Sep 2018 05:33:28 +0000 Gebelikte idrar kaçırma; kadınlarda hamilelik döneminde böbrekten süzülen kan oranında bir artış olur. 3 ayda kan oranında ki artış en üst seviyeye çıkar. Bu yüzden hamile kadınlarının böbreklerinde idrar üretiminde Gebelikte idrar kaçırma; kadınlarda hamilelik döneminde böbrekten süzülen kan oranında bir artış olur. 3 ayda kan oranında ki artış en üst seviyeye çıkar. Bu yüzden hamile kadınlarının böbreklerinde idrar üretiminde bir artış meydana gelir. Bu olayda sık idrara çıkma isteği uyandırır. Hamilelik döneminde her ay rahimde genişleme meydana gelir. Bununla orantılı olarak da mesane de genişler. Mesaneyi tutan bağ dokularında gerilmeler meydana gelir. Hamilelik döneminde salgılanan progesteron hormonu rahim ve mesanenin tembelleşmesine neden olmaktadır. Tembelleşme ile birlikte gevşemeler meydana gelir. Bu durum anne adaylarında idrar yolu enfeksiyonuna ve anne adaylarının sıkışması ile birlikte idrar kaçırmasına neden olmaktadır. Anne adaylarının kiloları da bu durumu etkilemektedir. Kilo olarak ağır olan kadınlar da mesaneyi tutan bağ dokularına ağırlık daha fazla verilir. Bu yüzden kilolu anne adaylarında idrar kaçırma sık sık görülen bir durumdur. Bazı kadınlarda gebelikte idrar kaçırma olayı doğuştan gelen bir durum olmaktadır. Bunun sebebi anne adayının mesaneyi tutan bağlarının doğuştan zayıf olmasından kaynaklanan bir durum olmasıdır. Daha önce 4 kilogramdan fazla doğum yapan anne adaylarında idrar kaçırma problemi daha sık başa gelen bir durum olmaktadır. Yani yapılan doğum sayısı, daha önce doğan çocukların kilosu idrar kaçırma ile doğru orantılıdır. Bağ dokusu zayıf olan anne adaylarında öksürmede, hapşırma da ve gülmede dahi idrar kaçırma olayı olabilir. Gebelikte idrar kaçırma durumu bebeğe zarar vermez fakat eğer idrar yolu enfeksiyonunuz var ise erken doğuma neden olmaktadır. Gebelikte idrar kaçırma her anne adayında görülen bir durum değildir. Bazı anne adaylarında da daha hamileliğin ilk evresinde idrar kaçırma sorunu yaşanmaktadır.

Gebelikte idrar kaçırma nedenleri;
 • Mesane bağlarının doğuştan zayıf olması
 • Mesanenin genişlemesi
 • Mesanenin tembelleşmesi
 • Anne adayının obezite olması
 • Daha önceki doğum sayısı
 • İdrar kesesinin iltihaplanması
 • İdrar yollarında enfeksiyon
 • Bebeğin kilosu
]]>
Geyik İdrarı Ne İşe Yarar https://www.idrar.org/geyik-idrari-ne-ise-yarar.html Wed, 05 Sep 2018 15:42:28 +0000 Geyik İdrarı Ne İşe Yarar, Birçok kültürde ve tarihte tanrıça olarak anılır. Hint vedalarında ise rüzgar tanrısıdır. Bu nedenle Hintlilere göre geyik idrarı olarak bilinen yaşam iksiri, kutsal bir içecek olarak kabul e Geyik İdrarı Ne İşe Yarar, Birçok kültürde ve tarihte tanrıça olarak anılır. Hint vedalarında ise rüzgar tanrısıdır. Bu nedenle Hintlilere göre geyik idrarı olarak bilinen yaşam iksiri, kutsal bir içecek olarak kabul edilmiş ve Hint ritüellerin önemli bir parçasını oluşturur. Yani geyik idrarı tarihte bilinen ilk sıvı sabundur. Şaman şifacılar, müzmin ağrılar çeken hastalara geyik idrarı içirirlerdi. Kabileden biri yılan tarafından zehirlendiği zaman erkek geyiklerin idrarıyla yılan sokan kişiyi tedavi ediyorlardı. Ayrıca çocuk idrarı da bazı cins yılanların sokmasında oldukça etkili bir ilaçtır. Göz hastalıklarında mucizevi bir damlaya dönüşen geyik idrarı, kulak akıntılarında ve tüm deri hastalıklarında insanların şifa bulmasını sağlıyordu. Bu konuda araştırma yapan bilim adamlarının laboratuvar analizine göre geyik idrarı azot, kükürt, fosfat, sodyum, mangan, fenik asit, demir, silisyum, klor, magnezyum, sitrik, succenic, kalsiyum tuzları, vitamin A, B, C, D, E, mineraller, laktoz, enzimler, kreatin hormonu ve insan vücudunu dengeleyen küçük miktarlarda gerekli olan asitleri içerdiği ve geyik idrarının temelde çeşitli mikropları öldüren mükemmel bir antiseptik olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple geyiklerin hem idrarından, hem etinden faydalanılır. Çünkü geyiğin dokuları zengin bir kan akımıyla beslenir. İnsanlar çok eski zamanlardan bu yana geyiklerden faydalanmayı öğrenmişlerdir. Bunun için Sterile olarak alınan idrar, adaleye enjekte ediliyor ve hasta açısından idrarıyla bazı toksinleri atıyor. Genelde az dozlarda atılan bu toksinler, vücuda verildiği zaman vücut buna karşı kuvvetli bir şekilde savunma mekanizması hazırlıyor. Böylece hastalığa karşı güç kazanarak oluşan hastalık da kısa zamanda iyileşiyor. Araplarda da geyik idrarı olarak bilinen bir tedavi yöntemi olarak yaralara iyi geldiği ve iyileştirme sürecini hızlandırdığı konusunda bilimsel olarak da tespit edilmiştir.

Geyik İdrarının Faydaları,
 • İçeriğindeki mineraller sayesinde kansızlık sorununa bir çözümdür.
 • Cilt yüzeyinde oluşan kaşıntıyı hafifletici bir özelliği vardır.
 • Yüz felcine ve bağırsak sancısına oldukça faydalıdır.
 • Dezenfekten özelliği ile vücudu enfeksiyonlara karşı korur.
 • Vücutta dokuların gelişimi için oldukça yararlıdır.
 • Adale ağrılarında, uyuşma ve titreme sorunlarına iyi gelir.
 • Ciltteki bozuklukların, lekelerin giderilmesinde çok yararlıdır.
 • Ağız yaralarında iyileştirici yararları bulunur.
 • Bademcik iltihabında ve bağırsak sorunlarına iyi gelir.
]]>
Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idrar.org/gebelikte-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Wed, 05 Sep 2018 20:00:21 +0000 Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu, İdrar yolu enfeksiyonları özellikle gebe olan kadınların çok sık yaşadığı sıkıntılardan biridir. Gebeliğin başlaması ile birlikte vücutta bir takım değişiklikler meydana ge Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu, İdrar yolu enfeksiyonları özellikle gebe olan kadınların çok sık yaşadığı sıkıntılardan biridir. Gebeliğin başlaması ile birlikte vücutta bir takım değişiklikler meydana gelmeye başlar. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları kadınların yaklaşık % 10'unda yaşanan bir rahatsızlıktır. Bakterilerden kaynaklanan idrar yolu enfeksiyonu bebeğe de zarar verebilmektedir.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri,

Erkeklerle kıyaslandığında üretra kadınlarda daha kısadır. Bundan dolayı da gebe kadınlarda idrar yolu enfeksiyonları daha sık görülmektedir. Gebelikte görülen idrar yolu enfeksiyonları basit ve belirti vermeden, asemptomatik bakteriüri gelişebileceği gibi, sistit yada böbrek iltihabına kadar ilerleyebilir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu erken doğum yada düşük riski gibi durumların gelişmesine yol açabilmektedir. Normal şartlarda idrar mikrop içermez. Çünkü böbreklerde gerekli temizlik yapılıp dışarı o şekilde atılır. İdrar yolu enfeksiyonunun gelişebilmesi için, bakteri ve mikropların vajina yolu ile mesaneye girip birikmesi ve çoğalması gerekir. Mesanede çoğalan bakteriler böbreklere kadar ilerleyebilmektedir. Bu enfeksiyona assendan enfeksiyon denir.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonlarının nedenlerinden biri, progesteron hormonudur. 6. hafta itibari ile ortaya çıkmaya başlar, 20. haftadan sonra daha sık görülmeye başlar. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ise rahmin büyümesi ile idrar yollarında da genişlemenin ortaya çıkmasıdır. Progesteron hormonu idrar yollarındaki düz kaslarda gevşemeye neden olur. Böylece idrarın dışarı atılması sırasındaki akım hızında azalma meydana gelir. Rahim mesaneye bası yaparak idrar drenajını azaltır.  Gebelikte bol su tüketmek bu yüzden çok önemlidir. Çok su tüketen gebe kadınlarda bakteri ve mikroplar da idrarla birlikte daha kolay dışarı atılır. Gebelik sürecinde idrar torbasının yetersiz boşaltımı idrarın bir kısmının torbada kalarak  bakteri üremesine zemin hazırlayan bir ortam oluşturmasıdır. 

Gebe kadınlarda idrarda glukoz oluşması da bakterilerin üremesine neden olan sebepler arasındadır.  Gebelikte idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri, çok sık idrara çıkma isteği, idrar yapma sırasında ağrı yanma sızlama, idrarda keskin ve kötü bir koku, alt karında kramp tarzında ağrılar, mesane de ağrı, hassasiyet basınç, ateş, bulantı ve titreme gibi durumlar ortaya çıkar. Bu tür şikayetlerde kadın doğum doktorunuza başvurarak, gerekli tedaviye başlamalısınız. Böylece durum böbrek enfeksiyonu ve erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek gibi sıkıntıları yaşamaktan kurtulmuş olursunuz.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonunun teşhisi,

Gebelikte yapılan rutin idrar kültüründe 1 mm de 100000 den fazla bakteri saptanması durumunda bakteriürisi tanısı koyulur. Eğer gerekli tedavi yapılmazsa enfeksiyona dönüşerek, sistit yada böbrek iltihabına yol açabilmektedir.

Gebelikte oluşan idrar yolu enfeksiyonlarında doktorunuz bebeğinize zarar vermeyecek şekilde antibiyotik tedavisi uygular. Bazı anne adayları antibiyotik kullanacağını duyunca haklı olarak endişeye kapılmaktadır. Ama doktorunuz sizin için en güvenli olanını reçete edecektir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre idrar yolu enfeksiyonundan dolayı antibiyotik kullanan annelerin bebeklerinde herhangi bir zeka geriliği problemi ortaya çıkmamaktadır.  

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonunun  tedavisi,

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için, bol su içmek, şekerli gıdalardan uzak durmak, idrarı tutmadan sık sık tuvalete çıkmak, ve genital temizliğinize dikkat etmeniz gerekir.

]]>
İdrar Testi https://www.idrar.org/idrar-testi.html Thu, 06 Sep 2018 12:41:34 +0000 İdrar Testi, idrar içerisinde bulunan maddeleri tespit edip belirli kriterlere göre değerlendirerek, şeker hastalığından idrar yolu enfeksiyonuna kadar birçok hastalık hakkında bilgi veren bir testtir. Normal bir insanın idra İdrar Testi, idrar içerisinde bulunan maddeleri tespit edip belirli kriterlere göre değerlendirerek, şeker hastalığından idrar yolu enfeksiyonuna kadar birçok hastalık hakkında bilgi veren bir testtir. Normal bir insanın idrarındaki maddeler bellidir. Bunun dışında idrarın yoğunluğu ve görünüşü de belirlidir. Laboratuvar şartlarında tespit edilen normal değerlerin dışında oluşan sapmalar farklı hastalıkların habercisi olabilir. En basit örnek ile idrarın renginin koyulaşması bile vücudun susuz kaldığının belirtisidir.

İdrar Testi Neden Yapılır

İdrara yansıyan anormal durumların hastalıkların belirtisidir. Temel olarak sağlık kontrolleri için idrar testi yapılır. Sağlık kontrollerini biraz daha açacak olursak; cerrahi operasyonlardan önce kişinin sağlık durumunun belirlenmesi için, rutin sağlık kontrolleri için, gebelik testi için, tedavi sonrası sağlık takibi için ve kullanılan ilaçların etkisini kontrol etmek için idrar testi yapılabilir.

İdrar Testinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İdrar testinde idrar içerisindeki çeşitli maddelerin değerlendirilmesi, idrarın yoğunluğu ve rengi gibi kriterler değerlendirildiği için, bu sonuçların yanlış çıkmasına neden olacak nedenlerden kaçınmamız gerekmektedir. İdrar testinden 12 saat önce hiçbir şey yememek gerekiyor. Bunun dışında kullanmış olduğumuz bir ilaç varsa yada yakın zamanda geçirdiğimiz bir operasyon varsa bunu doktorumuza bildirmeliyiz. Bunların dışında alkol ve sigara kullanıyorsanız idrar testinden 1 gün önce bunların kullanımını kesin. Su dışında herhangi bir içecek içmemeye özen gösterin. Test için gönderilecek idrar için ilk idrarınızı kullandırmayın ve idrarın oda sıcaklığında çok durmamasına dikkat edin. En kısa sürede test için laboratuvara gönderin.

İdrar Testinde Neler Test Edilir

Normal bir insanın idrarı içerisindeki mikroskobik ve kimyasal maddeler belirli değerler arasındadır. İdrar testinde 120 den fazla maddenin kontrolü yapılabilmektedir. Fakat her idrar testi için bu değerlerin kontrol edilmesi mümkün değildir. Bu yüzden hastanın şikayetleri doğrultusunda doktorun uygun gördüğü maddelerin kontrolü gerçekleştirilir.

Basit Bir İdrar Testinde Neler Test Edilir

 • Makroskopik İdrar Testi: Bu test sırasında idrarın renk ve berraklığına bakılır. Normal de idrar açık sarı ile koyu sarı arasında ve berrak olmalıdır. Bunların dışındaki anormal durumlar için gerekli teşhisler koyulur ve tedavi edilir.
 • Kimyasal İdrar Testi: Bu test sırasında idrarın yoğunluğu, PH değeri, protein, glukoz, keton, nitrit, bilirubin ve  ürobilinojen maddeleri test edilir. Normal de idrar PH değeri 4.6 ile 8 arasındadır ve idrarın yoğunluğu 1005 ile 1030 arasındadır. Bunun dışında idrarda protein, glukoz, keton, nitrit, bilirubin ve ürobilinojen bulunmaz. Anormal durumlar için gerekli teşhis koyulur.
 • Mikroskopik İdrar Testi: Bu test sırasında alyuvar, akyuvar, kristaller ve hücreler test edilir. Normalde idrar içerisinde alyuvar ve akyuvar bulunmaz ya da çok az bulunur. Kristallerin idrar içerisinde bulunmaması gerekir ve idrar içerindeki hücrelerin normal hücrelerden farklı olmaması gerekmektedir. Anormal durumlar için gerekli teşhis koyulup tedavi edilir.
]]>
İdrarda Nitrit https://www.idrar.org/idrarda-nitrit.html Thu, 06 Sep 2018 22:36:14 +0000 İdrarda nitrit, vücutta mineral ve birçok maddenin dengesini sağlayan idrarın içerisinde yer alan birtakım bulgulardır. Bu durum idrarda enfeksiyon oluşumunu ön plana çıkarmaktadır. İdrar örneğinden alınan tahlilin tıbbi lab İdrarda nitrit, vücutta mineral ve birçok maddenin dengesini sağlayan idrarın içerisinde yer alan birtakım bulgulardır. Bu durum idrarda enfeksiyon oluşumunu ön plana çıkarmaktadır. İdrar örneğinden alınan tahlilin tıbbi laboratuvarda analiz edilmesiyle idrarın rengi ve pH değeri, glikoz, lökosit, bilirubin, protein, keton maddelerinin belirlenmesi bakımından mikroskobik incelemeye tabi tutulur. İdrar yolu enfeksiyonuna sebep olan birtakım bakterilerin enzimlerle birlikte idrarda nitrit varlığını göstermesi kaçınılmaz bir durumdur. İdrarın gerekli test aşamasından geçmesiyle elde edilen içerisinde vücuda ait birtakım patolojik bulguların da bulunması idrarda nitrit maddesinin tespit edilmesi enfeksiyon oluşumunu desteklemektedir. Kadın, erkek her yaştan insanda  idrar içerisinde nitritin ortaya çıkması farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bu hastalığın altında yatan asıl sebep bakterilerdir. Vücudun savunma mekanizmasını tehlikeye koyan bakteriler tıp dilinde idrarda nitrit niteliğinde yer alır. İdrar analizinde mikropların belirlenmesi amacıyla yapılan analizlerde nitrat oluşumunun nitrite dönüştürülmesine dayanmaktadır. Normal şartlarda idrar içerisinde nitrat bulunur. Fakat nitrit bulunmaz. bazı bakterilerin nitratı nitrite çevirmesiyle idrarda nitrit meydana gelir.

İdrarda nitrit belirtileri

İdrarın olduğundan daha sık gelmesiyle birlikte yanma, acı ve zorlanma hissinin oluşması, idrar renginde değişiklik, İdrarı yarım yapma, ve bu sıvıdan koku gelmesi, bulantı, kusma, ateşlenme, bel ya da sırt ağrısı, titreme, idrarın bulanık ve koyu kıvamda gelmesi gibi etkenler idrarda nitrit belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca, idrarın içerisinde kristallerin ve gözle görülecek şekilde parçaların olması da gözden geçirilmesi gereken diğer önemli tanı niteliğindeki unsurlardandır. Şunu da belirtmek gerekirki idrarda nitrit bulgusuna yönelik hatalı ölçümlerin yapılması, idrar örneği alınırken kirlilik, ilaç kullanımı, ölçüm çubuğunun uzun süre havayla teması gibi nedenler idrarda nitrit belirtilerinin yanlış teşhis yapılmasına sebep olur. Bu nedenle bu hastalığın tespitinde birkaç gün sonra tekrar başka bir idrar örneğiyle testin yapılması gerekmektedir.

İdrarda nitrit tedavisi

Bu durumla karşı karşıya gelen insanlar öncelikle doktora başvurup tıbbi çözüm yolları aramalıdır. Muayene sonucu hekim tarafından reçete olarak verilen ilaçlar temin edilerek düzenli olarak kullanılıp tedavi süreci hızlandırılır. İltihaplanmayla birlikte söz konusu bu sağlık sorununun meydana gelmesiyle birlikte önerilen antibiyotik kullanımının düzenli yapılması tedavide etkin rol oynar. Bunun yanı sıra cinsel organdan mikrop bulaşma olasılığı yüksek olduğu için bu kısmın günlük temiz tutulması iyileşmeye katkı sağlar. Ayrıca bol su tüketimi idrarda nitrit miktarının çıkışına yardımcı olarak bu problemin azalmasına neden olur. Son olarak da vitamin ve mineral bakımından zengin olan meyve ve sebze tüketilmesi tedaviye iyi yönde etki edecektir.
]]>
İdrar Yolu Enfeksiyonu Bel Ağrısı Yapar Mı https://www.idrar.org/idrar-yolu-enfeksiyonu-bel-agrisi-yapar-mi.html Fri, 07 Sep 2018 10:29:20 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu bel ağrısı yapar mı; İdrar yolu enfeksiyonu genellikle mesane bölgesinde oluşan bakterilerin sebep olduğu bir enfeksiyondur. Enfeksiyonun yalnızca mesanede görülmesi sistit olarak adlandırılırken, bu enfe İdrar yolu enfeksiyonu bel ağrısı yapar mı; İdrar yolu enfeksiyonu genellikle mesane bölgesinde oluşan bakterilerin sebep olduğu bir enfeksiyondur. Enfeksiyonun yalnızca mesanede görülmesi sistit olarak adlandırılırken, bu enfeksiyon bazen durumlarda ürüner sisteme bağlı olarak böbrekleri ve üst idrar kanalının da etkilenmesine neden olabilir. Bu durum ise piyelonefrit olarak adlandırılır. Kadınların idrarın mesaneden dışarı taşınmasını sağlayan kanalın erkeklere oranla daha kısa olması bu sağlık sorununun kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmesine neden olur. Genellikle tekrar eden idrar yolu enfeksiyonu, enfeksiyon dışında idrar yollarında tıkanmaya neden olan böbrek taşları, mesanenin tam olarak boşalmaması, tuvalet temizliğine dikkat edilmemesi, bağışıklık sisteminin zayıf olması ve cinsel ilişki esnasında vajinada olan bakterilerin üretranın içine itilmesi gibi nedenlerden kaynaklanır. Hamilelik, çocuk yaşlarda idrar yolu enfeksiyonu geçirilmesi ve şeker hastalarının bu enfeksiyonu olma olasılığı daha yüksektir. 

İdrar yolu enfeksiyonunun oluşturduğu sorunlar,

Kişiye oldukça rahatsızlık veren bir sağlık problemi olan idrar yolu enfeksiyonu, bazı durumlarda kendiliğinden geçileceği gibi zamanda kişide bazı sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu sıkıntılar arasında, sık sık idrara çıkma, karın bölgesinde aşırı ağrı, titreme hissi, idrar esnasında yanma ve bel ağrısı en sık rastlanan problemlerdendir. İdrar yolu enfeksiyonu bel ağrısı yapar mı sorusunun cevabı idrar yolu enfeksiyonu mesane ile beraber idrar kanalına ve böbreklere yayıldığı zaman bu durum böbrekleri de etkiler ve kişi de bel ağrısı şikayetinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu şikayetlerle beraber kişide ateş, bulantı ve kusma, halsizlik gibi durumlarda söz konusu ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu rahatsızlıkta kişinin şikayetleri olmasa dahi tedbir amacıyla doktor kontrolünün yapılmasında fayda vardır ve enfeksiyonun atılması için bol bol sıvı tüketmelidir. İdrar yolu enfeksiyonu çoğunlukla antibiyotik tedavisine yanıt verir ve doktorun reçete edeceği spazm çözücüler ve ağrı kesici ilaçlar kullanılarak bu hastalığın neden olduğu karın ve bel ağrısı kontrol altına alınabilir.
]]>
Rüyada Üzerine İdrar Sıçraması https://www.idrar.org/ruyada-uzerine-idrar-sicramasi.html Fri, 07 Sep 2018 18:38:39 +0000 Rüyada üzerine idrar sıçraması bir kimsenin rüyanın akışına göre yorumu farklılık gösterir. Çünkü bir yerde rüyada üzerine sıçrayan idrar hayırlı iken, başka bir yerde hüzne işaret edebilir. Bu nedenle rüyanın diğ Rüyada üzerine idrar sıçraması bir kimsenin rüyanın akışına göre yorumu farklılık gösterir. Çünkü bir yerde rüyada üzerine sıçrayan idrar hayırlı iken, başka bir yerde hüzne işaret edebilir. Bu nedenle rüyanın diğer nesne ve olaylar ile birlikte yorumlanması gerekir. Ayrıca rüyada üzerine idrar sıçramasını iyi ve hayır olarak düşünmek gerekir. 

Rüyada üzerine idrar sıçradığı gören bir kişi, istemeden karmaşık olayların içine düşer. Bazende içinden çıkamayacağı ve çok zor bir duruma düşer. Rüyasında üzerine idrar sıçradığını gören bir kişi, maddi ve manevi olarak olumsuz etkileneceğini ve sosyal yaşantısında kısıtla olacağını ve başkasının sorumluluğunu kendisi üstleneceğine de işaret etmektedir. 

Rüyasında idrarını yaparken üzerine idrar sıçradığını gören bir kişi, yaşadığı sıkıntılı günlerden yakın bir zamanda kurtulacağına, borçlarını ödeyerek maddi olarak rahatlayacağına, manevi yönden dedikodulara maruz kalacağına ancak kendini haklı çıkarmanın bir yolunu bulacağına ve yakın çevresinin uzun süren sıkıntı ve huzursuzluktan sonra tekrar güvenlerini kazanacağına işaret eder.

Rüyasında uyurken üzerine idrar sıçradığını gören bir kisi, güvenini kazandığı ve çok fazla emin olduğu kişilerden ciddi zararlar göreceğine ve bu nedenle gözlerini açması gerektiğine dair uyarı niteliğinde bir işarettir. Rüyasında bir başkası idrarını yaparken rüya sahibinin üzerine idrar sıçramasının iki türlü yorumu vardır. 

Rüyada üzerine idrar sıçraması, Bazı durumlarda rüyanın akışına göre, iftiraya uğrayacağına, çevresinin güvenini kaybedeceğine, sıkıntılı ve dar günler geçireceğine, yakın çevresinde yanında duracak olan kişilerin azalacağına ve manevi olarak da huzursuz olacağına işaret etmektedir. Aynı zamanda rüyasında başkasının idrarını yaparken rüya sahibinin üzerine idrar sıçrattığını görmesi, hiç ummadığı bir yerden yüklü bir miktarda bol kazanç elde edeceğine veya yüklü bir miktarda miras kalacağına, iş hayatında çok olumlu gelişmeler ile karşılaşacağına, karşısına yeni ve olumlu fırsat geçeceğine işaret eder. 

Rüyada evin ortasında üzerine idrar sıçradığını gören bir kişi, ailesi ve kendisi üzerinde pis bir nefis olduğuna ve çevresinde kendisine karşı haset besleyen bir takım kişiler olduğuna işaret eder. 

Rüyasında üzerine sıçrayan idrar açık renkli ise, çok sevineceği ve mutlu olacağı güzel bir haber alır. İş hayatında çok başarılı olur. Aynı zamanda iş hayatında da terfi alır. 

Rüyasında üzerine sıçrayan idrar koyu renkli ise, hüsrana ve hayal kırıklığına uğrar. Olmasını beklediği işlerin gerçekleşmeyeceğine işaret eder. Aynı zamanda üzerine sıçrayan idrarın koyu renkli olması rüya sahibinin maddi ve manevi bir takım kayıplara uğrayacağına ve toparlanmakta zorluk yaşayacağına işaret etmektedir.
]]>
Bulanık İdrar https://www.idrar.org/bulanik-idrar.html Sat, 08 Sep 2018 18:34:01 +0000 Bulanık idrar, Kişinin tükettiği besinlere bağlı olarak, vücuttaki zararlı maddelerin böbreklerde süzülerek dışarı atılan sıvıya idrar denir. İdrar rengi kişiden kişiye göre değişir. Zaten kişinin tükettiği besinlerle Bulanık idrar, Kişinin tükettiği besinlere bağlı olarak, vücuttaki zararlı maddelerin böbreklerde süzülerek dışarı atılan sıvıya idrar denir. İdrar rengi kişiden kişiye göre değişir. Zaten kişinin tükettiği besinlerle veya kalıcı bir rahatsızlıkla da doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı bir insanda ki idrar rengi ile hastalıklı bir insanın idrar rengi aynı olmaz. Kimi insanlarda bulanık idrar veya kötü kokulu idrar oluşur. Bulanık idrar sürekli aynı şekilde devam ediyorsa kişinin mutlaka gerekli kontrolleri yaptırması ve en yakın zamanda doktora başvurması gerekir. Sağlıklı insanlarda normal olan idrar rengi berrak ve çok açık bir renktir. Özellikle sabah ilk kalktığı zaman kişinin idrar rengini kontrol etmesi en doğru tespit olacaktır. Kişide ki bulanık idrar beraberinde kötü koku ve yanma da yaşatabilir. Bu durum idrar yolu enfeksiyonlarının veya böbrek rahatsızlıklarının da belirtisidir. Kişide her zaman idrar rengi normal seyrediyor fakat bazı besinlerde bulanık idrar oluşuyorsa çok telaşa gerek yoktur. Sürekli bulanık ve kötü kokulu oluşan idrarların ihmal edilmeden kontrol edilmesi gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonları, 

Kimi kişilerde şiddetli ağrılarada yol açar. Bulanık idrar enfeksiyonun en büyük belirtisidir. Kişi vücudunu temiz tutmalı ve tükettiği besinlere de özen göstermelidir. Eğer sürekli kullanılan bir ilaç varsa, bunun yan etkisi olup olmadığını araştırmalıdır. Aşırı ağrılı oluşan idrar rahatsızlığı, böbreklerden gelir. Böbrekte ki taş veya kum gibi durumlar idrar rengini değiştirir ve yanma yapar. Ayrıca gebeliğini sürekli kusarak geçiren bayanlarda bulanık idrar oluşur. Kimi hamileler doğum süresine kadar kusma ve bulantı yaşarlar. Böyle vücutlar da yüksek sıvı kaybı olur. Bu durum da idrar rengini doğrudan etkiler.

Bulanık idrara hangi durumlar sebep olur
 • Diyabet hastalığı,
 • Sürekli kullanılan ve idrara etki eden ilaçlar,
 • Az su içmek,
 • Böbrek hastalıkları,
 • Kabızlık,
 • Kişinin vücuduna bakteri bulaşması,
 • Soğuk algınlığı ve
 • Bazı kalıtsal hastalıklara bağlı olarak kişi de bulanık idrar oluşabilir.
]]>
İdrar Yolunda Kaşıntı https://www.idrar.org/idrar-yolunda-kasinti.html Sun, 09 Sep 2018 11:53:32 +0000 İdrar Yolunda Kaşıntı; İdrar yolunda meydana gelen enfeksiyonlar bir süre sonra idrarda kaşıntı, ağrı ve yanma hissini meydana getirir. Bu durum ise kişinin sık sık idrara gitmesine ve yanmaya neden olmaktadır.  İdrar Yolunda Kaşıntı; İdrar yolunda meydana gelen enfeksiyonlar bir süre sonra idrarda kaşıntı, ağrı ve yanma hissini meydana getirir. Bu durum ise kişinin sık sık idrara gitmesine ve yanmaya neden olmaktadır. 

İdrar Yolunda Kaşıntı Nedenleri Nelerdir
 • İdrar yollarının dışarıdan mikrop almış olması idrar yollarında kaşıntıya neden olur. Özellikle kadınlarda kış aylarında ve adet dönemlerinde bu sorunla sık sık karşılaşılmaktadır. 
 • Su tüketiminin çok az olması idrar yollarının mikroplardan arıtılmasında yeterli olamamakta ve kaşıntıya neden olmaktadır. 
 • Ayakların üşümesi dolaylı olarak idrar yollarını da etkilemektedir. 
 • Aynı zamanda özellikle de kadınların yanlış temizlenmesi idrar yolu enfeksiyonuna neden olmaktadır. Vajinadan makata doğru temizlenmesi gerekirken makattan öne doğru çekilmesi vajinal rahatsızlıklara yol açmaktadır. 
İdrar Yolu Yanması İçin Önerilenler 
 • Öncelikle idrar yolları boşaltımın yapıldığı bölge olması dolayısıyla extra bir temizlik çabası ve titizlik gerektirmektedir. 
 • Bu temizlik sırasında ise vajinal temizliğin kimyasallarla değil de doğal  ürünlerle ya da özel üretilmiş geni-tal bölge temizleme jelleriyle yapılması gerekmektedir. 
 • Su ve diğer sıvıları daha sık tüketin. Bu sayede mikroplar hızlıca vücuttan atılır ve sizde daha rahat edersiniz.
 • Sebzeleri sirkeli suda bekleterek tüketin Bazen bizim göremediğimiz mikroplar sebzelerde sıkışarak midemize ve oradan da bağırsaklara yerleşebilmektedir. 
 • Bitki çaylarının sakinleştirici özelliği vardır. bu nedenle bitki çayı tüketin. Melisa çayı, ıhlamur ya da limonlu yasemin çayı gayet idealdir. Tüm bunların yanı sıra idrar yolu enfeksiyonunu azaltarak kremlerde alabilirsiniz. Travozol kremi bu konuda oldukça etkili ve kısa sürede iyileştirici özelliği olan bir kremdir. Kullanmanızı şiddetle tavsiye eder, sağlıklı günler dilerim.
]]>
Kadınlarda İdrar Yanması https://www.idrar.org/kadinlarda-idrar-yanmasi.html Mon, 10 Sep 2018 04:01:50 +0000 Kadınlarda idrar yanması, idrar yaparken acı çekmektir. Bunun en büyük sebebi enfeksiyona bağlıdır. Toplu kullanılan alanlar da enfeksiyon kapma ihtimali çok yüksektir. Bu sebeple toplu alanlar da dikkat etmek gerekmektedir. İdrar Kadınlarda idrar yanması, idrar yaparken acı çekmektir. Bunun en büyük sebebi enfeksiyona bağlıdır. Toplu kullanılan alanlar da enfeksiyon kapma ihtimali çok yüksektir. Bu sebeple toplu alanlar da dikkat etmek gerekmektedir. İdrar yanmasına sebep olan şeyler şunlardır:
 • Prostat iltihabı
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Bel soğukluğu 
 • Ülser 
 • Mesane tümörü 
 • Apandisit
 • Yumurtalık enfeksiyonu ve iltihabı
 • Alkol kullanımı 
 • Baharatlı gıdalar tüketmek
 • Cinsel etkenler
 • Kimyasal ürün kullanımı
İdrar yanmasına en etken sebeplerden bir taneside karın ve bel kısmını üşütmekdir. Bu sebeple üşütmemeye dikkat etmek gerekmekte ve ayrıca ayakları da üşütmemek çıplak ayakla gezmemek gerekmektedir. Enfeksiyon; idrar yaparken yanma ve idrar yaparken zorlanma, idrar yapıyormuş hissi olmasıdır. Böbreklerde taş ve kum varsa biran önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Bunları önlemek için alınacak en önemli şey idrar geldiğinde sıkmadan idrar yapmak gerekmektedir. İdrarı tutmak hem böbrekler için zararlıdır, hem de idrar yolu için sakıncalıdır. İdrar yanması kadınlarda daha sık olmaktadır. Bunun sebebi ise idrar yolunun daha kısa olmasıdır. En çok görülen idrar yanması sebebi sistitdir. İhmal edildiğinde kronikleşip böbreklerde ve mesane de kalıcı zararlar verebilmektedir. Kadınların sistit olma ihtimali daha fazladır. Genellikle her kadın hayatında sistit ile karşılaşmaktadır. 

Sistit olma sebepleri
 • Genital temizliğin yanlış yapılması
 • İdrar kanalında kısalık
 • Şeker hastalığı 
 • Gebelik, yaşın ilerlemesi 
 • İdrar akımın taş, kum gibi engellerle zorlanması
 • Cinsel ilişkinin düzensiz olması
 • Menopoz 
 • Prostat
İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bunun sebebi ise cinsel ilişki, kadının yapısı, kalıtsal engeller bulunmaktadır. İdrar yanmasında doktora başvurup antibiyotik kullanmak gerekmektedir. Bitkisel olarak ise maydanos kaynatıp suyunu içebilirsiniz.

İdrar yanmasında korunma yolları;
 • Bol bol su içmek, sıvı tüketimi günde en az 2 litre olmalıdır.
 • Baharatlı ve acılı gıdalar tüketilmemeli ve ayrıca kahve ve alkol tüketmemek gerekmektedir.
 • Cinsel ilişkiden hemen sonra idrara çıkmamak
 • Tuvalette hijyen kurallarına uymak
 • Saten iç çamaşırı kullanmak ve sık sık iç çamaşırı değişmek
 • Vajinal bölgede deodarant, parfüm gibi şeyler kullanmamak 
]]>
Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir https://www.idrar.org/bebeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonuna-ne-iyi-gelir.html Mon, 10 Sep 2018 23:51:36 +0000 Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir, Bebekler yetişkinlere göre daha hassas oldukları için bebeklerde oluşan idrar yolları enfeksiyonuna daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Ancak bebeklerde idrar yolu enfeksiyonuna e Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir, Bebekler yetişkinlere göre daha hassas oldukları için bebeklerde oluşan idrar yolları enfeksiyonuna daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Ancak bebeklerde idrar yolu enfeksiyonuna en iyi gelen besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü sayesinde bebeğin bağışıklık sistemi güçlenir ve vücuda zarar veren bakteri ve mikroplar idrar yolu ile atılmasını sağlar. Annelerin ve bebeklerinin en sıklık ile karşılaştığı idrar yolu enfeksiyonu annelerinde bebeklerininde korkulu rüyası haline gelmiştir. 7 ayı geçen bebeklerde genellikle sıvı olarak antibiyotik tedavi uygulansa da en iyi yöntemler evde uygulanan doğal ve bitkisel çözümlerdir. 

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir
 • İdrar yolu enfeksiyonu geçiren bebeklerin bol bol su tüketmesi ve sık sık anne sütü emmesi tavsiye edilir. Böylelikte vücuttaki zararlı olan bakteriler ve mikroplar idrar yolu ile dışarı atılır. Ayrıca bol su tüketmek ve sürekli anne sütü emmek idrar yolu enfeksiyonu geçiren bebeğin ateşinin düşmesini ve ağrısının kesilmesinde de yardımcı olmaktadır. 
 • İdrar yolu enfeksiyonu geçiren bebek kesinlikle kabız olmamalıdır. Bu nedenle bebeğin kabız kalmasına neden olacak yiyecek ve içeceklerden annenin uzak durması gerekir. Çünkü anneyi kabız eden yiyecek ve içecekler anne sütü ile bebeğe de geçeceğinden bebeğinde kabız kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle annenin bol bol sıvı tüketmesi ve yeşil bitki ağırlıklı tüketmesi gerekir. Ancak bebeğiniz yinede kabız oldu ise, meyve ve sebzeleri bol su ile yıkadıktan sonra kabuklarını soyarak püre haline getirip bebeğinize yedirin. 
 • Bebeğinizin altını değiştirirken temizliğini önden arkaya doğru temizleyin. Böylelikle idrar yollarına yeni bir enfeksiyon riskine karşı korumuş olursunuz. 
 • Bebeğiniz idrar yolu enfeksiyonu geçirirken sürekli olarak ateşlenir ve rahatsızlanır. Bu nedenle sık sık ılık bir su ile yıkayın. Bebeğinizin idrar yolu olan genital bölgeye şampuan yada sabun değdirmemeye özen gösterin. Bu durum bebeğin daha çok enfeksiyon kapmasına neden olur. Bu nedenle sadece bol su ile temizleyin. 
 • Bebeğinizin kıyafetlerini ayrı ve elde yıkamaya özen gösterin. Ayrıca kıyafetlerde ki bakterileri öldürmek içinde bebeğinize giydirmeden önce mutlaka ütüleyin. 
 • Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun en etkili yolu idrarın dışarı atılması ve idrarın mesanede kalmamasıdır. Çünkü idrar yolu enfeksiyonu nedeni ile bebek ateşli bir rahatsızlık geçirir. Bebeğin sık sık idrara çıkmasını sağlamak, idrar yollarında oluşan bakteri ve mikropların da dışarı atılmasını sağlar. Böylelikle bebek idrar yolu enfeksiyonundan da kurtulmuş olur. Ancak temiz kıyafetler giydirerek, her terlemede üstünü değiştirmek ayıca tuvalet temizliğine de gerek önemi vermek bu idrar yolu enfeksiyonundan kurtulmayı ve tekrarlamasını da etkiler. 
]]>
Bayanlarda Sık İdrara Çıkma https://www.idrar.org/bayanlarda-sik-idrara-cikma.html Tue, 11 Sep 2018 20:11:38 +0000 Bayanlarda sık idrara çıkma; Sık idrara çıkma normal ihtiyaçtan daha fazla idrar yapma isteğinin olmasıdır. Ülkemizde birçok kadında görülen bir sorundur. Sık idrara çıkmanın birçok nedeni olabilir. Bunlar basit nedenler ol Bayanlarda sık idrara çıkma; Sık idrara çıkma normal ihtiyaçtan daha fazla idrar yapma isteğinin olmasıdır. Ülkemizde birçok kadında görülen bir sorundur. Sık idrara çıkmanın birçok nedeni olabilir. Bunlar basit nedenler olabileceği gibi ciddi nedenlerden de kaynaklanabilir. Bayanlarda sık idrara çıkmanın en çok karşılaşılan nedeni idrar yolu enfeksiyonu ya da mesane sarkması, genişlemesidir.  Aşırı aktif mesane da sık idrara çıkmaya neden olabilir. Doğumdan sonra birçok kadında mesane sarkması görülmektedir. Mesane sarkması ameliyat ile tedavi edilebileceği gibi evde kolayca yapacağınız egzersizler ile de sıkılaştırılabilir. Bayanlarda üşütmeye bağlı da idrara çok sık çıkma görülmektedir. Bunun için bir süre vücut ısınızı ve ayaklarınızı sıcak tutmanız yeterli olacaktır. İdrar yolunuzda enfeksiyon varsa ve bu idrara sık çıkma nedeniniz ise doktorunuzun verdiği antibiyotiği kullanarak, genital bölge temizliğine dikkat ederek, iç çamaşırlarınızı ütüleyip giyerekde bu sorundan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Öncellikle bayanlarda daha fazla görülen sık idrara çıkma sorunu neye bağlı bilmek gerekir. Bazı durumlarda küçük sebeplerden gibi görünse de ciddi hastalıklardan da kaynaklı olabilmektedir. Örneğin şeker hastalığı, mesane taşı, böbrek taşı, yumurtalık kistlerinin patlaması gibi nedenlerden dolayı da olabilir. Eğer idrara çok çıkma sorunu dışında idrar yaparken yanma, kötü koku,  idrar renginde değişiklik ve idrar yaparken ağrı yaşanması gibi durumlarda söz konusu oluyor ise en kısa zamanda üroloji uzmanına görünmelisiniz. Bayanlarda günde 8 defadan fazla tuvalette çıkmak aşağıda belirttiğimiz nedenlerden kaynaklı olabilir.

Bayanlarda sık idrara çıkma nedenleri;
 • Aktif mesane
 • Mesane sarkması
 • Böbrek taşı
 • Mesane taşı
 • Şeker hastalığı
 • Gebelik
 • Enfeksiyon
 • İdrar yollarında fazla açıklık
 • Aşırı sıvı alımı
 • Stres
 • Tümör ya da kitle
 • Mesane kanseri
]]>
İdrar Yolu Enfeksiyonu Kanama https://www.idrar.org/idrar-yolu-enfeksiyonu-kanama.html Wed, 12 Sep 2018 05:56:53 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu  kanama: İdrar yolu enfeksiyonu, bebek, çocuk, yetişkin ve yaşlı tüm yaş gruplarının hayatında bir çok kez yaşadığı, yakalandığı rahatsız edici, en az bir hafta olmak üzere daha fazla tedavi İdrar yolu enfeksiyonu  kanama: İdrar yolu enfeksiyonu, bebek, çocuk, yetişkin ve yaşlı tüm yaş gruplarının hayatında bir çok kez yaşadığı, yakalandığı rahatsız edici, en az bir hafta olmak üzere daha fazla tedavi gerektiren rahatsız edici bir hastalıktır. Kanama enfeksiyon sonrası idrarda görüldüğü gibi, başka organlarda meydana gelen hastalık yüzündende idrarda kanama görülebilir. 

İdrar yolu enfeksiyonu  kanama belirtileri: 

Kişilerde sık sık idrara çıkma isteğiyle başlar, tuvalete gidildiğinde o sıkışıklık durumu çoğunlukla kişiyi rahatlatmaz çünkü, tam idrar yapamaz hale gelir hastalık ilerlediği için az az hatta damla damla yapmaya başlar. Karnın alt kısmında rahtsızlık ve şişlik hissi, idrarda koku hissedilir. Bel bölgesinde ağrılar, vücutta ateş, mide bulantısı ve kusma olarak görülür. Bu durum çok sıkıntılı, ağrılı ve sızlama nöbetleriyle geçen, can yakan, sıkıcı bir süreçtir.

İdrar yolu enfeksiyonu kanama nedenleri: 

Bu enfeksiyon dışarıda kullandığımız, hijyen olmayan umumi tuvaletlerden geçebilir. Cinsel organı gerektiği şekilde temizliği ve bakımı yapılmadığı durumlarda bakterilerinin, idrar yoluyla mesaneye ulaşması, yerleşmesidir. Hastalık nedeniyle kendi kendine idrar yapamayan ve sonda kullanan hastalarda idrar yolu enfeksiyonu daha sık görülür. Ağır egzersiz yapılması idrarda kanama olmasına sebep olabilir. 

İdrar yolu enfeksiyonu kanama tedavisi: 

Doktor kontrolünde ilaçları kullanmak gerekir. İdrar geldiğinde tutmamak gerekir. Vücut temizliğimize çok dikkat ederek, sık yıkanmalı,  banyo ve  tuvaleti hijyen tutmalıyız. Kahve, alkol, asitli meyve suyu, kafein içeren içecekleri azaltmalıyız. Bol bol su içmeliyiz. Karın altına ılık kompres yapmak rahatlatacaktır. 65 yaş üstündeyseniz ve hamileyseniz hiç vakit kaybetmeden doktora baş vurmalısınız.
]]>
İdrarda Lökosit https://www.idrar.org/idrarda-lokosit.html Wed, 12 Sep 2018 18:51:57 +0000 İdrarda Lökosit, İdrarda görülen lökosit tehlikeli bir durum olmamasına rağmen kişinin enfeksiyon kaptığına işaret eder. İdrarda görülen lökosit kişinin idrarında bulunan bakteri ve mikroplar nedeni ile enfeksiyon kaptığ İdrarda Lökosit, İdrarda görülen lökosit tehlikeli bir durum olmamasına rağmen kişinin enfeksiyon kaptığına işaret eder. İdrarda görülen lökosit kişinin idrarında bulunan bakteri ve mikroplar nedeni ile enfeksiyon kaptığının göstergesi iken aynı zamanda vücudun bağışıklığının zayıfladığına, vücutta bir hasar oluştuğuna veya vücudun direncinin azaldığına da işaret eder. Eğer idrarda lökosit yüksek oranda çıkarsa, idrar yolu enfeksiyonu var demektir ve hemen antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Lökosit sayısı aynı zamanda idrardaki bakteri ve mikrobun fazlalığını da gösterir. 

İdrarda Lökosit, vücudun bulaşıcı hastalıklar karşısında vücudu korumak için bağışıklık sistemi ile birlikte bulunan beyaz kan hücrelerine verilen addır. İdrar kesesinde, idrar yolunda ve böbrekte oluşan hasarlar ve bulunan bakteri ve mikroplar idrarda lökosit görülmesine neden olur. Aynı zamanda vücudun kabul etmediği ve vücuda yabancı olan bir takım maddelerde lökosit sayısının artışını etkiler. Vücut, idrarda bulunan zarar görmüş veya hastalıklar ile savaşırken ölmüş olan lökositleri idrar yolu ile dışarı atabilmek için daha çok miktarda lökosit üretir. Bu nedenle ölü lökositleri dışarı atmak için lökosit üreten vücutta her zaman az bir miktarda lökosit bulunması gayet normal bir durumdur. Ancak idrar yollarında görülen lökosit miktarının fazla olması idrar yolları enfeksiyonunun bir habercisidir. 

İdrarda Lökosit Bulunmasının Nedenleri

Böbrek Enfeksiyonu, idrarda lökosit sayısının artmasının nedenlerinden biri böbrek enfeksiyonudur. Bu tür enfeksiyonlar genellikle idrar ile başlayarak böbreklere kadar enfeksiyon yayılır. Aynı zamanda bağışıklığı zayıf olan kişilerin böbrek enfeksiyonuna yakalanma ihtimali daha yüksektir. Hatta idrar yolunda ve üretra da görülen iltihap veya idrar kesesi enfeksiyonunda görülen iltihap da yapılan tahlillerde idrarda çok miktarda lökosit görülmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda cinsel ilişkiye girmek de vücuttaki bakteri ve mikropların idrar yoluna taşınmasına ve idrarda enfeksiyona sebep olmaktadır. Ayrıca cinsel ilişkiye girmek bakterilerinde de üretraya yerleşmesine neden olur. 

Hamilelik, Özellikle hamilelerin sıklık ile karşı karşıya kaldıkları idrar yolu enfeksiyonu tahminen vajina da oluşan kirlenme sonucunda idrarda da lökosit sayısının artmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda gebelik boyunca idrarda protein seviyesinin artmasına neden olur. Eğer bu artış sürekli olarak devam ederse yan etkisi olarak hamile olan kişinin idrar kesesinde lökosit görülebilir. Bu durumda idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığı yapılan tahliller ile kesinleştirmek gerekir. 

İdrarın Uzun Bir Süre Tutulması, idrarının idrar kesesinde uzun süre tutulması ve dışarı atılmaması idrarda lökosit oluşmasına ve artışına neden olur. Aynı zamanda da idrar kesesi zayıflar ve bu nedenle idrar kesesi boşalması giderek zorlaşmaya sebep olur. Ayrıca uzun süre tutulan idrar dışarı atılmadığı zaman idrar kesesinde kalması, idrarda lökosit oluşmasına neden olurken aynı zamanda çoğalmasına ve burada oluşan bakterilerinde idrar yolu enfeksiyonuna yol açmasına neden olur. İdrar yollarındaki tıkanıklıkda idrarda lökosit görülmesine ve burada bakterilerin çoğalmasına neden olur. 
]]>
Kokulu İdrar https://www.idrar.org/kokulu-idrar.html Thu, 13 Sep 2018 17:01:00 +0000 Kokulu idrar; birçok basit sebepten kaynaklı olduğu gibi ciddi sebeplerin de belirtileri olabiliyor. Kokulu idrar enfeksiyon gibi ufak bir şeyden kaynaklı olabilir ya da böbrek yetmezliği gibi ciddi bir hastalığın belirticisi de ola Kokulu idrar; birçok basit sebepten kaynaklı olduğu gibi ciddi sebeplerin de belirtileri olabiliyor. Kokulu idrar enfeksiyon gibi ufak bir şeyden kaynaklı olabilir ya da böbrek yetmezliği gibi ciddi bir hastalığın belirticisi de olabilir. İdrar normalde kokusuzdur. Yediğimiz besinlerden kaynaklı, vücudumuzda ki değişimden kaynaklı ya da şeker hastalığından dolayı idrarda koku meydana gelebilir. İdrar bizim vücudumuzdaki besinlerin sindirilmesi ile geriye kalan toksinlerin atılmasını sağlayan bir yoldur. İdrar insan vücudunda ki birçok değişimin kısa sürede anlaşılmasını sağlar. Eğer idrarınızda keskin bir koku alıyorsanız bunun büyük ihtimalle sebebi tükettiğiniz bir yiyecekten dolayıdır. Bazı besinler içinde çok fazla kükürt barındırır. Bu yiyecekleri tükettiğiniz zaman idrarınız da amonyak gibi keskin bir koku ortaya çıkabilir. Eğer idrarınız kokuyor ve bulanık ise bu ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bazı ilaçlar da idrar da kokuya neden olmaktadır. Özellikle antibiyotik kullanan birçok kişi de bu şikayete rastlanmaktadır. Kadınların idrar yolu enfeksiyonu kapmaları çok kolaydır. Bu yüzden birçok kadında enfeksiyona bağlı kokulu idrar sorunu görünmektedir. Böbrek yetmezliği sorunu olan kişilerin de kokulu idrar sorunları vardır. İdrar vücudunuzdaki değişimi size rengi ya da kokusu ile belli eder. Eğer kokulu idrar dışında idrar yaparken ağrı, yanma, idrar renginde değişim fark ediyorsanız en kısa zaman da uzman bir doktora başvurmalısınız.

Kokulu idrar nedenleri;
 • Tüketilen besinler
 • Böbrek yetmezliği
 • Enfeksiyonlar
 • İlaçlar
 • Şeker hastalığı
Kokulu idrar tedavisi;

Kokulu idrar genel de çok büyük sorunlara neden olmaz ve belli bir süre sonra düzelir. Eğer kokulu idrara ek olarak başka sorunlar da yaşıyorsanız en kısa zaman da uzman bir doktora gitmelisiniz. Çünkü idrarınızda ki koku birçok hastalığın habercisi olabilir.
]]>
İdrarda Glukoz https://www.idrar.org/idrarda-glukoz.html Fri, 14 Sep 2018 06:09:39 +0000 İdrarda glukoz beklemediğimiz bir durumdur çünkü böbreklerin işlevi gereği kan süzüldükten sonra toplanan glukoz tekrar dolaşım sistemine gönderilir Fakat bazı böbrek sorunları ve şeker hastalığı nedeni ile dolaşıma gön İdrarda glukoz beklemediğimiz bir durumdur çünkü böbreklerin işlevi gereği kan süzüldükten sonra toplanan glukoz tekrar dolaşım sistemine gönderilir Fakat bazı böbrek sorunları ve şeker hastalığı nedeni ile dolaşıma gönderilmeyen glukoza idrarda rastlanılır, bu durumda kişilerin şüphelenmesi erken tanı için faydalı olsada idrarda glukozun endişe uyandırmayacağı durumlardan biride gestasyonel diyabet yani gebelikte görülen diyabet çeşididir. Hastalar bu durumda endişeye kapılmamalıdır çünkü kişiler hamileliğin bitmesiyle birlikte tekrar normal haline bir tedavi gerektirmeden dönecektir. Denildiği gibi bazı idrarda glukoz vakaları çok spesifik değildir ve bu nedenle tıbbi tedavi gerekmeksizin hastanın alacağı bazı önlemler ile düzene girecektir.

Böbreklerdeki süzme sorunları nedeni ile görülen idrarda glukoz  herhangi bir belirti göstermezken; aynı zamanda idrarda glukoz çoğu zaman aşırı açlık, halsizlik, susuzluk hissi, depresif hâl, yaraların geç iyileşmesi, ayak altında yanma, karıncalanma gibi şeker hastalığı belirtilerini de beraberinde getirebilir, bu durumda bir doktora başvurmalısınız.

Endişe gerektirmeyen durumların yanı sıra bazı vakalarda ise idrarda glukoz  görülmesi çok daha ciddi komplikasyonların habercisidir ve bunun sonucunda geri dönüşü olmayan hasarlar meydana getirir. Bu tür olayların yaşanmaması için tedavi planına mutlaka uyulmalı, doktorun uyarı ve tavsiyeleri göz ardı edilmemelidir.

Kimlerin idrarında glukoz görülür
 • Şeker hastalığı olan kişilerde
 • Hamile olan bayanlarda
 • Hipertiroidi hastalarında
 • Çok fazla şekerli gıdalar tüketen kişilerde 
 • Siroz ve karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde
 • Wilson hastalarında
 • Cushing sendromu olan kişilerde
 • Midesi alınmış kişilerde
İdrarda glukoz testi nasıl yapılır

İdrardan numune alınarak yapılan bu testte dikkat edilmesi gereken, idrarın taze olması gerektiğidir. Çünkü gece boyunca mesafede bekleyen idrar, bize sağlam sonuçlar vermeyebilir.
Bu nedenle aç karınla sabah ilk idrardan sonraki idrarda numune verilmesi uygundur.

İdrarda glukoz tedavisi nasıl yapılır

İlaç tedavisi: Antidiyabetik ilaçlar ile tedavi sağlanabilir.

Kişisel tedavi:
 • Egzersiz programı oluşturulmalıdır
 • Aşırı şekerli yiyeceklerden kaçınılmalı
 • Karbonhidrat miktarı bol yiyecekler tüketilmemelidir
 • Fazla kiloları vermeniz gerekir
 • Bol sıvı tüketilmelidir 
 • Tarçın, zencefil kullanılabilir
Şeker hastalığı ilerleyen ve sonucunda ölüme kadar götürebilecek ciddi bir rahatsızlık olabilir. Kişilerin bu durumda olabildiğince dikkatli olması ve tedavi programına özen göstermesi gerekmektedir. İdrarda glukoz tesbit edilen hastalara bu yüzden detaylı incelemelerin yapılması önem taşımaktadır.
]]>
İdrarda Şeker https://www.idrar.org/idrarda-seker.html Fri, 14 Sep 2018 14:27:01 +0000 İdrarda şeker, genelde çok düşük seviyelerde bulunur veya hiç bulunmayabilir. Glukozüri olarak da bilinen idrarda anormal bir şekilde yüksek miktarda şeker bulunması genellikle yüksek kan şekeri seviyesinin bir sonucudur. Yüksek İdrarda şeker, genelde çok düşük seviyelerde bulunur veya hiç bulunmayabilir. Glukozüri olarak da bilinen idrarda anormal bir şekilde yüksek miktarda şeker bulunması genellikle yüksek kan şekeri seviyesinin bir sonucudur. Yüksek kan şekeri genellikle tedavi edilmeyen diyabet sonucunda oluşmaktadır. Normal şekillerde kan böbreklerde filtre edildiğinde, şeker kalıntısı süzülen sıvıdan idrara geçmektedir. Ancak kan şekeri seviyesi düşük ise bu normaldir ve vücut bu şekeri idrara salgılamadan önce süzülen sıvıdan tekrar absorbe eder. İdrarda şeker, laboratuvarda veya evde idrar dipstik testi ile test edilir. Yüksek kan şekeri ve şeker hastalığı ile bağlantılı olduğundan şüphe duyarsanız bir uzman doktora görünmeniz gerekmektedir. 

İdrarda Şeker Nedenleri

İdrarda şeker görülmesine genel olarak yorgunluk, açıklanamayan kilo kaybı, aşırı susuzluk yada açlık ve sık sık idrara çıkma da dahil olmak üzere diyabetin diğer belirtileri de eşlik eder. İdrarda şekerin olması çoğu durumda şeker hastalığı ile ilgili olan belirtileri beraberinde getirir. Sık enfeksiyon, sinirlilik, görme kaybı yada görmede değişiklik, yaraların yavaş iyileşmesi, ellerde veya ayaklarda olağan dışı karıncalanmalar yada diğer farklılıklar belirtileri görüldüğünde mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Bunların yanı sıra idrarda şekerin nedeni genellikle prediyabet yada diyabet nedeni ile ve bu iki durum tedavi edilmediğinde ortaya çıkar. İdrarda şeker görülmesine birçok koşul neden olabilir. Bu nedenler şunlardır:
 • Çok yüksek kan şekeri düzeyi olan diyabet için yetersiz tedavi alınması
 • Ciddi yüksek kan şekeri düzeyleri ile ilişkili kontrolsüz diyabet
 • Böbrek nakli
 • Nefrotik sendrom
 • Gebelik
 • Hiperglisemi
 • Prediyabet
İdrarda Şeker Tedavisi

Birçok idrarda şeker vakası, herhangi bir tedavi gerektirmez. Basit önlemler alınarak daha sağlıklı bir yaşam sürmek çoğu vakaları düzeltir. Bazen ise daha odaklanmış tedaviler gerekebilir. İdrarda şeker için iki çeşit tedavi yöntemi vardır. Bunlar ev tedavisi ve ilaç tedavisidir.

İdrarda Şeker İçin Ev Tedavileri
 • Paketlenmiş gıdalardan, tatlılardan ve basit şekerden uzak durun. İhtiyacınız olandan fazla karbonhidrat tüketmeyin.
 • Aşırı kilolarınızdan kurtulun.
 • Çemen otu ve kudret narı tüketmenin kan şekerini kontrol altında tuttuğu bilinmektedir. Bu sayede idrara şeker düşürebilir.
 • Günde en az 8 bardak su için
İdrarda Şeker İçin İlaç Tedavisi

Yakın zamanlarda yapılan araştırmalara göre dapagliflozin ve canagliflozin ilaçları şeker hastalarında kan şekerinin düşürülmesini sağlamaktadır. Bu ilaçlar sayesinde idrarda şeker oranı düşürülebilinir.
]]>
Erkeklerde İdrar Kaçırma https://www.idrar.org/erkeklerde-idrar-kacirma.html Fri, 14 Sep 2018 15:08:37 +0000 Erkeklerde İdrar Kaçırma, genellikle istemsiz olarak erkeğin idrarını tutamadığı halidir. Erkeklerde idrar kaçırmanın birden fazla sebebi olabilir. İdrar kaçırma sorunu olan erkeklerin mutlaka doktor muayenesi ile iyice sorgulan Erkeklerde İdrar Kaçırma, genellikle istemsiz olarak erkeğin idrarını tutamadığı halidir. Erkeklerde idrar kaçırmanın birden fazla sebebi olabilir. İdrar kaçırma sorunu olan erkeklerin mutlaka doktor muayenesi ile iyice sorgulanması gerekmektedir. Çünkü erkeklerde idrar kaçırma durumunun tipi ve sebebi bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Erkeklerde idrar kaçırma durumu sık olarak görülen bir sorundur, ancak sosyokültürel sorunlar ve bu durumu ifade etmek için doktora başvurmak yerine ihmal edilen bir problemdir. Erkeklerde idrar kaçırma sorunu her yaşta karşılaşılan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Erkeklerde idrar kaçırma yalnız başına olan bir hastalık değildir, hatta her erkeğin idrar kaçırma sorunu aynı değildir. Erkeklerde idrar kaçırmanın farklı tipleri ve bu tiplere bağlı olarak farklı sebepleri bulunmaktadır. Bunun için erkeklerde idrar kaçırma tipine ve sebebine göre farklı tedaviler yapılmaktadır. 

Erkeklerde İdrar Kaçırmanın Nedenleri Nelerdir,

Stres tipine bağlı olarak idrar kaçırma durumu aynı zamanda gülme, aksırma, hapşırma esnasında karın basıncının artması ile ortaya çıkan bir durumdur. Erkeklerde yaşanan bu durumlar genellikle strese bağlı olarak yaşanan idrar kaçırma şeklinde adlandırılmaktadır. Stres tipine bağlı olarak idrar kaçırma özellikle erkeklerde iyi huylu bir prostat büyümesi ya da kötü huylu olan bir prostat büyümesi sebebi ile meydana gelebilmektedir. Erkeklerde idrar kaçırmanın başka bir nedeni ise, kişinin idrara sıkışması ve tuvalete yetişememesinden kaynaklı olarak idrara kaçırma tipidir. Sıkışma idrar kaçırma tipinde en sık olarak rastlanılanı idrar yollarında taş olması, akut idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunda mevcut olan tümör ve kişinin geçirmiş olduğu kazalara bağlı olarak gelişmektedir. Ayrıca 50 yaş sonrasında erkeklerde idrar kesesinin kaslarının zayıflamasından dolayı sıkışma tipi idrar kaçırma durumları daha fazla görülmektedir. 

Erkeklerde İdrar Kaçırmanın Tanısı, 

İdrar kaçırmanın birden fazla nedeni olabildiği gibi altında yatan sorunlara bağlı olarak meydana gelmektedir. Erkeklerde idrar kaçırmanın sebebinin bulunabilmesi için hastanın mutlaka üroloji uzmanına başvurması gerekmektedir. Erkeklerde idrar kaçırmanın nedeninin bulunabilmesi için üroloji uzmanının yapacağı fiziki muayene ve hastanın öyküsü iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Sterse tipine bağlı olan erkeklerde idrar kaçırma sorunu daha önceden geçirilen bir cerrahi tedavi olup olmadığı da sorgulanmalıdır. Eğer sıkışma tipi bir idrar kaçırma söz konusu ise, bu durumda ürolok hastada prostatın olup olmadığı, cerrahi geçmişi, idrar yollarında herhangi bir taş ve kronik idrar rahatsızlığı iyice araştırılmalıdır. 

Erkeklerde İdrar Kaçırmanın Tedavisi, 

Çoğunlukla tipine ve sebebine bağlı olarak bu rahatsızlığın tedavisi yapılmaktadır. Stres tipine bağlı olarak gelişen idrar kaçırmanın tedavisi çoğunlukla altı ay içerisinde düzelmektedir. Ancak düzelmeyen erkek hastalarda kegel egzersizler ile idrar pelvik taban kaslarının güçlendirirken, idrara tutma şeklini gevşetme ve kasma egzersiz tedavisi olarak kullanılmaktadır. 
]]>
İdrarda Keton Pozitif https://www.idrar.org/idrarda-keton-pozitif.html Fri, 14 Sep 2018 18:16:25 +0000 İdrarda keton pozitif; Vücut enerji ihtiyacını karbonhidratlardan sağlar. Ancak yeterli miktarda karbonhidrat alınmadığında vücut enerji iiçin depolanan yağ hücrelerinden enerjiyi karşılar. Bu yağ hücrelerinin parçalanmasınd İdrarda keton pozitif; Vücut enerji ihtiyacını karbonhidratlardan sağlar. Ancak yeterli miktarda karbonhidrat alınmadığında vücut enerji iiçin depolanan yağ hücrelerinden enerjiyi karşılar. Bu yağ hücrelerinin parçalanmasından dolayı idrar da keton görülür. Ancak bazı durumlarda ateşli bir hastalık geçirildiğinde, stres halinde, ameliyat sonrası ve şeker hastası olanlarda kan şekerinin yüksek olmasından dolayı idrarda keton pozitif çıkar. İdrarda keton seviyesinin çok yükselmesi çok tehlikeli bir durumu işaret eder. Bu yükselmenin görülmesi dahada ileriye giderek şeker komasına yani diyabetik ketoasidoz denilen çok ciddi bir hastalığa dönüşür.

İdrarda keton görülmesi sağlıklı bir kişide çok zordur ve test sonucu negatif çıkar. 
 • 20 mg/dL az ise hafif
 • 30-40 mg/dL arası ise orta
 • 80 mg/dL büyük ise çok yüksek
İdrarda keton pozitif olduğunda belirtiler:
 • Sık idrara çıkma 
 • Susuzluk hissetme
 • Nefes almada güçlük
 • Bulantı kusma olması
 • Zehirlenme etkisiyle baş dönmesi ve bayılma
 • Nefeste aseton ve meyve kokusu duyulması
İdrarda keton pozitif olması nedenleri:
 • Kontrol altına alınmayan şeker hastalığı: Şeker hastalığı ileri seviyelerde seyrediyorsa kanda ki şeker kullanılamaz. Bunun için insülin takviyesi gerekir. Kandaki insülin yeterli gelmezse hasta enerji için şeker yerine yağ yıkımı başlar. Bu durum idrarda keton görülmesine neden olur. Şeker hastalarında iltihaplı hastalıklar, gebelik, insülin zamanını kaçırma, uzun süreli egzersiz, şeker hastalığı olduğunu bilmemek, ameliyat sonrası vücudun fiziki gerginliğe maruz kalması bu durumu tetikleyebilir.
 • Uzun süre gıdasız kalmak: Vücut yeterince şeker ve karbonhidrat almadığında vücut enerji sağlamak için yağ kullanır. Bu yağ yıkımı idrarda keton görülmesine neden olur. Ölüm orucu, anoreksiya nervoza, sürekli kusma hali, aşırı alkol tüketmek, yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı beslenme bu duruma yol açar.
 • Ketojenik diyet: Epilepsi hastalarının nöbet sayıları ve sıklığı azalsın diye protein ve karbonhidrat diyeti, ancak yağ bakımından zengin olan ketojenik diyet önerilir. Bu durumda idrarda keton görülmesi istenilen bir durumdur. Bir uzman tarafından kişi kontrol alında tutulması gerekir.
 • Hatalı ölçümler: C vitamini takviyesi almak, fenazopirazin, levodopa, valproik asit ve bazı ilaçların alınması, ileri seviyede su kaybı yaşanması durumunda idrar tahlilinde keton görülmesine neden olabilir.
 • Diğer nedenler: Uzun süreli ağır egzersiz, yanıklar, şiddetli hastalıklar, zehirlenme halinde, yüksek ateş, bazı metabolik hastalıklar, gebelik, emzirmek, troid bezinin aşırı çalışması, uzun süreli soğuk havaya maruz kalma idrarda keton görülmesine yol açabilir.
İdrarda keton pozitif tedavisi:

İdrarda keton görüldüğünde ilk önce neden olan etkenler tespit edilip tedavisine başlanmalıdır. Hafif yükselmelerde keton zararsıdır. Diyabetik keton yükselmesinde damar yolu ile hastaya sıvı, mineral ve insülin desteği verilmesi gerekir. Şeker hastalarında enfeksiyon belirtisi söz konusu ise enfeksiyon tedavi edilmelidir. Metabolik hastalıklar ise düzenli kontrol altında ve uyumlu yaşam tarzı seçilmelidir. Yeme bozukluğu olan hastalarda yeterice karbonhidrat alındığından emin olunmalıdır. Uzun süreli açlıktan kişi kendini korumalıdır.
]]>
İdrar Boşaltamama https://www.idrar.org/idrar-bosaltamama.html Sat, 15 Sep 2018 18:07:23 +0000 İdrar boşaltamama, metabolizmanın çeşitli sebeplerden ötürü görevini yerine getiremeyerek idrar yolunda birçok rahatsızlığın meydana gelmesi durumudur. İdrar kesesi böbreklerin işlevini yerine getirerek süzmüş olduğu sıv İdrar boşaltamama, metabolizmanın çeşitli sebeplerden ötürü görevini yerine getiremeyerek idrar yolunda birçok rahatsızlığın meydana gelmesi durumudur. İdrar kesesi böbreklerin işlevini yerine getirerek süzmüş olduğu sıvının birikimini sağlar. İdrar borusu aracılığıyla toplanan sıvılar dışarı atılır. Fakat birtakım sağlık problemleriyle idrar boşaltımı yapılamaz. İdrar kesesi ve yollarının iltihaplanması ve bakteriler ile enfeksiyon kapması sonucu idrar boşaltamama problemi ortaya çıkar. Mesanenin aşırı şekilde gıdaların arıtımından elde edilen suları toplamasıyla birlikte sinirler tarafından idrar aktarımı yönünde beyne ileti gider. Beyin ise idrar boşaltımını sağlamak için bünye kontrolünü belirler. İdrar yapmada zorlanma meydana gelirse idrar kesesinin kasılıp gevşemede duraksamada bulunması uyarıları bu kısma geri yollar. Böylece idrar boşaltamama sorunu oluşur. Cinsel organlar aracılığıyla idrar bölgesine ulaşan mikropların varlığı sağlık açısından büyük bir sıkıntı meydana getirerek sindirim sistemiyle alınan sıvının karında kalmasına neden olur. Böbrek taşı ve kumu idrar yolun kapatır. Ayrıca bel soğukluğu, sinirsel bozukluklar, üşütme, erkeklerde prostat oluşumu gibi etkenler idrarda zorlanmaya sebep olur. Yavaş ve çok az miktarda idrar yapmak, sıklıkla idrara çıkma isteği, idrar yapıldığı anda yanma hissi, cinsel ilişkide ağrı oluşumu, karın kısmının altında kasılma, kadınların vajinasında akıntı, koyu sarı çiş, idrar boşaltamama durumunun sebepleri arasında yer alır.

İdrar boşaltamama durumunun tedavi yöntemi

İdrarın tam anlamda sağlanamaması halinde şiddeti ne olursa olsun doktora başvurulmalıdır. Gerekli idrar tahlillerinin yapılmasıyla hastalık teşhisi yapılarak tedavi yöntemi belirlenmektedir. Ciddi sorun teşkil eden idrar boşaltamama durumu mevcut ise cerrahi operasyonlar ile tedavi yapılması olasıdır. Ameliyat ile idrar yoluna sondaj takılarak mesanede biriken ve doğal yoldan çıkarılamayan idrarın dışarı atılması sağlanır. Bunun yanı sıra hekimin önerdiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması tedavi sürecini hızlandıracaktır.
]]>
İdrarın Koyu Gelmesi https://www.idrar.org/idrarin-koyu-gelmesi.html Sat, 15 Sep 2018 23:23:20 +0000 İdrarın koyu gelmesi, idrar rengi kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Çünkü İdrarın rengi vücudun tükettiği besinle veya kullandığı ilaçlarla doğrudan ilişikilidir. Sağlıklı bir kişi de idrar rengi çok açık İdrarın koyu gelmesi, idrar rengi kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Çünkü İdrarın rengi vücudun tükettiği besinle veya kullandığı ilaçlarla doğrudan ilişikilidir. Sağlıklı bir kişi de idrar rengi çok açık sarı olur. Bunun kontrollerini sabah kalktığınız zaman aç karnına yapılan idrara bakarak tespit etmek en doğru yöntemdir. Aç karnına henüz bir şey tüketmeden veya ilaç içmeden önce yapılan idrarın koyu gelmesi kişileri ne kadar korkutsa da çok ta tehlikeli bir durum olduğu söylenemez. Eğer idrarda kötü koku, anormal bir renk veya kan tespit edilmezse sakıncalı bir durum yoktur. Kişi yinede kontrol ettirmek isterse doktora gidip idrar tahlili verebilir.

Bu durum hamilelerde sık rastlanan bir durumdur. Hamilelerde idrarın koyu gelmeside normaldir. Sürekli yüksek protein içeren besinler tüketmesi bununla birlikte vitamin içeren ilaçlar idrar rengini doğrudan koyulaştırır.

İdrarın koyu gelmesinde vitamin haplarının etkisi

İdrarın koyu gelmesi vücudun B vitamini alımı ile doğrudan ilişkilidir. B vitamini yüksek olan besinler tüketildiği zamanlar da idrar rengi koyulaşır.
İdrar, vücutta ki böbreğin süzüp dışarı attığı bir sıvıdır. Yani böbrekten gelen bir duruma bağlı da rengi değişebilir. Kişinin kendisinde veya ailesinde böbrek rahatsızlığı olan varsa, idrarın renginde anormallikler olur. Böyle durumlarda doktora gitmek daha doğrudur.

Bunlarla birlikte kişinin hijyenik durumu ve mikrop kapmaması da aslında idrarı etkiler. Enfeksiyon kapan bir vücutta idrarın koyu gelmesi normaldir.
İdrar yolu enfeksiyonu veya iltihaplanması durumları da idrarın rengini bozar. Bu duruma bağlı antibiyotik tedavisi gören kişilerde de idrarın koyu gelmesi kaçınılmaz bir durumdur. İdrarı koyu gelen kişilerin mutlaka bol bol su tüketmesi gerekir.

İdrarın koyu gelmesinin bazı nedenleri,
 • Kişinin az su tüketmesi,
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri,
 • Aşırı proteini yüksek besinler tüketmek,
 • Aileden gelen böbrek rahatsızlıkları,
 • Antibiyotik alınan durumlar,
 • Renkli boyalar içeren gıde tüketmek veya
 • İdrar yollarının enfeksiyon kapması gibi durumlar idrarın koyu gelmesine neden olur.
]]>
Az İdrar Yapma https://www.idrar.org/az-idrar-yapma.html Sun, 16 Sep 2018 10:54:30 +0000 Az İdrar Yapma, büyümüş prostat yaşlı erkekler de idrar zorluğu yaşanmaktadır. Bazı ilaçlar, enfeksiyonlar sinir sistemi bozukluğu yapabilir. Bu nedenle de idrara çıkma da zorluklar ve azalmalar görülür. Kadın ve erkek de ps Az İdrar Yapma, büyümüş prostat yaşlı erkekler de idrar zorluğu yaşanmaktadır. Bazı ilaçlar, enfeksiyonlar sinir sistemi bozukluğu yapabilir. Bu nedenle de idrara çıkma da zorluklar ve azalmalar görülür. Kadın ve erkek de psikolojik sorunlar varsa idrar da azalmalara neden olur. Erkekler yaşlandıkça prostat büyür, ve vücutta şişer. Prostat şiştiği için idrarı dışarı atmada basınç oluşturur. Bu sorun ile idrarı yapmak zor hale getirir. Prostat enfeksiyonuna prostatit denir. Az idrar yapma erkeklerde kadınlara göre daha çok görülür. Prostat erkeklerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Prostat vücutta şişmeye neden olur. İdrar yapma da zorluklar ve az az idrara çıkma görülür. İlaçların çoğu idrar problemine yol açar. Soğuk algınlığı ilaçlar, mide krampları, alerji ilaçları, antidepresan gibi ilaçlar idrarın akışını zorlar ve dışarıya kesik kesik atılmalar görülür. Sinir sistemi bozuklukları idrarın akışını olumsuz etkiler. Sinir hastalığı kazaları, diyabet hastaları, beyin ve omurilik enfeksiyonları idrarda zorlamalar oluşturur. Cerrahi sırasında verilen anestezi sinirleri olumsuz yönden etkiler. Mesane böbrekler cerrahi üretrayı daralttığı için idrar da zorluklar görülür. İdrar problemi sağlık açısından zararlı hastalıklara yol açar. İdrarda normal akış hissetmiyorsanız doktora gitmelisiniz.

Az idrar yapmamak için yapılması gerekenler

Bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler lif ve mineral içerikleriyle idrarın rahat yapılmasını sağlayacaktır. Enginar, salatalık, sarımsak böbreğe faydalı olduğu için idrar da kolaylık sağlayacaktır. Meyveler vitamin, mineral, antioksidan, su, lif ve enzimler olduğu için vücudunuzdaki suyu idrarı dışarıya rahat atılmasına yardımcı olacaktır. Eğer kabızlık probleminiz varsa sebze meyve tüketmek rahatlamanızı sağlayacaktır. Sıcak içecekler çay, zencefil çayı, yeşil çay günde 2-3 bardak içilmelidir. Fazla içilmesi kabızlık yapabilir. Vücut sürekli sıcak tutulmalıdır. Karın bölgesi sarılı olarak ısınması sağlanmalıdır. Vücudun üşümemesi için kalın giysiler giyilmelidir. Gereksiz ilaç kullanılmamalı ve bol su içilmelidir. Kendinize dikkat ettiğiniz halde idrar da sıkışma zorlanma görülüyorsa doktora gitmelisiniz.
]]>
Hamilelikte İdrar Yolu İltihabı https://www.idrar.org/hamilelikte-idrar-yolu-iltihabi.html Sun, 16 Sep 2018 14:29:25 +0000 Hamilelikte idrar yolu iltihabı, anne adaylarında bu yaşanılan sorunun çok ciddi durumlar ortaya çıkartabileceği unutulmamalıdır. İdrar yolu iltihabı hamilelikte bebeğin hayatını olumsuz yönde etkileyip riske atabilir. Hamileli Hamilelikte idrar yolu iltihabı, anne adaylarında bu yaşanılan sorunun çok ciddi durumlar ortaya çıkartabileceği unutulmamalıdır. İdrar yolu iltihabı hamilelikte bebeğin hayatını olumsuz yönde etkileyip riske atabilir. Hamilelik süreci kadınların en hassas olduğu bir dönemdir bu durumda üzerine bir hastalık veya rahatsızlık eklenmesi kişileri daha tedirgin edebilir. Anne adaylarının hamilelik süreci boyunca düzenli yapılan muayene ve kontrolleri yapılmalı, olası idrar yolu iltihabı durumunda erken yapılan tedavi son derece önemlidir. Anne ve bebeğin sağlıklı olması için gerek görülürse doktorunuzun uygulayacağı antibiyotik tedavisi süreci başlatılabilir.

Hamilelikte kullanılan antibiyotiklerin bebeği etkilemeyecek dozda kullanılır. Hamilelikte idrar yolu iltihabı olan anne adayı doğal mücadele yollarıyla bol su tüketmeli, günlük içtiği suyu iki katına çıkartmalıdır, bunun faydasını mutlaka görecektir. Beslenme alışkanlığında ufak değişiklikler yaparak sarımsak ve soğanı bol tüketerek tedavisine yardımcı olur. Çünkü soğan ve sarımsak doğal bir antibiyotik görevi görür, ayrıca bol suda tüketilerek kişi kendini daha iyi his edebilir. Anne adayında görülen idrar yolu iltihabı tedavi edilmezse bebeğini kaybetme boyutuna kadar gidebilir. Göz ardı edilmemesi gereken konulardan biridir, ayrıca anne adayı idrar yolu iltihabı temizlenene kadar tedavi sürecini bırakmamalıdır.

Hamilelikte idrar yolu iltihabı tedavisi

Anne adayının kendisini üşütmemesi ve dikkat etmesi gerekir. Hamilelik süreci bitene kadar idrar testi yaptırarak doktor kontrollerini ihmal etmeden düzenli yapılmalıdır. Kafein türü içeceklerden uzak kalarak sağlıklı içecek ve yiyeceklere yönelmelidir. Anne adayı idrar yaparken yanma, kaşıntı, ağrı gibi hisleri yaşaması durumunda doktoruna bildirmelidir. Hamilelikte idrar yolu iltihabı bitkisel ürünler doktor önerisiyle kullanılarak kimyasal içerikli ürünler kullanmamalı, doktorun vereceği antibiyotik tedavisi aynı saatlerde alınmalıdır. Sağlıklı bir hamilelik için anne adayının bu durumlara dikkat etmesi gerekir. Bebeğin sağlığı ve anne adayının daha huzurlu bir süreç yaşaması oldukça önem taşımaktadır.
]]>
Ameliyat Sonrası İdrar Yapamama https://www.idrar.org/ameliyat-sonrasi-idrar-yapamama.html Sun, 16 Sep 2018 22:50:09 +0000 Ameliyat sonrası idrar yapamama, ameliyat sonrası 7-14 gün arası hastanede yatmak gerekir. Ameliyatın ilk haftaları kanama ve dikiş patlama riskleri çok  olduğu için doktor kontrolünde sürekli olmak gerekir. Hasta kendisini iyi hi Ameliyat sonrası idrar yapamama, ameliyat sonrası 7-14 gün arası hastanede yatmak gerekir. Ameliyatın ilk haftaları kanama ve dikiş patlama riskleri çok  olduğu için doktor kontrolünde sürekli olmak gerekir. Hasta kendisini iyi hissettikten sonra doktorun demesiyle taburcu olmalıdır. Ameliyat sonrası aşırı ağrılar, sancılar olabilir. Bu durumlar normaldir. Ameliyat sonrası idrara çıkma zor olacağı için doktorun verdiği ilaçlar ile dışkılama sorunu rahatlamış olacaktır. Ameliyatın ilk haftalarında büyük abdest yapmak işkence olur. İdrar yumuşatıcı ilaçlar ile hastanın idrara çıkması rahat olarak sağlanacaktır. Ameliyattan sonra bağırsak sorunları ortaya çıkar. Gaz sıkışması, kramp şeklinde ağrı, kabızlık gibi büyük sıkıntılar hastaya idrar da zorluklar oluşturur. İlaçlar ile bu sorun giderilir. Ameliyat sonrası idrar yapamama sıkıntısı hep sorun olmuştur. Ameliyat sonrası yara ara sıra açık bırakılmalıdır. İyileşme süresi daha hızlanır. İdrar yapmak zor olacağı için sıcak suyun içine oturarak idrar yapılması denenmelidir. Sıcak su ağrıları azaltacaktır. Ameliyatın ilk haftaları yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Ameliyat sonrası bağırsak sisteminin düzenini bozduğu için normale dönmesi zaman alır. Bu nedenle kabızlık oluşur. Kabızlık zamanla geçeceği için beslenmeye dikkat edilmelidir. Ameliyattan sonra idrar yapamamak zor olsa da çok kötü oluyorsanız doktora gitmelisiniz.

Ameliyat sonrası idrar yapamama sorunlarında doktora gidilmesi gereken durumlar 

Yara üzerinde kabarıklık, kızarıklık, kanama veya akıntı olduğu zaman doktora gidilmelidir. Ameliyattan sonra dışkıda kan geldiği zaman ve idrar yapmada aşırı güçlük dayanılmaz sancı hissedildiği zaman ihmal edilmemelidir. İdrar yaparken baş ağrısı, sancı, bulantı, kusma, üşütme, titreme, çok aşırı ishal durumları hissediyorsanız doktora gitmelisiniz. Ameliyat sonrası idrara çıkmak zor olduğu için kötü durumlarla karşılaşma olanağı beklenebilir. Böyle durumlar sağlık açısından da zararlı olacağı için doktor kontrolünde olunmalıdır.
]]>
İdrar Yolu İltihabı İlacı https://www.idrar.org/idrar-yolu-iltihabi-ilaci.html Mon, 17 Sep 2018 13:43:15 +0000 İdrar Yolu İltihabı İlacı; İdrar yolu iltihabı, halk arasında çok duyduğumuz bir rahatsızlıktır. Erkeklere oranla gelende kadınlarda görünür.  Ve anlayabileceğimiz bir dilde söyleyecek olursak idrarda bulunan bakteri sayı İdrar Yolu İltihabı İlacı; İdrar yolu iltihabı, halk arasında çok duyduğumuz bir rahatsızlıktır. Erkeklere oranla gelende kadınlarda görünür.  Ve anlayabileceğimiz bir dilde söyleyecek olursak idrarda bulunan bakteri sayısının çok fazla olmasıdır.  İdrar yolu iltihabı rahatsızlığı yaşayanlar bu hastalığın tedavisi için tıbbi yöntemlerin dışında bitkisel yöntemleride ilaç olarak kullanabiliyorlar. Ama idrar yolu iltihabı ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanızı önemle vurgulamak isterim.

İdrar yolu iltihabı ilacı, genelde antibiyotiklerden oluşan ilaç grubuna giriyor. Ve ülkemizde maalesef antibiyotik kullanımı en üst düzeyde olması içler acısı bir durum. Gerek haberlerde izlediğimiz kadarıyla, gerekse gazetelerde okuduğumuz kadarıyla antibiyotik kullanımının çok olmasından kaynaklı tedavi sürecinde bir etkisinin olmadığının duymuşsunuzdur. İdrar yolu iltihabı ilacı olarak alternatif tıpta kullanılan bitkilerde vardır. Mesela karbonat, kızılcık, kızılcık suyu, ananas, C vitamini, su.  

İdrar Yolu İltihabı İlacı Kullanım Amacı

İdrar yolu iltihabı rahatsızlığının en hızlı ve etkili bir şekilde tedavisi amaçlanır. Zedelenme yada başka bir rahatsızlığın  meydana gelmesini önlemek adına hipertansiyon yada böbrek yetersizliği gibi.

İdrar Yolu İltihabı İlacı Kullanım Şekli

İdrar yolu iltihabı ilacı farklı şekillerde alınabilir. En etkili yöntem damar yoludur. Doktorun belirlemiş olduğu dozda ve aralıklarda sağlık hekimleri kontrolü altında. Klinik olarak rahatsızlık düzenlendikten sonra idrar yolu iltihabı ilacı oral olarak alınmaya başlanabilir.
]]>
İdrar Damlaması https://www.idrar.org/idrar-damlamasi.html Tue, 18 Sep 2018 11:53:01 +0000 İdrar damlaması, kadın ve erkekte görülen sağlık problemidir. Namaz kılarken idrar kaçırmak kişiyi zor durumda bırakabilir. İdrar damlaması idrar yolları ve böbreklerde oluşan sorunlardan meydana gelir. İdrar torbasının alt İdrar damlaması, kadın ve erkekte görülen sağlık problemidir. Namaz kılarken idrar kaçırmak kişiyi zor durumda bırakabilir. İdrar damlaması idrar yolları ve böbreklerde oluşan sorunlardan meydana gelir. İdrar torbasının altında bulunan ve idrarın atılmasını sağlayan kasların yeteri kadar kasılma olmaması sonucu idrar damlaması görülür. Bu durum kişiyi rahatsız eder ve  kötü kokudan dolayı etrafı rahatsız edecek boyuta ulaşabilir. Bayanlar çocuk doğurduktan sonra idrar kaçırma daha çok görülmektedir. Bu sorun ilerledikçe sağlık sorunu olmaktadır. Nörolojik ya da hormonal bozukluklara yol açabilir. İdrar damlaması fazla olduğu zaman doktora gidilerek sebebi öğrenilmelidir. Erkeklerde prostat büyümesi ile mesane çıkım tıkanıklığı hastalığı ile görülmektedir. Fazla kilo almak karın içi basıncını arttırdığı için idrar kaçırma olarak damlalar görülür. 30 yaş üstü bayan ve erkeklerde bu hastalık sık oranda görülmektedir. Hastalığın daha ilerlememesi için doktora gitmelisiniz. 

İdrar damlaması sorunu yaşıyorsanız yapmanız gerekenler

Böyle sorun yaşayan bayan ve erkek klozet lavabo değil de alaturka lavaboları kullanmalıdır. Erkekler idrarını ayakta değil oturarak yapmaları gerekir. Böyle yaptıkları zaman boşaltım sisteminde oluşabilecek iltihaplanmaların oluşması engellenecektir. Oturarak idrar yapmak idrar kesesinin tamamen boşaltacak ve rahatlamasını sağlayacaktır. Damlamalar kesilecektir. İdrar yaparken dar kıyafetler giyilmemelidir. Geniş ve bol kıyafetler tercih edilmelidir. Dar pantolon, düşük bel, küçük ve dar iç çamaşırlar giyilmemesi gereklidir. Dar giysiler kan dolaşımına etki eder sindirim sisteminde sıkışmalara neden olur. Bu durum sağlık açısından olumsuz tepkiler verebilir. Erkekler idrar yaptıktan sonra penisin uç kısmını parmakları ile sıkarak içindeki damlalar çıkartılmalıdır. Böyle yapıldığında idrar akıntısı olmayacaktır.
]]>
Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idrar.org/bebeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Tue, 18 Sep 2018 14:38:04 +0000 Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu;  bebeklerde tıpkı büyükler gibi zaman zaman idrar yolu enfeksiyonuna yakalanırlar. Hatta bebeklerdeki idrar yolu enfeksiyonu üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra en sık görülen bir enfeksiyon çe Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu;  bebeklerde tıpkı büyükler gibi zaman zaman idrar yolu enfeksiyonuna yakalanırlar. Hatta bebeklerdeki idrar yolu enfeksiyonu üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra en sık görülen bir enfeksiyon çeşididir. Erkek çocuklarından çok kız çocuklarında daha fazla görülür.  
Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu kız çocuklarında genellikle genital bölgenin iyi temizlenmemesinden kaynaklanır. Bu bölgenin temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Çünkü temizlik esnasında bakteriler vücuda girer ve enfeksiyona neden olur. Ayrıca erkek bebekler ve kız bebeklerin anatomik yapıları farklı olduğu için kız bebekler idrar yolu enfeksiyonuna daha fazla yakalanırlar. Bebeklerin altını değiştirirken kullanılan ıslak mendiller de idrar yolu enfeksiyonuna neden olur. Islak mendil yerine ılık su ve pamuk kullanılmalı veya bebekler belden aşağı duş alır gibi yıkanmalıdır. Ayrıca bebekler bir yaşında büyük ise yani süt çağında değilse bol bol su içmeleri sağlanmalıdır. Çünkü içilen su bebeğin sık sık idrara çıkmasını sağlar. Böylece bebeklerdeki enfeksiyonda içilen su ve çıkan idrarla vücuttan atılmış olur.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nedenleri ; 

Bebeklerdeki idrar yolu enfeksiyonunun başında bakteriler gelir. Bakterilere de bezlerinin altlarında uzun süre kalması, iç çamaşırlarının sentetik olması bunların yerine pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli, bebeklerde kullanılan banyo sabunu ve şampuanların da doğal olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca bebekler kaka yaptıklarında temizlerken önden arkaya doğru temizlenmelidir. Bebekler tuvalet alışkanlığını kazandıktan sonrada annelerinin yardımı ile tuvalet kağıdı yerine yıkanarak temizlenmelidır. 

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri;  

İdrar yaparken yanma, sızlama, tam olarak idrarını boşaltamama, kusma, ishal, ateş, iştahsızlık buna bağlı olarak gelişim geriliği, huzursuzluk, idrar renginde değişiklik,  karın ağrısı, pişik, kötü kokulu idrar, bulanık ve kanlı idrar. Ayrıca yeni doğan bebeklerde bu belirtiler görülmedende idrar yolu enfeksiyonu oluşmuş olabilir. Bu da ancak düzenli kontroller sırasında yapılan tahlillerle ortaya çıkar.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi; 

Bebeklerde bu belirtiler varsa mutlaka uzman bir çocuk doktoruna muayene ettirilmelidır.  Doktorunuzun isteyeceği idrar tahlili ile teşhisi kolaylıkla tespit edilir. Bu teşhis ile birlikte yani bakteri kaynaklımı yoksa başka bir sebepten dolayı mı olduğu öğrenilir. Daha sonra bebeklerdeki idrar yolu enfeksiyonu için uygun olan antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak antibiyotikler işe yaramaz ise daha ileri bir tahlil olan idrar kültürü yapılır. Bebeklerdeki idrar yolu enfeksiyonu zaman kaybetmeden mutlaka tedavi edilmelir. Çünkü bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu zamanında tedavi edilmez ise böbreklere zarar vererek telafisi mümkün olmayan sorunlarla yol açar.
]]>
İdrarda Sperm https://www.idrar.org/idrarda-sperm.html Wed, 19 Sep 2018 13:41:05 +0000 İdrarda Sperm; Erkeklerde genel olarak meni keseleri iki adetttir ve prostat bezinin hemen altında yer alırlar. Testisten yola çıkıp gelen tohum boruları bu keseciklerin içine dökülür. Gerek masturbasyon, gerek ilişki sırasında, İdrarda Sperm; Erkeklerde genel olarak meni keseleri iki adetttir ve prostat bezinin hemen altında yer alırlar. Testisten yola çıkıp gelen tohum boruları bu keseciklerin içine dökülür. Gerek masturbasyon, gerek ilişki sırasında, bir boru ile bu meniler idrar kesesine dökülür. Ve meni doğal olarak içerisinde sperm hücreleri bulunuyorsa, vücuttan dışarıya atılmış olur. İlk olarak meni ile sperm arasında farkı iyi bilmek gerekir. Meni, erkeklerin meni kesesinde toplanan ve ereksiyon durumunda dışarı atılan  şeffaf, beyaza yakin renkte,  jel tarzında olan bir sıvı şeklidir.

Sperm ise üremek için var olan hücredir. Atılan meninin içerisinde yer alır fakat gözle görülebilecek birşey değildir. Genel olarak meni her boşaldığında, içerisinde sperm olmayabilir. Erkek sağlıklı ise, üreme ile alakali sorunu yok ise tabikide, meninin içerisinde sperm bulunur. Fakat tersi olan bir durumda olabilir. Bazı erkeklerde ise, meni  kesesi doğuştan bir tanedir. Bundan dolayı, meni dışarı atılamayabilir ve bu şekilde sperm meni kesesinin içinde kalır. Yine meniyi idrar yoluna bağlayan kanalların uc kısmı dar ise sperm ya çok az çıkar yada hiç çıkamaz.

Sağlıklı bir erkek ortalama 3-4  günde bir defa cinsel ilişki yaşayarak, meniyi boşaltmalıdır. Fakat bu şekilde değil ise, meni kesesinde birikmiş olan meni idrar kanalına taşıp, idrarı yaparken dışarı çıkabilir. Ya da korunma yöntemlerinden biri olan geri çekme olayı da bu işleme tabi bir durumdur; tam boşalacağı sırada erkeğin  cinsel organını sıkarak meninin çıkmasına mani olur ise, bu meninin yani içerisindeki spermin idrar ile çıkmasına neden olur. İdrar ile çıkamaz ise, ilerleyen zamanlarda geride kist oluşumuna sebep olur.
]]>
Çocuklarda Sık İdrara Çıkma https://www.idrar.org/cocuklarda-sik-idrara-cikma.html Wed, 19 Sep 2018 23:31:32 +0000 Çocuklarda Sık İdrara Çıkma, çocuklarda idrar yapma ve sık olarak idrara çıkma durumu birden fazla nedene bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Çocukların idrara çıkma konusunda genellikle bir sıklık süresi bulunmam Çocuklarda Sık İdrara Çıkma, çocuklarda idrar yapma ve sık olarak idrara çıkma durumu birden fazla nedene bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Çocukların idrara çıkma konusunda genellikle bir sıklık süresi bulunmamaktadır. Fakat çocuğun 3 saatte bir idrara çıkması normal olarak kabul edilmektedir. Çocukların hem gelişimine hem de beslenme alışkanlığına bağlı olarak idrara çıkma süresi ve sayısının artması en sık görülen durumlardan bir tanesidir. Çocukların sık olarak idrara çıkmasını tetikleyen bazı faktörler bulunmaktadır. Özellikle çocuğun beslenme alışkanlığının değişmesi sık idrar çıkmasının en temel nedenlerinden bir tanesidir. Çocuklar hızlı bir büyüme ve gelişme sürecinin içinde olduğu için daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır ve bu nedenle de çok fazla enerji harcarlar. Beslenmenin önemi bu aşamada iken büyük önem taşımaktadır. Ancak bu beslenme sırasında yediğine ve içtiğine bağlı olarak çocuğun daha sık olarak idrara çıkmasını tetiklemektedir. Başka bir etken ise, çocuğun aşırı şekilde sıvı tüketmesinden dolayı sık idrara çıkmayı gerektirmektedir. 

Çocuklarda Sık İdrara Çıkmayı Tetikleyen Faktörler,

Çocukların sık idrara çıkmasının başka bir sebebi de şeker hastalığıdır, ancak bu çok nadir olarak görülen bir durumdur. Şeker hastalığı olan çocuk normalden fazla sık olarak idrara çıkma ihtiyacı hissetmektedir. Çocuğun sık idrara çıkmasının nedenlerinden bir tanesi de idrar yollarında meydana gelen enfeksiyondan kaynaklı olmasıdır. Çünkü enfeksiyon kapan çocuklar genellikle sık sık idrara çıkarlar. Ayrıca çocukların sık olarak idrara çıkması böbrekler ile alakalı olabilmektedir. Hatta böbreklerde oluşan bir hastalığın belirtisi çocuğun sık idrara çıkmasıdır. Böbrek hastalıkları idrara çıkma süresini arttırabilmektedir. Çocuğun hem normal hem de sağlıklı olarak idrara çıkması vücuttaki organların düzenli bir şekilde çalıştığını göstermektedir. Mesela böbrek fonksiyonlarının görevini tam anlamı ile yaptığı, beyin fonksiyonlarının iyi işlediği ve çocuğun sağlıklı bir bünye yapısına sahip olduğunu gösterir. Eğer çocuğunuzda sık olarak idrara çıkma durumu söz konusu olduğu zaman hiç zaman kaybedilmeden hemen uzmana başvurulmalıdır. Çocuğun sık idrara çıkmasının nedeninin araştırılıp ve tanısı yapıldıktan sonra tedavi süreci başlatılmaktadır. 
]]>
Bebeklerde İdrarda Kan https://www.idrar.org/bebeklerde-idrarda-kan.html Thu, 20 Sep 2018 14:45:01 +0000 Bebeklerde idrarda kan; bebeklerin idrarında kan görmek anne ve babaları korkmasına sebep olan bir durumdur. Ebeveynler çocukları konusun da çok titizdir. Bebeklerin idrarın kan görülmesi genellikle hematürü denilen bir hastalıkta Bebeklerde idrarda kan; bebeklerin idrarında kan görmek anne ve babaları korkmasına sebep olan bir durumdur. Ebeveynler çocukları konusun da çok titizdir. Bebeklerin idrarın kan görülmesi genellikle hematürü denilen bir hastalıktan dolayıdır. Ciddi hastalıkların belirtisi olan idrar da kan görülmesi genellikle enfeksiyona bağlı ortaya çıkar. İdrarda kan gözle görülmeyedebilir. Bebeklerde idrarda kan görülmesi çoğunlukla basit bir tedavi ile sonuçlanır. İdrar da kan pembe, kahverengi ve kırmızı renkte olabilir. Bebekler de hematürüye sebep olan durum genellikle idrar yolu enfeksiyonudur. Ayrıca taş, genital bölgenin zarar görmesi, böbrek yada mesane de doğuştan gelen bozukluklarda idrarda kan olmasına neden olabilir. Kalsiyum gibi bazı minerallerin eksikliğ de bebeklerin idrarında kan görülmesine neden olmaktadır. Nadir olarak görülsede bazı kandaki pıhtılaşmalarda idrarda kana neden oluyor. Çoğunlukla idrarda kan görülmesi kendi kendine tedavi edilmeden geçilecek bir durumdur. Eğer idrarda kan dışında başka bulgularda varsa en kısa zamanda uzman bir doktora başvurulmalıdır. Bebeklerde idrarda kana sebep olan önemli rahatsızlıklar, başka belirtilerede neden olacağından sağlıklı dahi olsa her bebek ayda bir kez idrar tahliline gitmelidir. 

Bebeklerde idrarda kan sebepleri;
 • Hematüri
 • Enfeksiyonlar
 • Doğuştan gelen idrar yolu bozuklukları
 • Böbrek sorunları
 • Tansiyonun yükselmesi
 • İlaçlar
 • Sistit kaynaklı kanamalar
 • Mesane kanseri
 • Üretrit 
 • Hemolitik anemi
Bebeklerde idrarda kan tedavisi;

Bebeklerde idrarda kan genellikle kendi kendine tedavi gerektirmeden geçer. Ama idrarda kan olması dışında başka belirtiler de var ise ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden en kısa zaman da uzman bir doktora başvurmalı ve idrar tahlili yaptırmalısınız. İdrarda kan  bebeklerde genellikle idrar yoku enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bebeklerin enfeksiyon kapmamaları için genital bölgelerini temiz tutmalısınız. İdrarda kanaması olan kişiler bol sıvı tüketmelidir. 
]]>
İdrar Torbası https://www.idrar.org/idrar-torbasi.html Thu, 20 Sep 2018 16:41:13 +0000 İdrar torbası, içinde idrar biriken bir depo gibidir. İdrar torbası bütün canlılarda var olan bir durumdur. İdrar torbasında çeşitli enfeksiyonlar, hastalıklar, yaralanmalar ve ruhsal sorunlar nedeniyle oluşan rahatsızlı İdrar torbası, içinde idrar biriken bir depo gibidir. İdrar torbası bütün canlılarda var olan bir durumdur. İdrar torbasında çeşitli enfeksiyonlar, hastalıklar, yaralanmalar ve ruhsal sorunlar nedeniyle oluşan rahatsızlıklar kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Vücudumuzda karın bölgesinin alt bölümünde göden bağırsağı ve pubis kemiği arasında bulunur. İçi boş olan bu organ, kalın duvarlı ve kaslardan oluşan özel bir yapıya sahiptir. Görünüm olarak ters durmuş bir pramide benzer. İdrar torbasının piramit tabanının üzerinde ince bağırsaklar vardır. Kadınlarda ise bu bölüme rahim yerleşmiştir. Ayrıca idrar torbası, esneme özelliği olan bir organdır ve bu açıdan mideye benzetilebilir. Asıl görevi ise kas yapısı sayesinde böbrekten gelen idrarı uzun bir süre depolamaktır. İdrar torbası tamamen kaslardan oluşmuş ve esnek bir duvar yapısına sahiptir. İçindeki idrarı boşalttığı zaman armut şeklini alır. 40-50 ml civarı kadar hacmi vardır. İdrarla tamamen dolduğunda 400-500 ml'lik hacme sahip olabilir. Bazen bu ml idrar boşaltımı geciktiğinde 800-900 ml hacmine ulaşabilir. İdrar torbası, iç içe geçmiş 3 katman kas tabakasından oluşur. Oluşan bu kas tabakası sayesinde idrar dolmasına bağlı mesane hacminin artmasına rağmen kişide herhangi bir rahatsızlık meydana gelmez. Mesane belli bir mesafeye ulaştığında beynimize dolmakta olduğunun uyarısını verir. Mesane 1/4 kapasitesine ulaştığı zaman ilk uyarıyı vermektedir. Bazen dış faktörlere bağlı olarak idrar torbasının çalışma fonksiyonu bozulabilir. Genel olarak kadınların idrar torbasının daha büyük olduğu düşünülebilir. Fakat bu kanı doğru değildir. İdrar torbası genellikle aynı hacme sahiptir. Kadınlar idrarını daha uzun süre içerisinde tutabilirler. Bunun nedeni, boşaltma reflekslerinin çok iyi kontrol edilmesinden kaynaklanabilir. Yetişkin bir insanın idrar torbasında yarım litre kadar idrar bulunur. Bu ölçüden daha fazla olan idrar kişiye rahatsızlık verebilir. İdrar torbasının tam dolmadan boşaltılmasında fayda vardır. Torbanın dolması sonucunda genişleyecek olan kaslar, içerisindeki sinirler sayesinde omuriliğe sinyaller göndermeye başlayacaktır. 

İdrar Torbasında Görülen Hastalıklar

Bazen idrar torbasında rahatsız edici hastalıklar da meydana gelebilir. Bu hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Mesane kanseri
 • Mesane taşları
 • Aşırı aktif mesane sendromu
 • İdrar inkontinansı
 • Stres idrar inkontinansı
 • Nörojenik mesane
 • Mesane ekstrofisi
 • Akut idrar retansiyonu
 • Akut sistit
 • İntersistiyel Sistit 
gibi bazı mesane ile ilgili olan hastalıklar mevcut olabilir. İdrar torbası hastalıkları, böbreklerden atılan idrarın depo ettiği mesane organını etkileyen hastalıklardır. Mesane hastalıkları günümüzde toplum olarak sıkça karşılaştığımız bir durumdur. İdrar torbası hastalığına yakalandığınızı anladığınızda uzman bir doktor yardımı almanızda fayda vardır. Aksi taktirde önlem alınmayan bu hastalık çok ciddi boyutlara ulaşabilir. 
]]>
İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları https://www.idrar.org/idrar-yolu-enfeksiyonu-ilaclari.html Fri, 21 Sep 2018 05:43:03 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları, idrar yolu enfeksiyonlarının %80 inde antibiyotik kullanılmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonunda bol su tüketmekte enfeksiyonu biraz hafifletecektir. İdrar yolu enfeksiyonu yapılan tetkikler sonucunda h İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları, idrar yolu enfeksiyonlarının %80 inde antibiyotik kullanılmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonunda bol su tüketmekte enfeksiyonu biraz hafifletecektir. İdrar yolu enfeksiyonu yapılan tetkikler sonucunda hastanın yaşı, enfeksiyonun ilerleme derecesine göre ilaç verilmektedir. 2 günden uzun süren enfeksiyonların tedavi edilmesi gerekmektedir çünkü ilerleyen enfeksiyon da böbreklere de zarar verebilmektedir. 

İdrar yolu enfeksiyonuna bitkisel ilaçlar,
 • Karbonat: Bir bardak suya bir bardak karbonat ekleyip içebilirsiniz. Bu enfeksiyonun azalmasına yardımcı olacaktır. 
 • Kızılcık: Kızılcık ve yaban mersinin ikisinin de bakterileri önleme özelliği bulunmaktadır. Kızılcık suyu için ya da tüm olarak yemek enfeksiyonu azaltacaktır.
 • Ananas: Bromelayin ananasta bulunan bir enzimdir. Bu sebeple ananas oldukça enfeksiyon önleyicidir. Günde bir tabak ananas yemek enfeksiyonun azalmasına yardımcı olacaktır. 
 • C vitamini: C vitamini idrarı asitleştirek idrarın sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. C vitamini idrara giren enfeksiyonu önlemektedir. 
 • Su: Günde 2 litreye yakın su içmek idrar enfeksiyonundan koruyucu bir özelliktir. Bol bol tuvalete çıkmak idrar enfeksiyonunu önleyecektir.
 • Maydanoz: Maydanoz 'un ödem atıcı özelliği bulunmaktadır. Buda enfeksiyonu önlemektedir. Maydanozun içine limon katarak suyunu içmek oldukça sizi rahatlatacaktır.
Enfeksiyon ilerledikçe böbreklerede zarar verebileceği için çok fazla beklemeden yapılan bitkisel ilaçlarda fayda etmedi ise doktora başvurmak ve doktorun yapacağı testler sonucunda verilen ilaçlar kullanılmalıdır. 

İdrar yolu enfeksiyonu için kullanılan ilaçlar,
 • Sulfamethoxazole-trimethoprim
 • Amoksisilin
 • Nitrofurantoin
 • Ampisilin
 • Ciprofloksazin
 • Levofloksazin
Genellikle bu kullanılan ilaçlar ile 2-3 gün içerisinde enfeksiyon kaybolur fakat tekrarlamaması için verilen ilaçları bitene kadar veya doktorun söylediği kadar kullanılması gerekmektedir. Kullanılan ilaç ile birlikte bol bol su içmek gerekmektedir. 
]]>
İdrar Sonrası Kan Gelmesi https://www.idrar.org/idrar-sonrasi-kan-gelmesi.html Fri, 21 Sep 2018 13:39:43 +0000 İdrar sonrası kan gelmesi, hematüri olarak adlandırılmaktadır. İki çeşidi bulunmaktadır; gözünüzle görebildiğiniz kanamalar makroskopik hematüridir, gözünüzle göremeyip mikroskopik incelemelerde tespit edilen kırmızı ka İdrar sonrası kan gelmesi, hematüri olarak adlandırılmaktadır. İki çeşidi bulunmaktadır; gözünüzle görebildiğiniz kanamalar makroskopik hematüridir, gözünüzle göremeyip mikroskopik incelemelerde tespit edilen kırmızı kan hücrelerinin varlığı mikroskopik hematüridir. Ağrılı idrar kanaması bize daha çok idrar yolu enfeksiyonunu düşündürürken, ağrısız idrar kanaması bir çok hastalığın belirtisi olabilir. Özellikle 50 yaş ve üstü hastalarda idrar sonrası kan gelmesi, mesane tümörünün en sık nedenidir. İdrarda kan ikazdır ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.

İdrar sonrası kan gelmesi nedenleri nelerdir
 • Aşırı egzersiz
 • Vajinal kanamalar
 • Sistemik enfeksiyonlar
 • Akut apandisit
 • Glomerulonefrit 
 • Polikistik böbrek hastalığı
 • Sünger böbrek
 • Orak hücre hastalığı
 • Renal tüberküloz
 • Diabetes mellitus (şeker hastalığı)
 • Alkolizm
 • Böbrek taşı
 • Enfeksiyonlar
 • Hipertansiyon
 • Mesane kanseri
Risk faktörleri nelerdir
 • Aşırı sigara tüketimi
 • Kronik böbrek hastalığı öyküsü
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu
 • Bazı ilaçlar (antikoagülanlar)
İdrar sonrası kan gelmesi  altta yatan hastalık için tek başına belirleyici değildir bunun yanında detaylı bir hasta öyküsü ve ek incelemeler yapılmalıdır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda vakit kaybetmeden bir üroloji uzmanına veya acil servise baş vurulmalıdır.
]]>
İdrar Yollarında İltihap https://www.idrar.org/idrar-yollarinda-iltihap.html Sat, 22 Sep 2018 11:55:52 +0000 İdrar yollarında iltihap, genelde idrar yolundan mesaneye kadar uzanan bakteriler sebebiyle oluşur. İltihap yalnızca mesane ile sınırlıysa bu durum sistit olarak tanımlanır. Bazı vakalarda üriner sisteme bağlı olan İdrar yollarında iltihap, genelde idrar yolundan mesaneye kadar uzanan bakteriler sebebiyle oluşur. İltihap yalnızca mesane ile sınırlıysa bu durum sistit olarak tanımlanır. Bazı vakalarda üriner sisteme bağlı olan üst idrar kanalı ve böbrekler de iltihaptan etkilenebilir. Bu durum piyelonefrit olarak tanımlanır. Üst idrar yolu iltihabı alt idrar yolu iltihabına nazaran daha tehlikelidir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla rastlanan idrar yolu iltihabının nüksetme özelliği vardır. Kadınlarda idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanal erkeklere oranla çok daha kısadır. Bu nedenle de iltihap gelişme olasılığı kadınlarda daha fazladır. Menopoz dönemine ulaşan kadınlarda östrojen düzeyinin azalmasıyla idrar yolu astarı incelir. Bu durumda bölge bakterilere daha açık bir hal alır. Menopoz dönemi gibi gebelik dönemi de idrar yolu iltihabını tetikleyen bir dönemdir. Bu dönemde bağışıklık sistemi daha zayıf olduğu için ve hormon dalgalanmalarına bağlı olarak iltihap çok daha kolay yayılım gösterebilir. 

İdrar yollarında iltihap belirtileri

İdrar yolu iltihabında görülen en yaygın bulgu idrar yaparken ve sonrasında ortaya çıkan yanmadır. Yanma bazen hafif seyirli olabileceği gibi bazen ağrılı bir şekilde oluşum gösterebilir. Bununla birlikte, sık idrara çıkma, karın şişliği, idrarda kötü koku, bulanıklık ve kan görülmesi de idrar yolu iltihabı belirtileri arasında yer alır. Bunların haricinde acilen doktora başvurulmasını gerektiren belirtiler de vardır. Bu belirtiler, mide bulantısı ve aynı anda kusma, yüksek ateş, kaburga altında ve sırt tarafında ağrıdır.

İdrar yollarında iltihap nedenleri

 • İdrar yolu iltihabı cinsel organın bakterilere maruz kalması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Cinsel organa bulaşan bakteriler idrar yolu aracılığıyla kolaylıkla mesaneye ulaşabilir.
 • İdrar yolunda var olan anormallikler ile dünyaya gelen bebeklerde idrar, idrar yolunda birikerek iltihaba sebep olabilir. Bu nedenle de yeni doğan bebeklerde idrar yolu iltihabına sık rastlanır.
 • Bazı hastalıklardan dolayı idrar yolu tıkandığında iltihap için bölgede zemin hazırlanır. Prostat büyümesi, böbrek taşı gibi rahatsızlıklar idrar yolunu tıkayarak idrarın mesaneden geçmesine engel olur.
 • Bağışıklık sistemini baskılayan, diyabet gibi hastalıklar vücudun bakterilere karşı savunmasız kalmasını sağlar. Diyabet hastalığında ve bağışıklık sistemi zayıfladığında idrar yolu iltihabı görülme olasılığı daha fazla artar.
 • Bazı hastalıklardan dolayı tek başına idrarını yapamayan kişilere takılan idrar sondası da idrar yolu iltihabını tetikler.
 • Doğum kontrol amacıyla kullanılan sperm öldürücü ajanlar kadınlarda idrar yolu iltihabı oluşmasına zemin hazırlayabilir.
 • Cinsel olarak çok aktif olan hem kadın hem de erkeklerde idrar yolu iltihabı daha fazla görülür.

İdrar yollarında iltihap tanı ve tedavi

Yaşanan şikayetler doğrultusunda doktora başvurulduğunda, kesin tanı için doktor bir takım tetkikler ister. İdrar testi idrar yolu iltihabına tespit etmek için en önemli tetkiktir. Hastadan idrar örneği alınarak laboratuvar ortamında incelenir. İnceleme anında kırmızı ve beyaz kan hücreleri kontrol edilir. Beraberinde bakteriler incelenir. İdrar örneğinden net bir sonuç alabilmek için idrardan önce bölge antiseptik özelliği bulunan bir bezle silinmelidir. Ayrıca ilk idrar değil orta idrar örnek için verilmelidir. İdrar incelenerek idrar kültürü yapılır. Kültür bakterinin cinsini belirler. İltihaba yol açan bakteri tespit edildikten sonra hangi ilacın kullanılacağına daha kolay karar verilir. Bunun için idrar kültürü önemlidir.

İdrar yollarında iltihap, sürekli tekrarlıyorsa doktor bu durumu araştırmak için ultrason ya da tomografi isteyebilir. Beraberinde nükseden iltihap için sistoskopi tekniği kullanılabilir. Tedavide genellikle antibiyotik kullanılır. Tedaviye başladıktan sonra ilk 24-48 saat içinde belirtiler hafiflemeye başlar. Tedaviye doktorun önerdiği sürece de]]> Erkeklerde İdrar Tutamama https://www.idrar.org/erkeklerde-idrar-tutamama.html Sun, 23 Sep 2018 06:02:56 +0000 Erkeklerde İdrar Tutamama; bir rahatsızlıktır. Erkeklerde idrar tutamama hastalığı genellikle 45 yaş üstü kişilerde görülür, değişik sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Erkeklerde idrara tutamama rahatsızlığı idrarın idr Erkeklerde İdrar Tutamama; bir rahatsızlıktır. Erkeklerde idrar tutamama hastalığı genellikle 45 yaş üstü kişilerde görülür, değişik sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Erkeklerde idrara tutamama rahatsızlığı idrarın idrar kesesinden kişinin kendi isteği olmadan çıkması durumudur. İdrara tutamamak kişinin hayatında olumsuz bir etkiye sahip olacak ve kişinin psikolojisine zarar verecektir. Erkeklerde idrar kaçırma idrar kesesinin fazla doluluğundan veya mesanenin idrarı tutamayıp vücuttan atmak istemesiyle gerçekleşir. Kişinin idrar kanalındaki deformasyonda idrar kaçırmaya neden olabilir. Geçirmiş olduğu cerrahi operasyonlardan sonrada kısa süreli idrar rahatsızlığı görülmesi normaldir.


Erkeklerde İdrar Tutamama Sebepleri; Erkeklerde idrar tutama ciddi rahatsızlıkların sebebi olabilir. Bunların başından kişinin yaşı, gün içerisindeki su tüketimi, idrar kesesinin kaslarındaki yorgunluk idrar tutamama riskini arttır. Erkekler de idrar tutamamanın en başlıca nedeni belirli yaştan sonra idrar kesesinin büyümesinden kaynaklanan prostat hastalığıdır. Prostat hastalığı 50 yaşını geçmiş her 100 erkekten 40'ında görülmektedir. Tedavisi basit ve ağrısızdır. İdrar tutamama rahatsızlığı erkeklerin mesanelerinin bayanlardan farklı olmasından dolayı erkeklerde daha fazla görülmektedir. Kişi saatte 2 kere idrara çıkıyor, ve bunu tutmak istediğinde istemsiz kaçırmalar gerçekleşiyorsa, idrar çıkışındaki kaslarda sarkma ve yorulma gerçekleşmiş demektir. Erkek doktoruna yani üroloji servisine gidilmesi ve ayrıntılı muayenenin yapılması gerekmektedir. İdrar kaçırma şekli kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı kişilerde belirli belirsiz damlalar halinde devam eden kaçırmalar. Bazı kişilerde ise idrar tutmama daha fazla miktarda gerçekleşebilir. Kişi her ne şekilde olursa olsun, sebebini önce kendisi araştırıp sonrada uygun hekime gösterilmesi gerekmektedir.

Erkeklerde İdrar Kaçırma Tedavisi; Tedavi aşamasında cerrahi operasyon gerekli olabilir. Doktorun belirleyeceği ilaçlarla da tedavisi mümkün olacak rahatsızlıklar mevcuttur. Kişinin yaşı 70'in üstünde ise mesanede genişlik nedeniyle idrar kaçırma gerçekleşiyor olabilir. Erkelerde daha fazla karşımıza çıkan idrar kaçırma problemi anatomik yapısının bayandan değişik olmasından kaynaklanmaktadır. Erkeklerde idrar kaçırma geceleri de görülebilir. Geceleri kişi daha fazla idrar kaçırıyor ise kasların artık görevlerini yerine tam olarak getiremediği anlamına gelir.
]]>
Rüyada İdrar İçmek https://www.idrar.org/ruyada-idrar-icmek.html Sun, 23 Sep 2018 20:10:34 +0000 Rüyada İdrar İçmek, Rüyada idrar içmek iyi şekilde yorumlanmaz. Kişinin rüyasında idrarı ne şekilde içtiğine ve kendi idrarını m, başka bir kişinin idrarını mı, içtiğine bağlı olarak yorumlamak mümkündür. Kişi rü Rüyada İdrar İçmek, Rüyada idrar içmek iyi şekilde yorumlanmaz. Kişinin rüyasında idrarı ne şekilde içtiğine ve kendi idrarını m, başka bir kişinin idrarını mı, içtiğine bağlı olarak yorumlamak mümkündür. Kişi rüyasında kendi idrarını içtiğini görüyor ve bu bir bayansa kişinin derdinin dermanı kendisinde anlamına gelir. Kişi dertlerini ve sıkıntılarını kendisi büyüttüğüne, aslında büyük sorunlar olmadığına işaret eder. Kişi kendi idrarını başka bir kişiye de içiriyorsa kendi gittiği yolda başkasını da yanında sürükleyeceği anlamını gelir. Kişinin rüyasında idrarının renginin kırmızı kan gibi olması rüyayı tamamen etkisiz hale getirir ve yorumlanmaya kapalı bir rüya halini alır. Kişi su niyetine rüyasında idrar içiyorsa borçlarının artacağına daha dikkatli harcamalar yapması gerektiğine işaret eder. Bir bayan rüyasında altın bir tasta başka bir erkeğin idrarını içiyor ise o kişi evleneceğine işaret eder.

Rüyada İdrarı İstemeden İçmek; Kişinin idrarı beyaz su gibi ise kişinin hayatında günahı olmadığına, temiz bir insan olduğuna işaret eder. Kişi rüyasında kendi idrarını içecek ama bunu istemeden başkasını zoru ile içiyorsa, yaşantısında ona zorla yaptırılmış bir evlilik, zorunlu çalıştığı bir iş veya istemeden kalınan bir hamileliğin simgesidir. Rüyada idrar içmek veya görmek kişinin kendisinin mi yada başkasının mı olduğuna göre şu şekilde yorumlanır. Kişi rüyasından başka birisinin idrarını görüyor ama içmiyor ise, hayatında yakın zaman vermiş olduğu yanlış bir kararı temsil eder. Bu karardan geri dönme şansı varken düzeltmesi daha ayrıntılı bir şekilde düşünmesi gerektiğine dair bir işarettir. Bir bayanın rüyasında kendi idrarını kendisi içip çocuklarına da içtiğini görmesi, o bayanın çocukları üstünde fazla emeğinin olmadığına onları kötü şekilde etkilediği anlamına gelir. Kişi rüyasında ölmüş birisinin idrarını içiyor ve bunu biliyor ise, kişinin başına gelecek bir hastalığa işaret eder. Bu hastalıktan korunmak için kendisine biraz dikkat etmesi gerektiğine dair bir uyarıdır. Kişi rüyasında çocuğunun idrarını içiyor ise geçireceği bir rahatsızlıkta çarenin evladında olduğuna dikkat çeker.

Rüyada İdrar İçmek, Rüyada idrar içtiğini gören bir erkekse, erkeğin kendi idrarını isteyerek daha önce içmişcesine içmesi yapmış olduğu günahları tekrarladığına, buna bir son vermesi gerektiğine işarettir. Kişi günahlarından arınmak için sadece kendine ihtiyacı olduğuna, yapması gerekeni yapmasına işarettir. Rüyasında idrar içtiğini gören bir erkek kendisi içiyor çocuklarına da içiriyorsa, annede olduğu gibi çocuklarını yanlış yola yönlendireceğini, doğru yoldan onları alı koyup harama yönelteceğine dikkat çeker. Kişi rüyasında başkasının idrarını istemeden zorla içiyor ise, kişiye zorla yapılacak bir davranışı, kendisi istemeden yaptırılacak bir anlaşmaya işaret eder. Kişi yaptığı anlaşmadan zararlı çıkacağına daha fazla düşünmesi bu kararda daha istikrarlı olması gerektiğine karşı bir uyarıdır. Kişi idrarını kendisi içiyor ailesi ve çocuklarına da içtiriyorsa, helal para kazanmadığına bundan vazgeçmesi gerektiğine bu yolda devam ederse hayatlarının daha çekilmez bir hal alacağına işaret eder.
]]>
İdrardan Sonra Kan Gelmesi https://www.idrar.org/idrardan-sonra-kan-gelmesi.html Mon, 24 Sep 2018 16:55:30 +0000 İdrardan sonra kan gelmesi, veya idrarın renginin kan rengine yakın olması tetkitler yapılmadan bilinmesi zor bir durumdur. İdrardan sonra gelen kan aoğuk algınlığı sebebiyle de olabilir, böbrekte ciddi bir rahatsızlık ve h İdrardan sonra kan gelmesi, veya idrarın renginin kan rengine yakın olması tetkitler yapılmadan bilinmesi zor bir durumdur. İdrardan sonra gelen kan aoğuk algınlığı sebebiyle de olabilir, böbrekte ciddi bir rahatsızlık ve hatta ameliyat gerektirecek acil bir müdahale de aöz konusu olabilir. İdrarın kan rengine benzerliği de aynı şekilde yenilen sebze veya meyvenin renginde kaynaklı olabilecek iken idrar yollarında bir tümörede işaret edebilir.

Bu durum kadınlarda ve erkeklerde farklı hastalıkların belirtisidir. Kadınlarda sistit erkeklerde ise prostat adı verilen bu durum mesane çıkışında bulunan organda idrar sonrası kanama olması şeklinde olur. Sadece bu hastalıklardan dolayı idrardan sonra kan gelir diyemeyiz fakat en birincil hastalıklar bunlardır. 

İdrardan sonra kan gelmesine neden olan hastalıklar
 • Böbrekte oluşan taşlar
 • Böbrekte oluşan kistler
 • Böbrekte oluşan tümörler
 • Böbrek enfeksiyonları
İdrardan sonra kan gelmesi teşhis ve tedavi

Yukarıda belirtilen durumlardan ötürü bir kanama söz konusu ise kişinin uzman bir doktora görünmesi gerekir. Böbrekte bulunan taştan ötürü bir durum var ise ameliyatın gerekliliği taşın büyüklüğü ile alakalıdır. Çünkü; taş küçük ise doktorun vereceği ilaçlar ve talimatlar ile düşmesi beklenebilir. Ancak taş büyük ise ameliyat ile alınması gerekir. Böbrekteki taşın büyüklüğü ve küçüklüğüne göre ameliyat seçeneği söz konusu iken böbrekte kist ve tümör oluşumunda ameliyat ilk seçenek olabilir. Çünkü, bu durumlarda beklemek bir şeyi değiştirmediği gibi durumun daha kötüye gitmesine sebep olur.
]]>
Çok İdrar Yapmak https://www.idrar.org/cok-idrar-yapmak.html Mon, 24 Sep 2018 21:52:09 +0000 Çok İdrar Yapmak; kişinin vücut fonksiyonuna göre değişkenlik göstermektedir. Kişi gün içerisinde gerektiğinden fazla su tüketimi yapıyorsa çok idrar yapacaktır. Çok idrar yapmanın herhangi bir zararı yoktur. Normal şekill Çok İdrar Yapmak; kişinin vücut fonksiyonuna göre değişkenlik göstermektedir. Kişi gün içerisinde gerektiğinden fazla su tüketimi yapıyorsa çok idrar yapacaktır. Çok idrar yapmanın herhangi bir zararı yoktur. Normal şekillerde herhangi bir rahatsızlığı olmayan insanların gün içerisinde en az 2 lt su tüketmesi gerekmektedir. Vücut ihtiyacından fazla gelen suyu idrar yolu le vücuttan atar. Vücuda giren su mineralleri ayrıldıktan ve yararlı bulunan kısmı vücut tarafından emildikten sonra idrar torbasına geçer. İdrar torbasına geçen su boşaltım sisteminin gerektirdiği şekilde vücuttan çıkışı yapılır buna da idrar yapmak denir. hamilelerin ve emziren annelerin günlük su tüketimleri 4 lt olması gerekir. Emzirdikleri sütün %98'i sudan oluşur. Hamilelerin yeteri miktarda süt vermemeleri, yeni süt üretimini engelleyeceği için idrar yapma miktarları da artacaktır. Buda kişinin daha fazla idrara çıkması demektir. Yaşlılarda ise durum tamamen vücudun genç vücutlara oranlara daha az suya ihtiyaç duymalarından kaynaklı içilen suyun büyük bölümü boşaltılır. Böbrek hastalarında durum aynı şekildedir. Böbrek hastaları sudaki ihtiyaç duyulan mineralleri ve ozonu böbrekleri tarafından emilimini gerçekleştiremezler ve buda çok idrara çıkma riskini doğurur. 

Çok İdrar Yapmak Zararlımıdır; Çok idrar yapmak normal yaştaki bir insan için zararlı değil aksine vücudunun olması gerektiği şekilde düzgün bir rutinde çalıştığını gösterir. Kişiler günlük su ihtiyaçlarının fazlasına çıkarlar ise idrarın rengi açıklık gösterir ve buda olması gerekendir. İdrar hissi geldiği zaman insanların tutmaması ve boşaltımın gerektiği şekilde uygulamaları gereklidir. İnsan vücudunun % 80'i sudur, kanda dahil. Su yaşam kaynağıdır ve insanların tüketmesi zorunludur. Su tüketimi ile çok idrar yapmak doğru orantılıdır. Kişi ne kadar su içerse o kadar çok idrar yapar. idrar seviyesini kontrol edebilen ve vücudunun ihtiyacı sırasında atmayan tek canlı develerdir. Develerde çok su içseler bile idrar yapma oranları düşüktür. Bunun sebebi; hörgüçlerinin bulunması ve ihtiyaçtan fazlasını orada saklamalarıdır. Çocuklarda çok idrar yapma normaldir. Bir bebeğin 1-2 saatte bir idrar yapması gerekmektedir. Çok idrar yapan bir bebekte herhangi bir sorun aranmamalıdır. Bir yetişkin gün içerisinde 3 kere idrar yapmalıdır. Bunun üstüne çıkan idrar yapma sayısı kişinini çok idrar yaptığını gösterir. Fazla sıvı tüketmekte çok idrar yapmaya olan sağlar. Çok idrar yapmak sağlıklı ve  doğru olandır. Herhangi bir zararı yoktur. Tek zararı kişiye fazla boşaltım yapması gerektirdiği için karın ağrısı ve gerginlik hissi yaratabilir.
]]>
Yeşil İdrar https://www.idrar.org/yesil-idrar.html Tue, 25 Sep 2018 09:26:51 +0000 Yeşil İdrar, olayı çok nadir olan bir durum olarak gözlemlenmiştir. Genel olarak nadir görülen bir olay olduğundan kişide korku ve endişe yaratabilir. Kişinin idrar renk değişikliği yanlış fakat zararsız bir ilaç kullanmas Yeşil İdrar, olayı çok nadir olan bir durum olarak gözlemlenmiştir. Genel olarak nadir görülen bir olay olduğundan kişide korku ve endişe yaratabilir. Kişinin idrar renk değişikliği yanlış fakat zararsız bir ilaç kullanması nedeni ile veya tüketmiş olduğu besin kaynağının da etkisi olmuş olabilir. Bu demek değildir ki herhangi bir sorun yok! 

Yeşil idrar gelmesinin sebebi azda olsa kanser yada daha ciddi bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Kişide kırımızı renkte veya pembe bir renkte idrar geliyor ise idrarda kan olduğuna işarettir. İşte o zaman bu durum birçok hastalığın olabilme ihtimalini akıllara getirir. Bu gibi durumlar bazen hiçbir korkulacak sorun çıkarmaz ama bazı zamanlarda ise böbrek taşı yada böbrek kanseri oluşumuna sebebiyet verir ve kişide bu hastalıklar ortaya çıkar. Böyle bir rahatsızlıkla karşılaşan kişiler hemen bir doktora veya üroloji uzmanına danışmalıdır. Bazı zamanlarda ise koyu kahverengi olarak görülür idrar. Buda yine böbrek taşı yada kısa bir zaman önce yapılan bir kazanın göstergesidir. O bölgedeki kanın dışarı çıkmayıp morarma yapması ve bir süre sonra böbrekten süzülerek gelen kanı dışarı atması buna sebebiyet verir. Tabi bunların yanı sıra kişinin tüketmiş olduğu sebze ve meyvelerden de kaynaklanır mesela pancar, kırmızı lahana, kırmızı turp ve böğürtlen tüketmesi idrarda hafifte olsa renk değişimi sağlamaya sebebiyet verir. Kişinin sürekli olarak yeşil çay, marul, yeşil yapraklı sebzeler ve özellikle maydanoz tüketmesi de yeşil idrar gelmesine sebep olabilir. 

Yeşil İdrar Görülmesinin Tıbbi Sebepleri

Bazı ilaç kullanımları da bu duruma sebebiyet verir. Mesela ilaçlardaki renklendirme maddesi kişinin kullanımı sonrası idrarında görülmesine yol açar. İdrar yolu enfeksiyonu kapmış olan hastalarda genellik le zaten bu rahatsızlık görülür ve idrarın rengi yeşil olarak gözlemlenir. 

İdrarda yeşil renk görülmesinin bir diğer sebebi ise kişinin pseudomonas bakterisinin sebep olduğu enfeksiyon rahatsızlığı olarak bilinir. Bu da yine kişide yeşil idrar görülmesine yol açar. Yalnız bunların dışında bazı durumlarda çok sık görülme ihtimali vardır. Bu olaylara sebebiyet veren durumlar genel olarak tıbbi oluşumlardan kaynaklanır ve bizlere belirli bir hastalık olup olmadığını da sunmaz. 

Bu olayları bahsedecek olursak ilk olarak sizlere söyleyebileceğim en etkili faktör tükettiğimiz besinlerdeki gıda boyaları olacaktır. Tüketmiş olduğunuz bazı besinlerde boya gıdaları yeşil idrarın en büyük sebebiyeti olabilir ve bu boyalar genel olarak deneylerde kullanılır. Bu da idrarın değişik renklerde oluşmasına sebep olur bazen mavi bazen kırmızı bazen de kahverengi olarak değişebilir. Böyle zamanlarda hemen doktora veya uzman hekime başvurmak yerine kullanılan herhangi bir ilaç varsa kullanımına bir süre ara verilir ve idrar renginin tam olarak ne renk olduğu anlaşılmaya çalışılır. Ardından tam emin olduğunuzda hemen bir doktora başvurmanız gerekir. 

Bir diğer faktör ise kişinin tıbbı bir rahatsızlığı olmasıdır. Mesela kişide kalsiyum oranının fazla olması sonunu mavi idrar görülür. Fakat kalsiyum az ise yeşil idrar görülür. Bu tıbbi hastalıklar demir, B12, Fosfat ve benzeri gibi eksikliklerden meydana gelebilir. Diğer bir faktör ise kişinin idrar yollarında herhangi bir bakteri olma ihtimalidir ve yine yeşil idrar gözlemlenir. Buda çok tehlikeli bir duruma işaret olabileceğinden hemen uzman bir hekime danışmak gerekir.
]]>
Rüyada İdrar Sıçraması https://www.idrar.org/ruyada-idrar-sicramasi.html Tue, 25 Sep 2018 10:31:34 +0000 Rüyada İdrar Sıçratmak, her yönden kısmetin açılacağına nimetlerin bollaşıp mal mülkün artacağına bol paranın geleceğine delalet etmektedir. Rüyayı gören kişi iş hayatında istediği konuma geleceğine maaşın artacağ Rüyada İdrar Sıçratmak, her yönden kısmetin açılacağına nimetlerin bollaşıp mal mülkün artacağına bol paranın geleceğine delalet etmektedir. Rüyayı gören kişi iş hayatında istediği konuma geleceğine maaşın artacağına iş ortamında sevilen sayılan kişi olacağını belirtir. Maddi sıkıntılar yüzünden ertelediği düğünü yakın zamanda gerçekleştireceğine ailesiyle bu durumu paylaşımı ailesini sevindireceğine işaret eder. Ailesinin kız isteme için hazırlık yapacağını kızın ailesiyle iyi anlaşacağını belirtmektedir.Erkek sevdiği kızla erteledikleri düğünü kısa sürede yapacaklarını sevdiği kızın buna çok sevineceğini belirtmektedir.

Rüyada idrar sıçratmak sıçrattığı kişinin maddi ve manevi açıdan rahatlığa kavuşacağını günlerdir sorunları yüzünden gece gündüz düşünmekten bir yol bulamadığını dertlerin biteceğine huzur ve mutluluğun geleceğini delalet eder. Rüyayı gören erkek istediği evi satın alacağına evlenince burada sevdiği kızla mutlu yuva kuracağını belirtmektedir.

Rüyada başkasına idrar sıçratmak, Rüyada idrar yaparken başkasına sıçrattığını gördüyseniz bol para, kısmet ve huzur anlamına gelir. Sıçrattığı kişini maddi açıdan rahat edeceği sıkıntıların biteceğini aylardır bitmek bilmeyen sorunların sonuna geldiklerini belirtir. Dar ve zor günlerin bitip mutlu günlerin kapıda olduğunu tez zamanda başlayacağını işaret eder. Maddi anlamda ihtiyaç duyduğu haftalardır beklendiği iş haberinin geleceğini bu duruma çok sevineceğini belirtir. Aile içi sorunların biteceğine küslük varsa barışı işaret eder. Maddi zorluklar yüzünden alamadıkları hayalini kurdukları evi satın alacaklarına işaret eder. Mal mülk sahibi olacaklarını bol paraya sonunda kavuşacağını belirtmektedir.
]]>
Gebelikte İdrarda Bakteri https://www.idrar.org/gebelikte-idrarda-bakteri.html Tue, 25 Sep 2018 18:42:02 +0000 Gebelikte idrarda bakteri, çok rastlanılan bir durumdur. İdrarda bakteri görülmesi idrar yolu enfeksiyonuna işaret etmektedir.  Bu enfeksiyonlar basit bir mesane enfeksiyonu (sistit) olabileceği gibi, ciddi bir böbrek enfeksiyonu gel Gebelikte idrarda bakteri, çok rastlanılan bir durumdur. İdrarda bakteri görülmesi idrar yolu enfeksiyonuna işaret etmektedir.  Bu enfeksiyonlar basit bir mesane enfeksiyonu (sistit) olabileceği gibi, ciddi bir böbrek enfeksiyonu gelişimi de olabilmektedir. Özellikle böbrek enfeksiyonu rahatsızlığında bebekte erken doğum, düşük gibi ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalınmaktadır. Bu sebeple gebeliğin erken döneminde idrar kültürü yapılmalıdır. Böylece kadında idrardaki bakteri incelenir ve gerekli antibiyotik tedavisi uygulanarak olası bir enfeksiyona karşı koruma sağlanır.

İdrar, mikrop barındırmaz, sterildir. Çünkü böbreklerde üretilen idrarın mesaneye ve oradan da dışarı atılması sırasında sağlanan mekanik temizliktir. Gebelikte hormonal ve mekanik sebeplerin yol açtığı fizyolojik değişimlerden dolayı idrar yolu enfeksiyonu riski artar. Gebeliğin erken döneminde progesteron hormonu etkisiyle, ileri ki dönemde ise büyüyen rahmin baskısıyla idrar yolları genişleme yapar. İdrar torbasının yetersiz boşalmasından dolayı idrarın bir kısmı burada kalır ve bakteri üremesine neden olur. Bunun yanında gebelik döneminde kadınların idrarında şeker (glikoz) bulunur. Bu durum normal olmakla birlikte, bakteriler için uygun bir üreme zemini hazırlar.

Gebelikte idrarda bakteri belirtileri
 • İdrar yaparken yanma
 • İdrara sık çıkma
 • İdrardan kan gelmesi
 • İdrar torbasında ağrı
 • İdrarda koku
 • Enfeksiyon böbreklere sıçradığı zaman ateş, bulantı, kusma, bel ağrısı, titreme görülmektedir.
Bu belirtilerden bir kaçı görüldüğü takdirde hekime başvurup idrar tahlili ve kültürü yaptırılmalıdır. 

Gebelikte idrarda bakteri oluşumunu engellemek için dikkat edilmesi gerekenler
 • Günde en az 6-8 bardak su içilmeli ve şekerli sıvılardan kaçınılmalıdır. 
 • Sıkı pantolon ve iç çamaşırı giyilmemelidir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi sırasında cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 • Mümkün olduğunca sık tuvalete çıkılmalı, idrarın tamamen boşaltılması sağlanmalıdır. 
 • Tuvaletten sonra genital bölge iyi temizlenmeli, ıslak bırakılmamalıdır. 
 • Vitamin kullanarak vücut direnci arttırılmalıdır.
]]>
Antibiyotik İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idrar.org/antibiyotik-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Wed, 26 Sep 2018 00:48:40 +0000 Antibiyotik idrar yolu enfeksiyonu; tedavisinde en çok kullanılan ilaç grubu içerisinde yer almaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu bebekler başta olmak üzere her yaş grubunda özellikle de bayanlarda oldukça sık rastlanılan bir en Antibiyotik idrar yolu enfeksiyonu; tedavisinde en çok kullanılan ilaç grubu içerisinde yer almaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu bebekler başta olmak üzere her yaş grubunda özellikle de bayanlarda oldukça sık rastlanılan bir enfeksiyon hastalığıdır. İdrar yolu enfeksiyonu pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. İdrar yolu enfeksiyonu hastalığını teşhis ve tedavi süreci birçok hastalık ile kıyaslandığında çok fazla zor değildir. İnsan vücudunda enfeksiyona bağlı olarak başta ağrı olmak üzere ir kısım semptomlar baş göstermeye başlar ve hasta uzman hekime başvurduğu zaman yapılacak basit bir idrar tetkiki ile hastalığın tanısı hemen konulur. Hastalığın teşhisi konulduktan sonraki aşama artık tedavi aşamasıdır. Hastaya genellikle antibiyotik ilaçlar tavsiye edilir.

İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisi için antibiyotik kullanımı:
 • Piyasada enfeksiyon türlerine göre birbirinden farklı birçok antibiyotik bulunmaktadır. Yani boğaz enfeksiyonu için kullanılacak antibiyotik ile idrar yolu enfeksiyonu için önerilecek antibiyotik farlılık arz eder.
 • Antibiyotik ilaçlar belli bir doz içerir. Doktor tarafından tavsiye edilecek antibiyotiğin dozu da enfeksiyonunu şiddeti, hastanın yaşı, diğer sağlık sorunları gibi faktörler göz önüne alınarak belirlenir.
 • Antibiyotik kullanımında alınacak tozun miktarı kadar saat aralığı da önemlidir. Genellikle reçetede yazan veya doktor tarafından tavsiye edilen saatlerde aksatma olmadan alınması gerekir. Ayrıca hastalığının geçmiş olsa dahi antibiyotiğin tamamını bitirmeye mutlaka özen gösterin.
 • Hastaların doktor tarafından ilaç tavsiye edilmeden evvel mutlaka hususiyet arz eden durumları doktorlarıyla paylaşmaları gerekir. Özellikle gebelik, emzirme veya ilaç alerjisi gibi sağlık durumları antibiyotik kullanımında göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca hastanın mide rahatsızlığı bulunması halinde antibiyotik ile birlikte mide koruyucu kullanması antibiyotik kullanımını kolaylaştıracaktır.  
 • Antibiyotik idrar yolu enfeksiyonunda en etkili tedavi yolu olmakla birlikte bazen tek başına yeterli olmayabilir
]]>
Hamilelikte İdrarda Bakteri https://www.idrar.org/hamilelikte-idrarda-bakteri.html Wed, 26 Sep 2018 12:20:33 +0000 Hamilelikte idrarda bakteri, oldukça sık rastlanılan gebelik sorunlarından bir tanesi olarak kabul edilir. İdrar yolu enfeksiyonunun birbirinden farklı birçok çeşiti bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de idrar yolunda oluşan Hamilelikte idrarda bakteri, oldukça sık rastlanılan gebelik sorunlarından bir tanesi olarak kabul edilir. İdrar yolu enfeksiyonunun birbirinden farklı birçok çeşiti bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de idrar yolunda oluşan bakterilerdir. Bayanların idrar yolu hastalıklarına maruz kalma ihtimali çok fazladır. Özellikle gebelik döneminde daha hassas bir yapıya sahip olan anne adayları için idrar yolu hastalıklarının en kısa sürede tedavi edilmesi hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. İdrar yolunda oluşan bakteriler için önlem alınmadığı takdirde başta erken doğum olmak üzere bazı sağlık sorunları meydana gelebilir.

Hamilelikte idrarda bakteri oluşma nedenleri

Gebelikte bakteri oluşumunun temel nedeni bu sürecin kendisinden kaynaklanmaktadır. Özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında rahim gittikçe genişler ve zamanla idrar yolu üzerine baskı uygulamaya başlar. Bu baskının etkisiyle idrar torbası da genişler ve idrarın vücuttan tamamen atılması zorlaşır. Bu durum zamanla idrarda bakteri üremesine neden olur.

İdrar yollarında oluşan bakterinin belirtileri nelerdir
 • Şiddetli ağrı,
 • Ateş,
 • Mide bulantısı,
 • İdrar yaparken yanma hissi,
 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı,
 • Koyu renkli ve yoğun kıvamda kokulu idrar,
 • Akıntı,
Yukarıda belirtilen belirtilerin bir arada hissedilebileceği gibi hastalık bazen hiçbir belirti de vermeyebilir. Gebelerin yakınmaları hissettiklerinde vakit kaybetmeden doktora başvurmaları gerekir. Anne adaylarından alınacak bir idrar örneğiyle hastalık rahatlıkla teşhis edilebilir. Hastanın idrarında bakteriye rastlanılması halinde bakterinin yoğunluğu ve anne adayının diğer sağlık koşulları göz önüne alınarak bir an evvel ilaç tedavisine başlanılır. Hamilelikte idrarda bakteri yaklaşık bir haftalık bir antibiyotik kullanımından sonra kaybolur. Yapılacak yeni bir test ile de bu durumun kontrol edilmesi gerekir.  
]]>
İdrarda Kreatinin https://www.idrar.org/idrarda-kreatinin.html Wed, 26 Sep 2018 17:59:21 +0000 İdrarda kretinin; atılmadığında pek çok sağlık sorunu baş göstermeye başlar. İnsan vücudu oldukça mükemmel bir şekilde dizayn edilmiştir. Bu mekanizmanın içerisinde meydana gelen en ufak bir arıza tüm metabolizmayı e İdrarda kretinin; atılmadığında pek çok sağlık sorunu baş göstermeye başlar. İnsan vücudu oldukça mükemmel bir şekilde dizayn edilmiştir. Bu mekanizmanın içerisinde meydana gelen en ufak bir arıza tüm metabolizmayı etkilemektedir. Kreatinin de bu mekanizma içerisinde oldukça büyük öneme sahip işlevleri yerine getirmektedir. Kreatinin, kasların kasılma görevini etkin bir şekilde yerine getirilmesini sağlayan bir maddedir. Kreatinin bir süre sonra idrar yolları aracılığıyla vücuttan atılması gerekir. Kreatinin çeşitli nedenlere bağlı olarak vücuttan tam olarak atılamadığı hallerde bazı hastalıkların oluşumuna zemin hazırlanmış olur. İdrar yolları başta böbrek ve mesane olmak üzere pek çok organ sayesinde görevlerinin yerine getirebilmektedir. Bu organlarda meydana gelen bazı sağlık sorunları ise kreatinin vücuttan atılmasını zorlaştırabilir. Yetişkin bir bireyde bulunması gereken krestinin miktarı onun beden kitlesine göre  belirlenir. Bu nedenle de erkeklerde bu oran genellikle daha fazladır. Ayrıca böbrek yetmezliği ya da benzeri hastalıkların tanısının konulabilmesi için kreatinin seviyesinden yararlanılır. Bu nedenle tansiyon veya şeker hastalığına bağlı olarak  oluşan böbrek hastalıklarında teşhisin konulabilmesi için kreatinin seviyesi çok büyük önem arz eder.

Kreatinin seviyesinde meydana gelen yükselmenin belirtileri,

Kreatinin seviyesi özellikle hamile bayanlarda yükselme eğilimine girebilir. Bu nedenle de hamilelikte kusma başta olmak üzere bazı şikayetlerin yaşanmasına neden olabilir. En temel belirtileri aşağıda sıralanmaktadır.
 • Kusma ve mide bulantısı,
 • İştahsızlık,
 • Yorgunluk ve halsizlik,
 • Özellikle gece olmak üzere çok sık idrar yapma isteği,
 • Deride kaşıntının yaşanması,
 • Vücuttan atılamayan ödem ve buna bağlı olarak oluşan el ayak şişmeleri,
 • Koyu renkli ve yoğun idrar,
 • Nefes alıp vermede zorluk ve nefes darlığı,
Yukarıda sayılan semptomların pek çoğu birçok hastalıkta meydana gelen yakınmalardır. Bu nedenle sadece bu belirtilerden hareket ederek hastalık belirtisinin yani kreatin yüksekliği olduğunu anlayabilmek neredeyse imkansızdır. Böbrek yetmezliği çok ciddi ve mutlaka erken teşhis edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu nedenle yukarıda sayılan belirtilerin yaşanması halinde vakit kaybetmeden hemen bir üroloji uzmanına gitmekte fayda bulunmaktadır. Başta idrar tahlili olmak üzere yaptırılacak pek çok test ile idrarda kreatin seviyenin yükselmesinin  nedenleri ortaya konulur. Eğer böbrek yetmezliğinden kaynaklandığı anlaşılırsa bir an önce tedaviye başlanılması hayati önem taşımaktadır.

İdrarda kreatin çok ciddi olmayan sebeplere bağlı olarak meydana gelmiş ise doktorunuz tarafından önerilen reçeteye ilave olarak evde yapacağınız basit önlemlerle de iyileşme sürecine katkı sağlayabilirsiniz. Başta karahindiba, ısırgan, papatya, tarçın olmak üzere pek çok bitki çeşiti ile hazırlayacağınız çaylar rahatlamanıza yardımcı olacaktır.  
]]>
Hamilelikte İdrar Rengi https://www.idrar.org/hamilelikte-idrar-rengi.html Thu, 27 Sep 2018 01:07:24 +0000 Hamilelikte İdrar Rengi,  normal idrar rengi soluk sarı renklidir. Hamilelik döneminde yenilen her besinler idrara geçer. Kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri, proteinler hamilelik zamanı doğrudan idrara geçer ve renginden d Hamilelikte İdrar Rengi,  normal idrar rengi soluk sarı renklidir. Hamilelik döneminde yenilen her besinler idrara geçer. Kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri, proteinler hamilelik zamanı doğrudan idrara geçer ve renginden değişiklikler gösterir. İdrar rengi koyu sarıdan parlak sarıya dönüşebilir. Riboflavinin aşırı alındığı durumlarda idrar renginde değişiklikler görülür. Hamilelik dönemin de tüketilen vitaminli besinler sağlık açısından önemli olduğu için idrar rengini sarı olarak belli eder. Fazla vitamin almak hiper vitaminozis riski taşımaktadır. Bu risk hamile bayanlar için zararlı olabilir. İdrarın çok koyu kahverengi olması hamile bayanın su tüketmediği anlamına gelir. Bol miktar da su içilmesi sıvı tüketilmesi normal idrarın sarı rengini alacaktır. İdrar da bazen pembe ve kırmızı renkte görülebilir. Bu renkler ürkütücü, korkutucu ve zararlı olabilir. Pancar, antibiyotikler, böğürtlen ve benzeri besin ve ilaçların fazla tüketilmesi idrar da renk değişikliğine neden olur. Hamilelikte idrar rengi kırmızı olması idrar içinde kan olduğunu belirtir. İdrar da kan görülmesi böbreklerde kis olduğunu da belirtir. Hamile bayanların sağlığı için oldukça tehlikelidir. İdrar renginde farklılık görüldüğü zaman mutlaka doktora gidilmelidir.

Hamilelikte idrar renginin normal olması için neler yapılmalıdır

Hamile bayanlar günde 3 litreye yakın su içmelidir. Kahve, çay, gazlı içeceklerin tüketiminden uzak durulmalıdır. İdrara her çıkıldığı zaman mümkün oldukça iç çamaşırı sıklıkla değişmelidir. Sizi sıkmayacak rahat çamaşırlar tercih edilmelidir. Antibiyotik ilaçlar gereksiz yere kullanılmamalıdır. Boyalı besinlerin tüketimi fazla yapılmamalıdır. Şekerli besinlerden uzak durulmalıdır. Az şekerli besinler tüketilmelidir. Bol miktarda sıvı ve yoğurt tüketimi yapılmalıdır. Bol bol dinlenilmeli ve kendinizce egzersiz yapınız. Kendinize dikkat ederek sindirim sisteminiz rahat çalışacak ve hamilelikte idrar rengi normal olacaktır.
]]>
İdrar Kanseri https://www.idrar.org/idrar-kanseri.html Thu, 27 Sep 2018 20:05:11 +0000 İdrar Kanseri: yani mesane kesesi tümörü, mesane duvarını oluşturan dokulardan kaynaklı kötü huylu tümörlerdir. Özellikle, en çok erkeklerde sıklıkla rastlanan kanserlerden birisidir. Erkeklerdeki kanserlerin di
İdrar Kanseri: yani mesane kesesi tümörü, mesane duvarını oluşturan dokulardan kaynaklı kötü huylu tümörlerdir. Özellikle, en çok erkeklerde sıklıkla rastlanan kanserlerden birisidir. Erkeklerdeki kanserlerin diğer %10 kısmını oluşturur. Hastalığın görülür yaş ortalaması, 65-70 arasındadır. Fakat; gün geçtikçe sanayileşmenin artmasıyla beraber, bu yaş ortalaması düşmektedir.

İdrar Kanserinin Risk Faktörleri
 • Cinsiyetin erkek olması
 • Genetik yatkınlık
 • Sigara içmek
 • Kimyasal maddelere maruz kalmak
 • Boya ve lastik sanayisinde çalışmak
 • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları
İdrar Kanseri Belirtileri: İdrar kanseri, belirti veren bir hastalıktır. En sık görülen bulgusu; ağrısız, pıhtılı kanamadır. Ağrısız ve hemotüri denilen ağrısız, kanamalı idrar yapma, çoğu hastalarda görülebilir. Ayrıca sık idrar çıkma, idrar yaparken yanma, zor idrar yapma gibi şikayetler, idrar kanserinin ilk belirtileri olabilir. Bununla birlikte bir çok kanserde görülen, halsizlik, kilo kaybı, kemik ağrıları da diğer belirtiler arasındadır. 

Tanı Yöntemleri
 • Tam idrar tetkiki (TİT)
 • Fizik muayene
 • Sitoloji
 • Ultrason
 • Tomografi
 • Sistoskopi
Tedavisi: Çoğunlukla idrar kanserinde erken tanı konulduğunda başarılı bir şekilde ameliyatla tedavi edilebilir. İdrar kanserinin tanı konduğunda, %75'i yüzeysel idrar kanseridir. Yani mesanenin derin tabakalarına ilerlememiş, sadece iç kısmına yerleşmiş kanserlerdir. Tedavisi de çoğunlukla endoskopik yöntemlerle olur. Kapalı yolla, hastanın idrar kanalından girerek o görülen tümörü, tamamen kazınıp içinden alınır. Bu işlemle kanser temizlenmiş olur. Fakat; tedavi bu işlemle bitmez. Alınan kanserli dokunun incelenmesinden elde edilecek sonuç ile eğer kanserli doku idrar torbasının daha derin tabakalarına girmiş ise, o zaman tedavi metodları farklılık gösterir. İdrar torbasına bir takım ilaçların karışımıyla dolu bir serum takarak tedavi edilir. Bu tedaviye BCG tedavisi nedir. Bu bir nevi aşıdır. İdrar torbasına zerk edilir. Belli aralıklarla idrar torbasına uygulayarak, vücudun kanser hücresini yenme mekanizması güçlendirilir. Eğer kanser daha derin tabakalara ilerlemiş ise açık ameliyatla idrar torbası alınır.
]]>
İdrar Yapamama https://www.idrar.org/idrar-yapamama.html Fri, 28 Sep 2018 03:49:54 +0000 İdrar Yapamama; insanin idrarı yapamaması aslında büyük hastalıkların arasında yer almakta. İdrar, insanların gün içindeki tükettikleri içeceklerin süzülerek bir torbada birikerek vakti geldiğinden atılır. Tüketilen içece İdrar Yapamama; insanin idrarı yapamaması aslında büyük hastalıkların arasında yer almakta. İdrar, insanların gün içindeki tükettikleri içeceklerin süzülerek bir torbada birikerek vakti geldiğinden atılır. Tüketilen içecekler kanda süzülmesi hemen sonra bütün bu maddeler vücuda bulunan idrar torbasında biriktirir. Bu idrar torbası dolaya yakın kişinin sinir sistemi yardımı ile beyine sinyal vererek, kişinin en kısa vakitte idrar yapması gerektiğini haber verir. Normal sağlıklı bir insan en az günde dört kere idrar yapmalıdır. Eğer kişi daha az idrar yapıyorsa bazı problemlerin haberci olabilir. İdrar yapamamanın bir çok nedenleri var birazda bundan bahsedelim

İdrar Yapamam Nedenleri
 • İdrar yapamama genellikle yaz aylarında oldukça az tüketilen su yüzden olmaktadır. Yaz aylarında sıcak dönemlerde bol bol su tüketerek vücutta bulunan idrarı kolaylı atmanıza yardımcı olur. Zamanla az içilen su zararsız görünse de zamanla idrar yapmamaya neden olur ve belli bir zaman sonra böbreklerin az çalışmasına bunun sonucunda ise böbrek yetmezliklerine neden olabilir. Eğer idrar yapamama gibi şikayetleriniz oluyorsa bol bol su için hala idrara yapamamanız devam ediyorsa da uzman bir hekime başvurmanız da yeterli olacaktır.
 • İdrar yapamama nedenlerinden biride aşırı kilo sorunudur. Aşırı kilosu olan insanların karın bölgesinde bulunan yağların idrar torbasına baskı yapması sonucu, idrar torbası görevini yerine getirmemekte. Aşırı kilo şikayetinin yanı sıra idrar yapamama da bir çok hastalıkların habercisi  olabilir. Bu yüzden en kısa zamanda fazla kilolarınız da kurtulun ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürün.
 • İnsan sağlığını her yönden etkileyen ve sık sık tüketilen sigarada idrar yapamama neden olur. Tütün ve tütün mamüllerinin içinde bulunan zararlı maddeler belli bir zaman sonra idrara yapamam neden olmaktadır. 
 • Böbrekte taşı şikayeti olan kişileridir. Böbrek bulunan taş idrar kanalına düşer ve kişinin rahat idrar yapmasını engeller. Eğer böbrek taşı olan hastaların bu tarz şikayetleri var ise ilk olarak bol bol su için eğer yinede idrar yapamama şikayetiniz devam ederse hemen bir hekime başvurun.
İdrar yapamama genellikle yaşlı insanlarda, özellikle erkeklerde sık görülen bir rahatsızlıktır. Erkeklerde görülen idrar yapamam prostat büyümesinin başlangıcı olarak görülmekte. Bu durumda hastanın su tüketmesine gerek yok. Hemen bir uzman hekimle başvurmalı ilk evresinde ilaç tedavisi başlar. Hasta ilaç tedavisine rağmen hala idrar yapmama şikayeti devam ediyorsa hekime tekrar başvurmalı ve gerekirse cerrahi müdahalede bulunur.
]]>